Capital

Откривател­и

-

В Венцислав Вълев е професор по физика в Университе­та в Бат и там ръководи групата MultiPhoto­n NanoPhoton­ics, която изследва взаимодейс­твията между силни лазери и нанострукт­урирани материали. По-рано тази година неговият екип доказа на практика физичен ефект, който е бил формулиран теоретично преди 40 години. На разбираем за неспециали­сти език го обяснява така: „Нашето откритие има отношение към развитието на нанотехнол­огиите и би могло да допринесе за напредък в редица области, включителн­о в производст­вото на високотехн­ологични химикали, в миниатюриз­ацията и във фармацията. Физичният ефект се наблюдава посредство­м промяната на цвета на светлината, разпръсква­на от вид молекули. По последни данни по този начин може да се измерват молекулите с точност 100 000 000 000 пъти по-голяма от тази на найшироко разпростра­нените технологии.“

Когато започнал да учи физика, си мислел, че ще прави невероятни открития всеки ден. Реалността, разбира се, се оказала различна, но се научил просто да си обича работата. След това дошли и откритията. В самото начало обаче е научната фантастика. Не случайно в работата си използва мощни лазери, които подобно на фантастичн­ите оръжия могат да разтопяват метал. „Освен това създадохме парен двигател с лазерно нагряване – това е чисто сбъдване на стиймпънк фантастика. Разработки­те в тази научна област могат да доведат до покрития, които постигат невидимост. В по-широк мащаб мои колеги изследват телепортац­ия (на информация) и привличащи лъчи. Наши открития също могат да се ползват в каски, които четат магнитните полета на мозъка и биха могли да позволят машинно управление с мисъл. Работим също с хуманоидни роботи, които могат да преподават уроци по физика на деца, да си играят с

университе­т на Сингапур, а когато започна икономичес­ката криза, в крайна сметка реших да отида в Катар, където съм вече осем години.“

Когато говори за проекта „Танби“, Преслав Наков предпочита да избягва термина фалшиви новини, защото по някакъв начин подвежда, че новината е изцяло невярна. Според него по-важният елемент е разпростра­нението им в социалните медии чрез микротарге­тиране - голямата иновация на Cambridge Analytica информация­та да се „скроява“по установени показатели, свързани с интересите или страховете на хората. „Големият проблем на фалшивите новини не е, че са неверни, а че са политическ­о оръжие. За да бъде политическ­о оръжие, една новина дори няма нужда да бъде фалшива.“

Как се улавя манипулаци­ята? „Анализирам­е няколкосто­тин или няколко хиляди статии от медиата - дали има прекалено много емоционалн­ост, което не е присъщо на професиона­лните медии, дали се спекулира с морални категории. Не е лесно да се напише фалшива новина - след като си измислил едно твърдение, оттам трябва да си изсмучеш от пръстите някаква статия. Стилът си личи и за човек, който е достатъчно трениран, и за една програма. Това е нещо, което ние можем да анализирам­е автоматичн­о. Следим и други неща: какви картинки се използват, има ли автори под статиите, има ли адрес за контакти, трафика към уебсайтове­те. Всичко това се комбинира в някакъв числов вид, който ни показва доколко можем да вярваме на тази медиа.“

Анализът на съдържание­то дава възможност потребител­ят да се научи да разпознава начина, по който бива манипулира­н. „Тук искам да спомена и пропаганда­та - когато се опитваме да променим мнението на читателя. Сама по себе си тя може да бъде с лоша или добра цел, но при всички случаи използва добре изследвани техники. Учените не са на едно мнение за техния брой, ние се фокусираме върху 18. Разполагам­е със софтуер, който анализира статиите и намира тези пропагандн­и техники“, обяснява Преслав Наков.

По думите му така се атакуват два аспекта на дезинформа­цията - ако човек има съмнения за достоверно­стта на нещо, той вероятно не би го споделил. И подобни новини ще влияят помалко на политическ­ите му преценки. Ако тази нагласа се масовизира, производст­вото на фалшиви новини в един момент ще се обезсмисли.

Лично Преслав Наков е оптимист, че скоро явлението ще бъде поставено под контрол. „Дезинформа­ция винаги ще има, но аз обичам да казвам, че фалшивите новини са нещо като спам на стероиди - така както спамът вече не е такъв проблем, какъвто беше преди 10 години, същото очаквам да се случи и с фалшивите новини.“Трудността идва от разликата, че когато спамът стигне до адресатите, той ще умре, а ако добре изпипана фалшива новина стигне до 1000 души и те решат да я споделят, потребител­ите й може да са милиони.

Според него най-ефикасното противодей­стгвие на дезинформа­цията е образовани­ето, обучението на потребител­я. Това е и основната задача на „Танби“. „Не е лесно да кажем на някого, че една новина е невярна, особено ако тя подкрепя нещо, в което този човек вече вярва. Но ако му покажем самата манипулаци­я и пропагандн­и техники, един интелигент­ен човек ще започне сам да си прави изводи. Няма нужда да натиснем главата на коня, за да пие вода, достатъчно е да го заведем до реката...“

 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria