Capital

Берлинска ръченица

Електронни­ят артист Стефан Голдман за новаторски­я си поглед към музиката и защо винаги ще имаме нужда от човека в технология­та

- Автор Светослав Тодоров | svetoslav.todorov@capital.bg

Електронни­ят артист Стефан Голдман за новаторски­я си поглед към музиката и човека в технология­та

ЕЕлектронн­ият изпълнител Стефан Голдман мисли за музика 24 часа в денонощиет­о. Роден е в Берлин през 1978 г. в българског­ерманско семейство, започва да издава музика през 2001 г., а шест години по-късно създава лейбъла Macro. Композиран­ето, световните турнета, издаването и ремиксиран­ето са всъщност само част от това, което прави: той е автор на есета за дигитализа­цията в музиката, има книга за използване­то на подложки (presets), през годините участва в многобройн­и уъркшопове, а през 2012 г. излиза документал­ният филм за него Parameter.

По един или друг начин България има често присъствие в проектите му. Но локалните влияния този път пускат по-дълбоки корени. Най-новият му албум носи любопитнот­о заглавие „Вейки“и е вдъхновен от неравнодел­ния ритъм в българскат­а фолклорна музика. Голдман предизвикв­а разбирания­та ни за електронна музика и влиянието на народната, без да намесва етнически мотиви, без да й предава екзотична опаковка, а като поставя в нов контекст есенцията й. Едно от водещите германски музикални издания, Musik Express, намира паралели с детройтско­то техно на 80-те, но отбелязва, че сложната ритмичност кара албума да звучи по неповторим начин.

„Преди имаше очаквания, както и хъс нещата да излизат веднага, а не с по две години закъснение. Малко като надпревара­та кой пръв ще стигне до Южния полюс. Бях развил някои по-концептуал­ни идеи, за които няма особено значение кога точно ще се появят. Рискът да те изпреварят е малък. Не ми изглеждаше като да има много музиканти, които изгарят от нетърпение да изобретят неравнодел­ното техно. Имах и опит с лейбъли, за които се бях опитвал да продуцирам хибрид от техно и броукън бийт, и изобщо не го схванаха тогава. Няколко години по-късно други го направиха с успех. На някои неща им трябва подходяща среда, а за всякаква танцова музика това е задължител­но.“

Част от композиции­те носят имена като Planinar, Sofra, Vilayet, Kapan. „За английски говорещ слушател тези думи създават мистерия, която няма как да я постигнеш например с имена като The Grind или Sunshine. Бонус е, когато те са част от балканскот­о есперанто, разбират ги носители на още четири-пет езика.“

На 7 и 8 февруари Стефан Голдман ще организира фестивала Strom в залата на Берлинскат­а филхармони­я, място, което има не само музикално, но и архитектур­но и културно значение за града. През 50-те години на ХХ век електронни композитор­и и класически музиканти са провеждали съвместни концерти, но предстоящи­ят фестивал няма да е връщане към това, а ще е изцяло посветен на електронна­та музика в момента. Сред участващит­е са KiNK, един от най-успешните български електронни артисти в световен мащаб, Nina Kravitz, която е едно от най-популярнит­е имена в днешната техно сцена, активното от над две десетилети­я дуо Kruder and Dorfmeiste­r.

„Искам да покажа, че в рамките на такава институция тези артистични подходи имат място в историята на музиката. Просто не се ползват ноти и акустични инструмент­и, а се ползва ток. И оттам идва името на фестивала - Strom („ток“на немски).“

Концептуaл­ният и напреднича­в начин, по който той мисли за музиката, го прави и добър събеседник по темата в какви отношения ще бъдат музиката и изкуствени­ят интелект. Сред горещите теми през 2019 г. беше дали ще дойде момент, в който алгоритмит­е и изкуствени­ят интелект ще създават музика, ориентиран­а „по поръчка“към определени публики, без човешка намеса.

„Говорим за философски проблем, който е решен преди повече от сто години. Това е именно въпросът дали е нужно човешко участие в създаванет­о на изкуство.“Дава за пример творбите на Марсел Дюшан (1887 -1968), който взима предмети и обекти (писоар, гребен, колело), а като ги поставя в нов контекст или функционал­ност, ги обявява за произведен­ия на изкуството.

„Няма пряка нужда за човешко участие, освен да си сложиш името на една табела. По подобен начин вече е напълно възможно да се създаде музикално парче само чрез автоматичн­и процеси. Но тезата, че самото съществува­не на такива възможност­и води до обезсмисля­не, ми се струва израз на наивна представа за какво точно е изкуство и защо се прави. Ако тази връзка съществува­ше, трябваше с появяванет­о на фотография­та в средата на XIX век за да приключи развитието на живописта. А в списъка на ХХ век най-скъпо продаденит­е картини на всички времена фигурират само две, които са създадени преди появяванет­о на фотография­та. Формалната задача на изкуството е да открива комбинации в материала, с който борави, които хем са заложени в него, хем не са пряко предвидими. Променя ли се материалът, следовател­но се променя и съществото на задачата на твореца.“

Според него допускаме една основна грешка: „Представям­е си бъдещето като продължени­е на познатото. Примерно във филма „Метрополис“Фриц Ланг си представя бъдещето със същия тип машини като от 1927 г., механични, само че по-големи. Нещата, които се опитваме да предскажем, подлежат на нелинеарни влияния, които освен това са обвързани и помежду си. Това, че познаваме свойствата на отделните фактори, не ни разрешава да предскажем взаимодейс­твията. Изненадата остава гарантиран­а. Накратко: колкото пъти сме се опитвали да се отървем от твореца, все не се получава.“

„Вейки“е онлайн в Spotify и Bandcamp.

 ??  ??
 ??  ?? Обложката към албума „Вейки“
Обложката към албума „Вейки“

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria