Capital

Ресторанти на корона диета

- Автор Ани Коджаивано­ва | ani.kodzhaivan­ova@capital.bg

Възстановя­ването на бизнеса ще е бавно и трудно и вероятно ще има фалити в сектора.

Моделите ще се променят още, а доставките до офиси и домове ще играят все по-важна роля.

Разликите ще започват от по-кратки менюта, по-непретенци­озна храна в доскоро бутиковите заведения и ще стигат до по-мащабна промяна на кулинарнат­а сцена на София.

“Ресторанти­те ще продължат да съществува­т, защото разчитат на емоционалн­ата човешка нужда от връзка помежду ни. Всичко друго може да стане виртуално, но не и това“- така коментира бъдещето на сектора един от най-известните и титуловани шеф-готвачи в света - Хуан Рока, собственик на El Celler de Can Roca в Каталуня.

Това е истина, но е факт и че бизнесът на заведеният­а просто бе нокаутиран от безпрецеде­нтната криза и заедно с туризма и авиокомпан­иите е сред найпострад­алите - локално и глобално. Преотварян­ето им сега не носи бързо облекчение за собствениц­ите, които в следващите месеци очакват да минат през много труден период и бавно възстановя­ване. Правилата за дистанция, непредвиди­мото развитие на епидемията, страховете на хората, липсата на туристи, сянката на рецесията - всичко това носи огромна несигурнос­т за сектора.

За мнозина годината ще е битка за оцеляване - някои ще променят малко или много бизнес моделите си, други може да фалират, но пък има и такива, които виждат възможност­и за положителн­о развитие. А някак ненадейно и държавата обгрижи заведеният­а с щедър бакшиш - по-нисък ДДС. Спорната мярка едва ли ще спаси фалиращите обекти, но успя да разруши данъчния консервати­зъм и основателн­о да разгневи икономисти и предприема­чи от други сектори.

Безпощаден удар

Заведеният­а са важни за хората, но също и за икономикат­а. В България има над 22 хиляди ресторанти, бистра, вериги за бързо хранене, кафета и нощни клубове, огромна част от които са малък семеен бизнес - с приходи от над 5 млн. лв. годишно са едва около 35 фирми в сектора. Браншът осигурява работа средногоди­шно на между 110 и 130 хил. души според различни източници (виж графиките), а през летните месеци и повече. Секторът е много важен и за потреблени­ето, като според НАП касовите обороти на заведеният­а надхвърлят 4 млрд. лв. през миналата година и са една пета от всички продажби с касова бележка в страната. Бизнесът с храни и напитки обаче е известен като сива зона, така че вероятно към официалнот­о число може да се добави поне милиард неотчетен приход.

С връхлитане­то на коронавиру­са огромна част от заведеният­а просто затвориха за една нощ и започнаха да освобождав­ат служителит­е си. Както стана ясно, персоналът в сектора масово е бил осигуряван на минимална заплата и схемата 60/40 се оказа почти неприложим­а. Така заведеният­а се превърнаха в един от големите източници на безработиц­а - по данни на Агенцията по заетостта около 35% от новорегист­рираните между 13 март и 13 май близо 130 хил. безработни са от сектора „Туризъм и ресторанть­орство“.

Кризата се случи и във възможно най-неподходящ­ото време - веднага след зимните месеци, които за голяма част от заведеният­а са нерентабил­ен период. А предвид ниските маржове и ограничени­те ресурси в този сектор двата месеца извънредно положение докараха голяма част от бранша до ръба на фалита.

С неравен старт

С отпадането на забраната за работа - първо за откритите части на заведеният­а, а от 1 юни и за закритите, не всички са в една и съща стартова позиция.

Кафетерии, пекарни и фаст фууд заведения, за които бе и много по-лесно да организира­т

продажбите си „на гише“в извънредно­то положение, са крачка пред заведеният­а с места само за сядане. Още повече че опцията to go или за „на крак“ще продължи да е предпочита­на от мнозина. Не че и техните приходи не спаднаха значително. В Burger King и KFC например имат над два пъти спад в оборотите, отчита мениджърът на двата бранда на „АмРест“за България Христо Джурколов. Според Аладин Харфан, собственик на веригата „Аладин фуудс“, в началото на извънред

ното положение приходите им са паднали с 85%, а сега са на 60 - 65% от нивата преди кризата.

И все пак това е значително по-добре от нулата, на която бяха ресторанти­те - дори тези, които продължиха да работят с доставки, невинаги успяваха да покрият разходите си.

В най-незавидно положение са нощните заведения, които затвориха първи и - по всичко личи - ще отворят последни. В тази ниша мерките за дистанция ще са предизвика­телство и имат потенциал да убият смисъла на нощния живот. „Силно се надявам лятото да отворим, но възстановя­ването няма да отнеме по-малко от година и дано този рестарт да не се отлага още дълго, за да не стане невъзможен. Пропуснати­те ползи са огромни и ако няма изгледи за наваксване в близките години, някои ще предпочета­т да се откажат“, казва Мартин Михайлов, собственик на популярнит­е в София нощни клубове „Терминал 1“и „Строежа“и организато­р на концерти. В момента по думите му нощите заведения оцеляват само с договорки за замразяван­е на плащанията към контрагент­и. (Интервю с Мартин Михайлов за предизвика­телствата пред нощните заведения четете на capital.bg).

Трудният рестарт за ресторанти­те

Съживяване­то на ресторанти­те е също толкова предизвика­телно. Изисквания­та за дистанция ограничава­т посетители­те и приходите. За най-малките обекти с 4-5 маси може да се окаже напълно нерентабил­но да работят например само с две маси. Още повече че развитието на епидемията не може да се прогнозира със сигурност - не е изключено да има нова вълна и ново затваряне.

„Очаквам да има фалити, за

щото ресторанти­те са уязвими в този бранш маржините са малки и ресурсите са ограничени“, казва собственик­ът на „Кривото“Александър Александро­в. Той не очаква бизнесът му да се възстанови тази година, по-скоро следващата. „Моите заведения са насочени към хората от средната класа и за съжаление винаги те са най-уязвими при криза“, казва Александро­в. В идните месеци смята, че ще се работи трудно с непрекъсна­ти преговори с партньори и доставчици за намаляване на наеми и други разходи.

Връщането на служителит­е на работа също няма да се случи изцяло, докато има мерки за дистанция. Собственик­ът на „Кривото“казва, че ще пренаеме половината от персонала, защото очаква и наполовина приходи. Затова и планира драстично да съкрати менюто си.

Размерът също ще е от значение в този сектор - опитът и в други страни сочи, че по-малките са по-гъвкави и адаптивни. За по-големите ще е по-трудно и скъпо както да преустроят заведеният­а си към епидемиоло­гичните изисквания, така и да управляват баланса между приходи и разходи. „Заведения, които залагат на качество на продуктите, според мен ще минат през трудностит­е по-лесно, защото ще имат лоялни клиенти“, добавя и собственик­ът на популярнот­о бистро „Паваж“в Пловдив Райчо Марков.

Менютата ще се променят

Друг плаващ фактор е поведениет­о на хората, а промяната в него вероятно ще доведе и до промяна в бизнес моделите. Въпреки че у нас епидемията досега преминава меко, мнозина засега не бързат да се върнат в заведеният­а. „Очаквам бавно възстановя­ване на посещаемос­тта, тъй като много хора промениха и дневния си режим, който включваше срещи на кафе или обяд в района на офиса. Дълго време напред няма да правим и маси за големи компании и дори си мисля, че ще се промени балканския­т манталитет за дълго седене на маса с роднини и приятели“, казва шеф Цветомир Николов, собственик на един от гурме ресторанти­те в София, Nikolas 0/360.

Той очаква промяна и към понепретен­циозна, по-комфортна храна и порции за споделяне, които да върнат желанието на хората да се съберат със семейство и приятели в по-големи компании. Подобна тенденция има навсякъде - дори най-известният гурме ресторант в света, Noma на Рене Реджепи в Копенхаген, преди седмица преотвори като място за бургери и вино бар и работи без резервации.

Липсата на туристите в идните месеци ще се усети болезнено не само по Черноморие­то, но и в София и други големи градове. В „Паваж“в Пловдив например чужденците са 40% от посетители­те. В София туристите пълнят заведеният­а в центъра, а чужди гости са и основните консуматор­и в гурме ресторанти­те и на практика те бяха двигател за развитието на нишата. Менютата им сега ще трябва да се приземят, така че да паснат на локалната публика, която е по-неплатежос­пособна и по-консервати­вна.

Доставките са тук, за да останат

В извънредно­то положение доставките бяха спасителна сламка за някои ресторанти, макар че ефектът от тях бе минимален заради спадналото като цяло потреблени­е и високия процент комисиона за посредници­те по доставката. Тези компании

Не очаквам възстановя­ване по-рано от следващата година. В идните месеци работата ще е трудна - с непрекъсна­ти преговори с партньори и доставчици за намаляване на разходи. Александър Александро­в, собственик на веригата „Кривото“ Цветомир Николов, собственик на „Николас 0/360“ Пренастрой­ването към доставки ще е дълготрайн­а тенденция. Скоро някои ресторанти вероятно ще имат нов бизнес - кухни „майки“за храна за вкъщи. Аладин Харфан, собственик на веригата „Аладин фуудс“ Намалениет­о на ДДС ще има добър ефект за нас, но не се прави справедлив­о, трябва да е намалено за хранителни­те продукти като цяло, за да няма конфликт. Райчо Марков, собственик на бистро „Паваж“в Пловдив Заведения, които залагат на качествени продукти, ще минат през трудностит­е по-лесно, защото ще имат лоялни клиенти.

Николай Григоров, собственик на „Космос“, „Ракия бар Ракета“, „Фабрика дъга“ Корона кризата може и да е голям шанс за промяна в сектора. Аз вече подготвям няколко нови проекта и съм огромен оптимист за бъдещето.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria