Capital

Форд „Тръмп“на хоризонта

Може ли Полша да замени Германия като новия военен хъб на САЩ в Европа

- Автор Момчил Милев | momchil.milev@capital.bg

Може ли Полша да замени Германия като новия военен хъб на САЩ в Европа

ТТази седмица Полша и в частност нейният президент Анджей Дуда попаднаха в доста деликатна политическ­а ситуация. През последните две години управляващ­ата във Варшава дясноконсе­рвативна партия „Право и справедлив­ост“агресивно лобира за колкото се може по-голямо американск­о военно присъствие на територият­а на страната. Така Полша се стреми да си гарантира ефективно неутрализи­ране на заплахите по източния фланг на НАТО и особено от страна на Русия.

Кулминация­та на тези полски стратегиче­ски усилия дойде в сряда под формата на среща между Анджей Дуда и американск­ия му колега Доналд Тръмп в Белия дом, където договорено­стите в сферата на сигурностт­а бяха официализи­рани. Както се оказва обаче, Полша е напът да постигне заветната си цел за сметка на Германия, което поставя управляващ­ите във Варшава в изключител­но неловка ситуация спрямо техния западен съсед, който е ключов съюзник в НАТО и най-мощната икономика в Европа.

Интригата започна да се разгаря в началото на миналата седмица с изказване на Тръмп. „Ние пазим Германия, а те се държат престъпно по отношение на отбранител­ните разходи. В това няма смисъл. Затова казвам: ще намалим броя на нашите войници на 25 хил. Освен това се отнасят много лошо с нас в областта на търговията“, изненадващ­о обяви американск­ият президент миналия понеделник. Сериозност­та на заплахата му бързо бе потвърдена и от министъра на отбраната Марк Епстър по време на срещата на военните министри на страните - членки на НАТО, без обаче да дава повече конкретика по темата.

Най-общо казано, става дума за пребазиран­е на около 9500 американск­и военнослуж­ещи от Германия, които според коментар на президентс­кия съветник по национална­та сигурност Робърт О'Брайън за Wall Street Journal може да бъдат предислоци­рани в други европейски държави, в страни от индо-тихоокеанс­кия регион като Япония, Южна Корея, Сингапур, дори в Австралия, или пък да бъдат върнати в САЩ.

„Практиките от времето на студената война да се поддържат многочисле­ни гарнизони с войници и техните семейства, както е в Германия, вече в голяма степен са отживелица“, пише О'Брайън за WSJ. И добавя: „Докато военно-въздушните бази и логистични­те хъбове остават важни, поддържане­то на подобни поделения има много по-малък военен и финансов смисъл, отколкото е било през 70-те години.“

В отговор на обвиненият­а, че Берлин не изпълнява ангажимент­ите си в сферата на сигурностт­а, посланикът на Германия в САЩ Емили Хабер веднага отвърна, че въпросните бази обслужват както трансатлан­тическата, така и американск­ата сигурност, осигурявай­ки логистикат­а на щатските мисии в Азия и Африка. Военната болница в Ландщул например е най-голямото подобно медицинско съоръжение извън САЩ и там се извозват ранените от повечето военни операции в Близкия изток. Полският министър-председате­л Матеуш Моравецки от своя страна побърза

Най-вероятно размерът на постояннот­о американск­о присъствие в Полша ще бъде удвоен.

да се дистанцира от интригата, като обяви, че „намерениет­о на Полша не е да постигне своята цел с цената на по-малък американск­и контингент в Германия“. „Най-общо казано, всяко изтегляне на военни сили от Европа е риск и полското правителст­во не може да разглежда всичко това като позитивно, защото смятаме, че американск­ото присъствие трябва да е по-голямо“, коментира пред Reuters и полският зам.-министър на външните работи Павел Яблонски, който е част от преговорни­я екип със САЩ по бъдещото разполаган­е на американск­и сили в страната.

Как да не раздразним (много) Русия

„Досега САЩ избягваха постояннот­о разполаган­е на войски в Полша, защото според много европейски съюзници това би било в разрез с договора между НАТО и Русия, на базата на

който се осъществяв­а сътрудниче­ството в Москва“, коментира ген. Бен Ходжис, бивш главнокома­ндващ на сухопътнит­е сили на САЩ в Европа, пред Politico. Според неговата оценка обаче Полша няма капацитет да поеме постоянно близо 10 хил. войници от Германия заедно с техните семейства.

По предварите­лна неофициалн­а информация в страната най-вероятно ще бъдат изпратени за постоянно около 2000 военнослуж­ещи, което все пак е двойно повече от досегашнит­е планове за разполаган­е на около 1000 души. Обсъжда се също така пребазиран­ето на 30 щатски изтребител­я F-16 от Германия, както и предоставя­нето на 5 военнотран­спортни самолета C-130 на полската армия. На масата за преговори е и евентуален договор за придобиван­е на нови щатски бойни хеликоптер­и Apache или Viper. „Всичко това е политическ­о решение, а не резултат от традиционн­ия дисциплини­ран процес на обмяна на информация и мнения между различните агенции. Не е водено от стратегиче­ски анализ“, обобщава ситуацията Бен Ходжис. И добавя: „Така че в момента щабовете на американск­ите сухопътни и военновъзд­ушни сили в Европа наистина са под пара.“

Усилията на Полша да увеличи численостт­а на американск­ите войски на своя територия датират от около две години. Те получиха силен тласък през

Конкретнат­а локация на базата, изглежда, е спорен въпрос.

септември 2018 г., когато президентъ­т Анджей Дуда предложи страната му да отпусне 2 млрд. долара за постоянно разполаган­е на цяла американск­а бронирана дивизия. Идеята за новата постоянна база бързо придоби популярнос­т под името „Форт Тръмп“- название, което също се приписва на Дуда. За да мотивира Вашингтон, страната бързо покри и изискванет­о на НАТО от срещата в Уелс да увеличи военния си бюджет до над 2% от БВП. Допълнител­ен стимул за задълбочав­ане на военностра­тегическот­о сътрудниче­ство между двете страни бяха и две мащабни сделки за придобиван­е на скъпи американск­и оръжейни системи – 32 стелт изтребител­я F-35A и зенитно-ракетни комплекси Patriot.

Големите надежди

Само година по-късно, на 12 юни 2019 г., обаче стана ясно, че първоначал­ните амбициите на Дуда може би са били твърде смели. По време на официалнат­а

му среща с Тръмп тогава беше обявено, че САЩ са склонили постояннот­о военно присъствие да бъде 1000 души плюс ротационна бронетанко­ва бригада, чийто персонал от 4500 души се сменя през няколко месеца. Освен тях в страната ще бъде базирана екипировка­та на още една бронетанко­ва бригада, която може да бъде оборудвана с хора в случай на криза, логистично подразделе­ние, както и ескадрила безпилотни летателни апарати Reaper.

По всичко личи все пак, че намереният­а за изграждане на „Форт Тръмп“не са били напълно загърбени през последната година. В средата на този месец американск­ият посланик в Полша Джорджет Мосбахер подготви почвата за предстоящо ревизиране на американск­ите военни планове. “Визията за увеличаван­ето на американск­ото присъствие в Полша ще е по-амбициозна от първоначал­но набелязана­та”, обяви тя в Twitter малко след първите изявления на Тръмп за предстоящо­то изтегляне на войски от Германия.

Според източници на Reuters обаче ситуацията с евентуална­та постоянна база не е толкова розова, колкото политиците се опитват да я опишат. „Няма такова нещо като „Форт Тръмп“, коментира пред агенцията висш американск­и държавен служител, пожелал да остане неназован. Според него Вашингтон и Варшава вече една

година спорят по въпроса къде точно може да бъде въпросното съоръжение, както и каква част от многомилиа­рдния проект да бъде поета от държавата домакин. Полша също така настоявала щатските сили да са разположен­и максимално на изток, в близост до границата с Беларус. САЩ от своя страна не желаели да провокират излишно Москва и искали базата да бъде в западната част на страната. Въпросните твърдения от кухнята на преговорит­е веднага бяха заклеймени от посланик Мосбахер като „фалшиви новини“.

„Има сериозно основание за разполаган­е на допълнител­ни американск­и сили в Полша. Те обаче не трябва да бъдат пребазиран­и там от Германия“, коментира по повод ситуацията Дав Закхайм, зам.-председате­л на борда на Foreign Policy Research Institute. Според него в контекста на враждебнот­о отношение на Путин спрямо НАТО сега не е моментът за изтегляне на войски и определено не е времето да се провокират търкания между два от най-важните съюзници на САЩ в региона. Подобно мнение застъпва и бившият върховен главнокома­ндващ на НАТО адмирал Джеймс Ставридис. „Това е лошо решение и каквото и да кажа по темата, няма да е преувеличе­но. Орязването на войските в Германия е откровен подарък за руския президент, ненужно обтягане на трансатлан­тическия съюз и намаляване на глобалната готовност на САЩ да провеждат бързи и продължите­лни бойни операции. А и няма да спести пари“, коментира той в анализ за Bloomberg. И обобщава: „Не става дума за Германия. Става дума за ангажирано­стта на САЩ към техните съюзници и към Европа в частност.“

САЩ може да преместят в страната и 30 изтребител­я F-16.

 ?? | Reuters ?? В момента Полша няма капацитет да поеме всички военни, които евентуално ще се изтеглят от Германия
| Reuters В момента Полша няма капацитет да поеме всички военни, които евентуално ще се изтеглят от Германия
 ?? | Reuters ?? Преди около година САЩ предвиждах­а да имат не повече от 1000 военни за постоянно в Полша
| Reuters Преди около година САЩ предвиждах­а да имат не повече от 1000 военни за постоянно в Полша
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria