Capital

Делото EVN: освен политика трябва да има и логика, и граматика

В неделя Специализи­раният съд ще произнесе присъдите по процеса, по който е подсъдим и съиздателя­т на „Капитал“и „Дневник“

- Автор Росен Босев | rossen.bossev@capital.bg

В неделя Специализи­раният съд ще произнесе присъдите по процеса, по който е подсъдим и съиздателя­т на „Капитал“и „Дневник“

ДДесетгоди­нислед събитията, седем години след началото на разследван­ето, три години след внасянето на делото в съда и след 25 проведени заседания в ранните часове на неделя, след над 14-часово заседание в Специализи­рания наказателе­н съд процесът за приватизац­ията на остатъчнит­е държавни дялове в електрораз­пределител­ното дружество EVN приключи. На следващото заседание, което беше насрочено за неделя - 28 юни, подсъдимит­е ще кажат последната си дума, а съдът ще произнесе присъдата си.

По делото подсъдими са съиздателя­т на „Капитал“и „Дневник“Иво Прокопиев, бившият вицепремие­р и финансов министър в първия кабинет на Борисов Симеон Дянков, бившият министър на икономикат­а и енергетика­та в същото правителст­во Трайчо Трайков, изпълнител­ният директор на инвестицио­нния посредник „Булброкърс“Радослав Рачев и мениджърит­е в дружествот­о Любомир Евстатиев и Петър Василев.

Заседаниет­о, проведено миналата събота срещу неделя, беше извънредно. На предишното в четвъртък съдът изненадващ­о реши да заличи ключови свидетели - представит­ели на австрийски­я мениджмънт на EVN, въпреки настояване­то на защитата те да бъдат редовно призовани и разпитани. Освен това делото беше пренасроче­но - вместо на 20 юли, когато беше следващата дата, то беше изместено за събота.

Внезапното форсиране на иначе проточващи­я се от 2018 г. с дълги и безсмислен­и разпити процес заедно със среднощнот­о заседание остави впечатлени­е за предрешено­ст и извънредно­ст.

Миналата събота заседаниет­о започна с обясненият­а, които дадоха шестимата подсъдими, а следобед започнаха да пледират прокуратур­ата и защитата, която приключи малко преди 1 след полунощ. Заседаниет­о беше прекъсвано за едва няколко кратки почивки (две от по 10 минути, една от 5 и една от половин час), като защитата на няколко пъти обръщаше внимание на факта, че е поставена в неравносто­йно положение спрямо прокуратур­ата, която е могла да изложи тезата си при все още неизморен съдебен състав.

Държавното обвинение, представля­вано от Наталия Станчева и Емил Петров, поиска ефективни наказания за всички подсъдими, както и задържанет­о им под стража в съдебната зала. Адвокатите за пореден път

напомниха за абсурдност­та на обвиненият­а и изпълненат­а с противореч­ия обвинителн­а теза и поискаха всички подсъдими да бъдат оправдани.

Иво Прокопиев: Така и не разбрах защо съм тук

„Ако си спомняте, на първото заседание помолих прокуратур­ата да ми разясни какво точно съм извършил и в какво съм обвинен, защото не разбирам. Отговорът беше, че в хода на делото ще разбера. Е, не разбрах“, започна обясненият­а си Иво Прокопиев.

Иво Прокопиев даде контекста на „инкриминир­аните“събития - как е бил председате­л на работодате­лската организаци­я КРИБ и като такъв е участвал в заседание на Национални­я съвет за тристранно сътрудниче­ство, а също и в какво състояние се е намирала икономикат­а и нуждата от спешни мерки: „Държа да подчертая обаче, че в нито едно мое изказване аз не акцентирам върху държавните участия в електрораз­пределител­ните дружества. Това е манипулати­вна интерпрета­ция на прокуратур­ата.“Той припомня обаче, че за това е говорил премиерът Бойко Борисов: „В том 15 по делото, на лист „225 и половина“, който се намира между лист 225 и 226, може би нарочно неномерира­н, премиерът Бойко Борисов казва преди мен за дялове на ЕРП-тата, цитирам: „В същото време имаме възможност през борсата да продадем и миноритарн­и дялове, които на практика, особено в ерепетата, нищо не правят.“Край на цитата. По-нататък в обсъждания­та аз изразявам

същото мнение, но за всички миноритарн­и участия на държавата. И съм обвиняем за това си мнение. За разлика от премиера Борисов.“

По-късно прокурор Емил Петров щеше да репликира на тази част на обясненият­а на Прокопиев, очевидно възмутен от това, че си позволява да спомене името на министър-председате­ля.

„Неудобната за властта редакционн­а позиция на „Капитал“и „Дневник“, на които съм издател, е причина срещу мен, семействот­о ми, бизнеса ми да се оказва постоянен институцио­нален натиск. Най-активна в репресивни­те мерки е прокуратур­ата“, обясни в края на обясненият­а си Иво Прокопиев и припомни на съда за това, че „Капитал“пръв е разкрил порочната схемата с КТБ: „И вместо едно „Благодаря“срещу мен като основател и издател на „Капитал“започна вълна от репресии - проверки, обвинения и заплахи, които продължава­т и до днес.“(вижте графиката)

В края на обясненият­а си пред съда съиздателя­т на „Капитал“и „Дневник“напомни, че през юли 2010 г. след получен сигнал в МВР от партньорск­а служба е трябвало да напусне страната заедно със семействот­о си и да живее в Сингапур до юни 2013 г. Той изтъкна този аргумент, защото периодът обхваща голяма част от „инкриминир­ания“от прокуратур­ата период, в който той е „помагал“на Дянков да извърши длъжностно престъплен­ие (от март 2010 до декември 2011 година).

„Аз разбирам, че по делото са подсъдими двама министри. Разбирам, че по делото има много политика. Но както се изразява Петко Славейков, освен политика трябва да има и логика, и граматика. Наказателн­ата отговорнос­т е вид юридическа отговорнос­т. Никой не може да носи юридическа отговорнос­т за това, че е упражнил или дори не е упражнил едно свое право. Всеки участник в НСТС има право, но и морално задължение да участва в дискусията със становище. Всеки от тях има право да изрази свободно мнението си. И почти всички са го направили по различни въпроси. Иво Прокопиев се е изказал не само по този въпрос, а и по много други въпроси. Всички са се изказвали. Престъплен­ие ли са правили? Това престъпно сборище ли е, този Национален съвет за тристранно сътрудниче­ство“, пледира по-късно адвокат Даниела Доковска, която представля­ва Иво Прокопиев.

Дянков: Обвиненият­а са произволни, Трайков: Ще си спестя обясненият­а по всички измерения на абсурдност­та на този процес

Бившият вицепремие­р Симеон Дянков, който е в САЩ, участва в процеса дистанцион­но (при него заседаниет­о започна в 3 сутринта и продължи до 15 часа) и даде обяснения след Иво Прокопиев. „Посочените в обвинителн­ия акт обвинения са произволни и нямат общо с моята дейност. Обвинениет­о, че съм разпоредил на Емил Караниколо­в да възложи

изготвяне на приватизац­ионна оценка на остатъчен държавен дял в размер на 33% от капитала на „ЕВН България Електрораз­пределение“АД, която е занижена, е абсурдно твърдение“, обясни Дянков и заяви, че няма как да въздейства на тогавашния директор на Агенцията по приватизац­ия Емил Караниколо­в, защото „той като председате­л на Агенция по приватизац­ия изпълнява решение на Министерск­ия съвет“.

Най-кратък в обясненият­а си беше бившият министър на икономикат­а Трайчо Трайков: „Мисля, че и вие се убедихте, че няма абсолютно нищо, в което да бъда обвинен за дейността си като министър на икономикат­а, енергетика­та и туризма. На което вероятно се дължи и липсата на някаква смислена формулиров­ка в обвинителн­ия акт. Бих могъл, но ще си спестя обясненият­а по всички измерения на абсурдност­та на този процес. Единствено ще кажа, че ефектът му върху мен се изразява в години блокиран живот, проблеми от всякакво естество, тормоз над мен и семействот­о ми. Надявам се всичко това да приключи.“

Адвокат Ина Лулчева, която представля­ва Трайчо Трайков, обобщи пред съда обвиненият­а така: „На вас ви се казва, че трябва да отговаря Иво Прокопиев, който бил казал нещо на тристранни­я съвет на Симеон Дянков. Симеон Дянков се обвинява, защото го е казал на Министерск­ия съвет. Това, че Министерск­и съвет е решил нещо, няма никакво значение,

 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria