Кулинарният Хогуортс
За последната година кулинарната HRC Academy е посрещнала над 100 любители готвачи от над 20 различни националности. Академията съществува от 2008 г. и е основана от международната HRC International. В момента се строи кампус и хотел, чиято сграда ще се
За последната година кулинарната HRC Academy е посрещнала над 100 любители готвачи
ЙЙоана Милева е директор на найголямата професионална кулинарна академия в България, но според нея кулинарството е избрало нея, а не тя него. Милева достига до сегашната си позиция случайно, като преди това е работила като мениджър в различни сфери - от недвижими имоти до преводачески агенции. В момента тя управлява обучителна организация, която събира любители на готварството и ги превръща в професионалисти от висок клас, през която са преминали студенти от над 20 различни националности.
HRC Culinary Academy е основана през 2008 г. от международната HRC International, която работи в сферата на подбора и обмена на кадри за хотели и ресторанти. Тукашната й история всъщност започва от Добрич, преди решението да се премести в столицата. Студентите усъвършенстват уменията си по време на двегодишна програма, която съчетава теория с интензивна практическа подготовка.
С ухание на растеж
Милева, която е настоящ директор на академията, започва да се занимава с кулинарно образование преди повече от година, за което време е успяла да посрещне над 100 курсисти и да изпрати около 50 дипломирани професионални кулинари. Според нея академията се намира в момент на силен растеж, който очаква да се запази и в бъдеще. Приходите на дружеството са се увеличили с над 40% до 1.4 млн. лв. през 2018 г.
„Записват се все повече студенти, като основният ни източник на приходи са студентските такси. От известно време предоставяме и консултантски услуги на ресторанти, като изготвяме индивидуални програми, съобразени с техните необходимости. Обучаваме екипите им с цел по-добро качество на обслужване и по-голяма ефективност на самия процес на работа”, казва Милева. Цената на един семестър е 1750 евро. Двете основни специалности – кулинарни изкуства и управление в ресторантьорството – се състоят от съответно 3 и 4 семестъра. Нарастващият интерес към специализацията, която академията предлага, води до очакванията 2019 г. да има нов ръст в приходите и оперативната печалба.
В момента в организацията се обучават 50 курсисти, половината от които са българи. В началото на академията преобладават чуждестранните студенти, но съотношението се изравнява с всеки следващ прием. “Напоследък бройката българи се увеличава, което говори много добре за българския стандарт. Това означава, че таксите ни вече са по силите на тукашните студенти”, казва Милева.
Лекциите по всички програми започват с теория, а след това преминават към интензивна практическа подготовка. „Кулинарната специ
алност е 90% практическа работа. При другата ни специалност – управление в ресторантьорството – вече има и много теория. Заложена е по-голяма част от нея, защото трябва да се придобият специални умения - ръководни”, уточнява Милева. Учебната програма е изцяло на английски език и е разработена според критериите
на Американската кулинарна федерация, която акредитира и самата академия.
Около света за два семестъра
Освен подготовката в учебната база на академията програмата включва и два задължителни стажа, които се явяват съответно втори и четвърти семестър от обучението на студентите. Първият се провежда в Европа, в държави като Великобритания, Германия, Холандия, Португалия и Белгия. Възможностите за стаж са резултат от широката партньорска мрежа на глобалната HRC International. Втората задължителна практика се организира в САЩ, като HRC осигурява преференциални визови условия за студентите, което прави процеса по организацията на стажовете бърз.
Според Милева стажовете са съобразени с желанията и възможностите на студентите. „Ние нагаждаме стажантската програма според нашия кандидат, а не обратното“, казва тя. По време на практиката учещият задължително трябва да премине през всички позиции в една кухня, за да може да разучи всеки аспект от функционирането й. „Имаме отдел, който се занимава с организации на стажантските програми, и кариерни консултанти, които непрекъснато са в контакт с обучаващите се, за да се уверят, че са добре по време на стажовете. Много от студентите ни са млади хора и понякога имат нужда от подкрепа, така че им я осигуряваме“, разказва Милева. Всеки стаж е платен, а освен това академията има и фондация за стипендии, която допълнително подпомага обучението на студентите.
През последната си учебна година в академията студентите демонстрират придобитите умения в реална обстановка - в ресторант Talents в центъра на София, който се обслужва изцяло от студенти под ръководството на майстор-готвачи. Менюто е изготвено от бъдещите професионални кулинари, а посетителите могат да наблюдават целия процес по приготвянето на поръчката им от залата на първия етаж в ресторанта.
След дипломирането HRC International помага на студентите и с намиране на работа. „В София и големите градове висшата кулинария става все по-привлекателна, все по-достъпна и ресторантите започват да предлагат високи заплати и добри условия на труд. Работата наистина става атрактивна в последните години”, казва Милева. Академията има и програма, която гарантира намирането на работа след завършване - в противен случай HRC връща на студента 1000 евро. “Все още не ни се е случвало да възстановяваме пари по тази програма”, казва Милева.
Кулинарната академия се рекламира чрез директен маркетинг - със съвместна работа с училища в България и няколко агенции за набор на студенти. Според Милева липсата на съизмерим конкурент специално във високата кулинария не налага на академията да набляга прекалено на маркетинга. “В България има някои курсови програми, които обаче предлагат краткосрочно обучение и са насочени към любители готвачи. Ние предлагаме професионално обучение, макар да не ти е нужен предишен опит”, казва Милева.
Широко бъдеще
Плановете за бъдещето на академията включват проект за студентски кампус и хотел, чиято сграда вече се строи и се намира точно до учебната база в София. Проектът се финансира с външни инвестиции и част от приходите на дружеството и ще позволи и допълнително разширение на академията, докато в момента оптималният брой на студентите е между 70 и 80. Именно новата сграда е и най-амбициозният план за бъдещето на кулинарната академия на HRC, защото ще реши много от трудностите, свързани с привличането на чуждестранни студенти. “Сградата ще бъде студентски кампус с хотелска част, в който ще има заведения за хранене, зали за събития и със сигурност ще можем да надградим още нашите програми. По този начин капацитетът ни със сигурност ще нарасне”, завършва Милева.