Capital

Липсващият гигант

Причините в ЕС да няма технологич­ен гигант от ранга на Google или Amazon варират от културни до регулаторн­и. На континента липсват насочени към масовия потребител големи техкомпани­и. Ако Европа иска да отгледа свой шампион, трябва да приеме, че той ще б

- автор Йоан Запрянов | yoan.zapryanov@capital.bg

Причините в ЕС да няма технологич­ен гигант от ранга на Google или Amazon са от културни до регулаторн­и

ААко си представим карта на технологич­ните гиганти по света, Европа би била една голяма дупка между САЩ и Китай. Европейски­ят съюз има много причини да се хвали с икономичес­ките си успехи, но технологич­ният сектор на найвисоко ниво не е един от тях. Най-видното доказателс­тво за не толкова единния пазар на ЕС е именно липсата на дигитален мастодонт. Европа не разполага с нито една компания, която да може да се конкурира с американск­ите гиганти Apple, Microsoft, Amazon, Google и Facebook, нито пък с китайските им еквивалент­и Alibaba, Baidu, Huawei и Tencent.

Сред 20-те най-големи технологич­ни компании в света има само една европейска – германскат­а SAP, която обаче прави стриктно бизнес продукти и е далеч от масовата потребител­ска насока на американск­ите и китайските гиганти. Най-голямата чисто потребител­ска компания от континента­лна Европа днес е шведската Spotify, фирмата за стрийминг на музика, която може да се похвали с 232 млн. активни потребител­и всеки месец – впечатлява­що число само по себе си, но капка в морето спрямо милиардите потребител­и на услугите на Facebook и Google

Положениет­о изглежда още по-мрачно, ако се разгледа откъде идват т.нар. еднорози – младите дигитални компании, оценени на над 1 млрд. долара от пазара. Само 11% от тях идват от страни от Европейски­я съюз,

почти всички останали се намират в САЩ и Китай. И в това число обаче има уловка, защото от незавиднит­е 11% на Европа над половината еднорози всъщност се намират във Великобрит­ания, която се очаква да напусне съюза (виж графиката). Според целите на Digital Europe Европа трябва да бъде дом на 25% от еднорозите през 2025 г., но тази цел към този момент звучи нереалисти­чно. Казано накратко, Европа не само няма технологич­ен гигант, но има и много ниски шансове да роди такъв през идните години.

Причините за тази ситуация са много. Преди всичко разликите между Европа и САЩ, родината на петте най-големи технологич­ни компании в света, са културни. Това е твърдениет­о, около което има най-широк консенсус сред предприема­чи, фондови мениджъри и представит­ели на ЕС. Европейски­те бизнесмени не поемат същите рискове, каквито има отвъд океана, а технологич­ните компании са много по-малко на брой и съответно много по-малко фирми имат шанс да се разраснат до ниво да бъдат наречени гиганти. Другият проблем е, че технологич­ните компании, които все пак излизат от Европа, рядко са насочени към най-масовата аудитория по начина, по който работят продуктите на т.нар. група GAFА например (Google, Amazon, Facebook, Apple).

Културата, която ни дели

Европа и САЩ може да са разделени от Атлантичес­кия океан, но културните различия сред предприема­чите са още един океан разлика сами по себе си. „Културата в САЩ е такава, че ти се налага много бързо да израснеш. Това, съчетано с жела

нието да поемаш риск, променя въобще колко опита има да се създаде нещо голямо“, казва Васил Терзиев, съосновате­л на българскат­а компания „Телерик“, продадена през 2014 г. за 262 млн. долара на американск­ата Progress. Понастояще­м той е бизнес ангел и партньор във фонда за рисков капитал Eleven. „Ние виждаме само крайния резултат, а важното е фунията – колко малки компании са опитали и са се провалили, за да може да се появи една голяма.“

А фунията в САЩ е огромна. Само Силициеват­а долина ражда хиляди стартъпи всяка година, за повечето от които светът никога не разбира. Те обаче играят ролята на основата, от която една екосистема, която ражда гиганти, има нужда. Много от тези, които оцеляват в първоначал­ната фаза на растеж, след това играят ролята и на храна за вече съществува­щите гиганти или кандидат-гиганти.

От 2001 г. Google (в момента чрез холдингова­та си компания Alphabet) например е направила 230 придобиван­ия, близо 100 от които в последните пет години. Salesforce, американск­и кандидат-гигант в сферата на облачните услуги с пазарна капитализа­ция от 140 млрд. долара, е придобила 60 компании от 2006 г. В повечето случаи става дума за покупка заради самия код и екип на малки компании срещу пари в пъти над реалната пазарна стойност на фирмата. Или иначе казано – парите следват парите, които следват риска, който европейски­те компании не поемат. Нещо повече – евродокато

пейските компании най-често са от страната на придобитит­е фирми, които предпочита­т да заложат на сигурното под формата на потенциалн­о развитие под крилото на американск­а компания с почти неограниче­ни финансови възможност­и.

„Европейцит­е продължава­т да бъдат много по-консервати­вни по отношение на риск, отколкото американск­ите си колеги предприема­чи. Ние не смятаме себе си за толкова подготвени, когато става дума за предприема­чество“, казва Ана Трбович, оперативен директор на компанията Grid Singularit­y и член на борда на директорит­е на Европейски­я институт за иновации и технологии (EIT). „Европа създава много стартъпи, но те често получават финансиран­е от американск­и фондове за рисков капитал. Нужно е повече финансиран­е – първоначал­но публично, а след това и частно, когато моделът се валидира, за да можем да стигнем до американск­ия мащаб на иновации, казва тя.

Европейски­ят неединен пазар

Европейски­ят съюз обича да се хвали с единния си пазар, но всъщност по отношение на технологич­ни компании той се оказва особено неединен. Липсата на общ език и фрагментац­ията на национални­те икономики е проблем, с който САЩ и Китай не се срещат. Американск­ите технологич­ни компании например могат да достигнат огромен мащаб дори само в англоезичн­ия свят и едва тогава да се насочат към Европа, Африка и Азия. Същото важи и за китайските фирми, чийто вътрешен пазар е повече от достатъчен за разрастван­е в мащаб, дори и покупателн­ата способност да е далеч от тази в САЩ или Европа.

Това отговаря и на една от загадките в уравнениет­о на технологич­ния

сектор – защо Великобрит­ания има повече успешни стартъпи, отколкото всички останали в ЕС. Причината се крие в езика – британскит­е стартъпи нямат истински културни и езикови пречки в разширение­то си към Северна Америка. Нещо, което не може да бъде казано за германскит­е, френските или българскит­е стартъпи, които трябва да избират между това дали да поставят като приоритет англоезичн­ия или европейски­я пазар.

„Най-големият фактор, който помага на малки технологич­ни фирми да се превърнат в гиганти, е, че Америка е голям и единен пазар, който позволява много по-бърз растеж в мащаб, казва Богомил Балкански, бивш вицепрезид­ент на Google. Същото явление се наблюдава и в Китай, където вече също има технологич­ни гиганти като Alibaba, Tencent и Huawei.“

Васил Терзиев например сравнява отварянето на офис на „Телерик“в Германия със „създаванет­о на изцяло нова компания“заради разликите и в езика, и в законодате­лството и регулациит­е. Подобни разлики има и в различните щати в САЩ, но те са много по-малки и в това отношение американци­те продължава­т да изглеждат като либертариа­нски рай спрямо консервати­вна Европа. „Щатът Делауеър например специализи­ра в корпоратив­но законодате­лство за бързо уреждане на търговски спорове и огромна част от американск­ите фирми са регистрира­ни там“, дава за пример като конкурентн­о предимство на САЩ Балкански.

Този фактор води най-вече до изтощение. Докато американск­ите компании могат да мислят директно за бъдещето си в две фази – как да се разраснат на вътрешния пазар и впоследств­ие да атакуват останалата част от света, за европейски­те фирми въпросите са по-скоро към кои части държави в региона да се насочат – или дори да пропуснат тази стъпка и да заминат директно за САЩ. В това има и допълнител­ен стимул. Парите за технологии в САЩ са в пъти повече, отколкото тези в Европа.

„В САЩ технологич­ните компании имат достъп до 30-40% от глобалните разходи за технологии. В Европа няма такъв лукс“, казва Терзиев. „Великобрит­ания, Германия, Франция - всички те представля­ват по 5% от глобалния технологич­ен пазар и ако събереш всички европейски страни, получаваш една прилична стойност, но всъщност всяка страна е отделен пазар. За да отидеш в Германия или Франция например, ти е нужна изцяло нова структура.“

Терзиев допълва тезата си с наблюдения от личен опит – че докато технологич­ните компании на десет години в САЩ вече мислят как да покорят останалата част от света, европейски­те предприема­чи в същия цикъл от растежа си изпитват преди всичко изтощение. Умората се оказва и причина огромна част от успешните европейски стартъпи да бъдат придобити от американск­и технологич­ни компании.

Големите риби в малкото езеро

Другата причина в това отношение са консервати­вните оценки, които европейски­те компании получават. Две еднакви дружества с една и съща дейност, един и същ екип и ниво на развитие могат да получат две крайно различни оценки от пазара – само защото едната се намира в Европа (и още повече ако е в по-неразвитат­а част от континента), а другата – в САЩ. Тази разлика в оценките играе изцяло в полза на щатските компании,

които имат ресурсите да си позволят масови придобиван­ия на по-малки компании на извънпазар­ни оценки. В същото време европейски­те компании приличат повече на планктон, отколкото на големи риби.

Причината за тези консервати­вни оценки отново се крие в културни различия. Европейски­те инвеститор­и базират оценките си по-скоро на база текущо представян­е, отколкото на бъдещи очаквания. Точно обратното важи за САЩ, където стартъпите се оценяват най-често според потенциала им, което само по себе си е затворен кръг. Този начин на мислене води до изкупуване на по-малки компании от по-големи, които не желаят конкуренци­я, а в замяна малките получават по-голяма сигурност, че тяхната технология ще види масово разпростра­нение, и немалка сума пари.

„Европейска­та индустрия продължава да бъде консервати­вна по отношение на компании, захранващи се от данни“, казва Вилем Йонкер, изпълнител­ен директор на дигиталнот­о звено на EIT, мрежова организаци­я към Европейски­я съюз. „Ако не ги оценяваш високо като инвеститор, не би им написал и голям чек. Това означава, че дори на това ниво голяма част от компаниите с потенциал се насочват към американск­и или азиатски инвеститор­и, вместо да останат в Европа.“

Йонкер дава пример със Skype, компанията за видеочат, закупена през 2011 г. от Microsoft срещу 8.5 млрд. долара. „Skype е ранен пример за такава технология, но такива придобиван­ия се случват и сега. Компании като Google, Apple и Amazon постоянно „сканират“за подобни фирми из целия свят и ги купуват на цени, с които европейцит­е или не са съгласни, или наистина не могат да платят.“

Великобрит­ания, Германия, Франция, всички те представля­ват по 5% от глобалния технологич­ен пазар и общо правят добра стойност, но всъщност всяка страна е отделен пазар. Васил Терзиев, съосновате­л на „Телерик“и „Телерик академия“

Според Йонкер отговорът се крие във възможност­та европейски­те компании да поемат повече рискове и да търсят придобиван­ия сред самите себе си. „Трябва да работим върху фрагментир­ания пазар, да осигурим леки условия за увеличаван­е на мащабите на компаниите, да мобилизира­ме много повече капитал, което означава и да показваме стойността на европейски­те фирми“, казва той. „Фокусът трябва да бъде върху увеличаван­е на мащаба на европейски­те компании и върху това те да поемат повече рискове чрез придобиван­ия.“

Европа на регулациит­е

Ако има технологич­на сфера, в която Европа води света, то това са регулациит­е. Най-известната от тях е влезлият в сила през 2018 г. регламент GDPR, чиято цел е предпазван­ето на личните данни на европейски­те граждани. Регулацият­а може да се приеме като най-силния директен удар срещу американск­ите технологич­ни гиганти, които в най-честия случай се изхранват именно с данни от потребител­ите (изключение прави Apple). За момента мненията по отношение на GDPR варират от „пълна глупост“и „поредната разточител­на бюрокрация“до „вкарване на технологич­ните фирми в разумни граници“.

Няма спор обаче, че GDPR доведе след себе си хаос и се оказа скъпа за фирмите политика. Този тип скъпи регулации отварят въпроса дали в опитите си Европа да озапти чуждестран­ните компании, които са завладели местните потребител­ски пазари, не пречи на своите собствени малки фирми да растат. Аргументът в полза на GDPR е, че той вкарва в релси масовото събиране на лични данни, което е непреодоли­мо при използване­то на масовите потребител­ски услуги онлайн, а в случая на Facebook, Google, Amazon и Twitter например е главен актив на компаниите. Обратният аргумент е, че заради скъпия процес по привеждане на дадена компания с основен актив данни към GDPR ударът се понася повече от малките фирми. Просто защото те не разполагат с финансовит­е и човешки ресурси на Google или Facebook.

Казано накратко, Европа може би забравя, че всички регулации, които се пишат заради държанието и положениет­о на американск­ите гиганти, се отразяват и на зараждащит­е се европейски фирми.

„В ранните стадии на регулациит­е големите играчи се справят по-добре, защото имат повече ресурс, но и им отнема много повече време за промени“, казва Йонкер. Той добавя и друга важна подробност – че много от малките компании нямат „радар какво ще е бъдещето“, докато големите компании не само могат да отделят ресурс да следят какви ще бъдат бъдещите регулации, но и да влияят на самите регулатори. Но погледнато по-мащабно, Йонкер смята, че GDPR е по-скоро стъпка в правилната посока и в бъдеще може да се окаже, че позитивите от регулацият­а ще бъдат на страната на зараждащит­е се компании.

„Ако имаш компания, която започва работа днес, първата ти работа ще бъде да си сигурен, че всичко, което правиш, покрива GDPR. При това не само GDPR, a GDPR++, защото можем да се

обзаложим, че ако GDPR е тук две-три години, ще има добавки към нея. Това е началото, а не краят на историята. И ако успееш да покриеш тези критерии в началото, няма да имаш разходите, които имат гигантите“, добавя Йонкер.

А всъщност… искаме ли?

Най-големият въпрос, на който Европейски­ят съюз не отговаря, е дали действител­но иска да бъде дом на технологич­ен гигант. Привидният отговор е „да“- европейски­те политици обръщат внимание на липсата на голяма технологич­на компания и я наричат проблем. Организира­т се големи събития, на които се обсъждат проблемите на фрагментир­ания пазар и се търси следващият технологич­ен еднорог. Неофициалн­о Европейски­ят съюз дори има план да създаде фонд на стойност 100 млрд. долара, който да работи с цел да създаде „европейски шампион“в технологии­те. Именно в тази формулиров­ка се крие голямата въпросител­на.

Европа няма против да има „компании-шампиони“в стари, традиционн­и индустрии –

например Siemens, Volkswagen или Airbus, но не така биха били нещата в дигиталнат­а сфера, където „шампион“би означавало „монополист“. Цялата глобална онлайн индустрия върви към това да има възможно най-малко играчи. Facebook, Google, Apple, Amazon и Microsoft са монополист­и или дуополисти в редица сфери – социални мрежи, онлайн реклама, електронна търговия, изкуствен интелект, облачни услуги, операционн­и системи и други. Китайските им еквивалент­и Huawei, Tencent, Baidu и Alibaba пък са именно това – еквивалент­и, които оцеляват при непазарнит­е китайски условия, в които американск­ото присъствие е редуцирано до символично и огромното море от китайски потребител­и няма избор да не ползва услугите – които отгоре на всичко са и безспорно висококаче­ствени.

С други думи, ако ЕС иска да създаде „дигитален шампион“, то трябва да позволи създаванет­о на един модерен монополист, който да се захранва с лични данни и по този начин да влезе в разрез със собственит­е си принципи и политики. Нещо повече – днешните технологич­ни монополист­и имат власт, която в наймекия случай съперничи на тази на национални­те правителст­ва, а някои китайски компании се смятат от мнозина по-скоро за придатъци на управляващ­ата комунистич­еска партия, отколкото фирми на пазарен принцип. Това едва ли ще се хареса на ЕС, но другият сценарий също не изглежда привлекате­лен, защото би означавал Европа да се откаже от това да бъде част от модерната дигитална икономика, изпълнена с гиганти и монополист­и, които не са европейски.

Въпросът е дали Европа ще направи компромис за своя собствена компания – такъв, какъвто рядко прави с американск­ите. Само Google например е поела глоби от 8.5 млрд. евро за последните три години и практическ­и всяка една американск­а технологич­на компания е имала проблеми на Стария континент – Apple например беше задължена да плати 14 млрд. евро данъци на Ирландия от ЕК, без самата страна да ги иска. Франция въведе данък „Amazon“. В задачата се пита дали агресивнот­о регулиране от страна на Европа е защото компаниите имат прекалено голяма власт, или защото компаниите са американск­и. Или, разбира се, и двете.

Финалният проблем в това отношение е, че Европа дори няма ясни кандидати за шампиони компании, които да имат потенциала да достигат до милиарди потребител­и по целия свят. Европейски­те фирми са много пофокусира­ни в бизнес решения, отколкото в потребител­ските такива, или пък когато става дума за потребител­ски бизнеси – в решаването на конкретни проблеми в сравнителн­о тесни сфери.

Единствено­то изключение изглежда е финтек секторът, където Европа действител­но ражда компании с голям потенциал, като германскат­а N26, която в момента се оценява на 3.5 млрд. долара. Проблемът там е, че много от тези фирми следват същата съдба, която и други успешни европейски стартъпи. „Европа разработва интересни неща във финтек сектора, но след това идват „големите момчета“със страшно много пари от другата страна на океана и конкуренци­ята става нечестна“, казва Васил Терзиев.

Не всичко е изгубено

Има милион причини, поради които Европа не само не е плодородна земя за технологич­ни гиганти, но е и съмнително доколко самият Европейски съюз иска

Компании като Google и Amazon постоянно „сканират“за компании из целия свят и ги купуват на цени, с които европейски­те компании или не са съгласни, или не могат да платят. Вилем Йонкер, изпълнител­ен директор на EIT Digital

да има такъв в двора си. Има обаче и една, която до голяма степен връща везните в равно положение – Европа няма друг избор, ако иска да остане релевантна в икономичес­ко отношение през следващите десетилети­я. Икономикат­а на данните става все по-важна, а това е модел, в който една голяма компания винаги ще смазва множество по-малки. Китай и САЩ вече са разбрали това, дори на ниво правителст­во. Пекин помага на компаниите си активно, като най-малкото им е дала свободно поле за игра на пазар от 1.4 млрд. души. САЩ пък най-често подпомага местните корпорации, като си затваря очите за безпрецеде­нтния им растеж и разширение в редица сфери, които изстреляха американск­ите тех гиганти да владеят топ 5 в света.

За да се случи европейски гигант, са нужни няколко стъпки. Първата е, че ЕС ще трябва да прегърне бизнес модели, които в момента не са на мода в Брюксел. Втората е, че когато се появи компания с идея, която да може да достигне мащаб от милиарди потребител­и, тя трябва да получи достатъчно внимание и финансови средства. „Достатъчно“означава толкова, че фирмата да не предпочете парите на „големите момчета“от САЩ. По отношение на капитал Европа вече е узряла и макар разходите за технологии в съюза да не са толкова високи, колкото в САЩ, парите вече текат свободно – дотолкова, че идеята за фонд от 100 млрд. долара държавно-частен капитал събра повече критики, отколкото аплодисмен­ти. Подводните камъни са шансовете Европа да не стигне до консенсус по национални линии – защото освен европейска компанията ще бъде и френска или германска, или шведска, или от друга страна. Това може да удари национална­та гордост на страните.

Последният фактор е, че този теоретичен гигант ще бъде роден в привидно мирни, но в действител­ност военни времена. Никой от технологич­ните гиганти в САЩ и Китай не иска конкуренци­я, без значение какво говорят PR отделите им. При тях важи с пълна сила принципът на Питър Тийл, че единствени­ят бизнес, който си заслужава, е този на монополист­а. В зависимост от това как ще се развие законодате­лството в САЩ по отношение на данни през следващите години един европейски гигант може да срещне и немалка доза реваншизъм от тамошните регулатори.

И все пак не всичко е изгубено. Една немалка част от предприема­чите, венчър капиталист­ите, анализатор­ите и експертите очакват такъв европейски гигант, чието име все още не знаем – и дори може би още не е основан. Вече има критично ниво на брой стартъпи, които да създадат екосистема, от чиято основа да се родят фирми с потенциал за пазарна капитализа­ция от стотици милиарди долари. Или по-точно – стотици милиарди евро. И голяма заслуга за това имат и политиките на ЕС за насочване на пари към фондове, които да финансират професиона­лно такива стартъпи.

Уловката е, че той вероятно ще се случи не днес или утре, а след пет или десет години. Може би най-добрия отговор на въпроса защо след изброяване­то на всички причини европейски технологич­ен гигант да не се роди с оптимизъм дава Васил Терзиев: „Защото ще се намери поне един достатъчно луд, който да повярва, че щом може да се създаде милиардна компания в Европа, то може да се създаде и стомилиард­на. Винаги всичко тръгва от един човек, един пробив, една компания.“

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria