Акули развиват способност да „ходят“
Може би си спомняте от часовете по биология в училище, че първите гръбначни животни са мигрирали от океаните на сушата преди около 400 млн. години. По всичко личи обаче, че този еволюционен процес е не просто еднократно събитие, но продължава да се случва и в наши дни.
Изследователи от Университета в Куинсленд наскоро са попаднали на четири вида непознати до момента акули, които са способни да използват четири от своите перки като своеобразни „крака“и да се придвижват чрез тях. Те не просто пълзят с тяхна помощ по морското дъно и из кораловите рифове, но и са способни да изминават кратки разстояния на сушата по време на отлив, преминавайки от една локва в друга, разказват учените. Въпросните акули са с малки размери, не надвишават дължина от един метър и не представляват заплаха за хората. „Те обаче притежават способност да оцеляват в нискокислородна среда и да ходят с помощта на перките си. Това им дава забележително предимство пред тяхната плячка, състояща се от малки ракообразни и мекотели“, допълва Кристин Дъджън, която е ръководител на изследователския екип.
Предполага се, че въпросните четири вида акули са се отделили еволюционно от най-близките си родственици преди около 9 милиона години. С тях общият брой на рибите от този тип, способни да използват перките си като своеобразни „крака“, нараства на девет. Изследователите обаче са убедени, че океанските дълбини крият още много подобни „ходещи“видове.