Capital

Разходите по въвеждане на наредбата вече са огромни

- Паско Пасков, Българска асоциация за развитие на бизнес софтуер

ООт две години софтуернит­е компании се занимават само с Н-18, вместо да разработва­т други продукти. На практика ние, образно казано, събираме данъци. Две трети от човекочасо­вете в нашата компания през последните две години отидоха за това да преправяме софтуера, който предлагаме. Дали НАП ще успеят да намалят сивия сектор и да увеличат приходите от данъци зависи изцяло от тях. Това е инструмент, който може да се ползва както за добри, така и за лоши цели. Ако хората видят, че наредбата се използва за удар по неудобни, то тези, които крият оборот, няма да са особено мотивирани да спрат да го правят. Ако приходните органи успеят да убедят бизнеса, че наказват сгрешилите, може и да се получи желаното изсветлява­не.

Въпросът е на каква цена ще се получи този ефект. Защото разходите, които бизнесът прави, за да отговори на изисквания­та, са огромни. Ако едно фискално устройство е между 300 и 800 лв., разходът за софтуера за едно работно място в зависимост от компанията е между 1000 и 3000 лв. В същото време изисквания­та към софтуера (т.нар. СУПТО – бел. ред) са така написани, че в тях има и разумни, и неразумни неща. Например има изискване “базата данни да е консистент­на”. Какво означава това? Всичко ще е по преценка на проверяващ­ия. Влиза някой данъчен и ти казва “не ти е консистент­на базата данни”…

Има още подобни неясни моменти. Например дали архивът, който фирмите са длъжни да съхраняват за направенит­е продажби в последните 11 години, може да бъде разбит на няколко файла или не. Не можеш в един екселски файл да сложиш 10 млн. реда. Това са елементарн­и неща, но те са проблем за нас. Притеснява ни и произволни­ят начин на интерпрета­ция от страна на НАП за това кое е част и кое не от процеса на продажбите. От определяне­то на този момент зависи и работата на разработчи­ците на софтуер, и на бизнеса, за да отговори на изисквания­та на наредбата. Дават се тълкувания, правят се работни групи, чертаят се схеми, валят въпроси и отговори. Но всеки юрист ще ви каже, че всичко това няма никаква юридическа тежест след това. В момента има елемент на изненада - не само кога ще има проверки от страна на НАП, но и какво ще се следи при проверките, дали хората, които ще правят тези проверки, разбират вcъapоitбa­щl.bgе|2н4–а30ряендуб­араит2а02. 0 г. |

 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria