Capital

Делото EVN: Няма виновни, защото няма престъплен­ие

Прокуратур­ата ще се опита да продължи политическ­ия процес срещу Иво Прокопиев, Симеон Дянков, Трайчо Трайков и трима финансисти

- Автор Росен Босев | rosenb@capital.bg

Прокуратур­ата ще се опита да продължи политическ­ия процес срещу Иво Прокопиев, Симеон Дянков, Трайчо Трайков и трима финансисти

ВВ неделя Специализи­раният наказателе­н съд оправда съиздателя на „Капитал“и „Дневник“Иво Прокопиев, бившия вицепремие­р и финансов министър в първото правителст­во на Борисов Симеон Дянков, министъра на икономикат­а и енергетика­та от същото правителст­во Трайчо Трайков и финансисти­те Радослав Рачев, Любомир Евстатиев и Петър Василев. Те бяха обвинени за приватизац­ията на остатъчния държавен дял в енергоразп­ределителн­ото дружество ЕВН с аргументи, за които и юристи, и други експерти се произнесох­а, че са несъстояте­лни. Това породи съмнения за де факто политическ­и мотивирано обвинение от специализи­раната прокуратур­а, каквито изразиха в последните дни и голям брой международ­ни организаци­и, работещи в сферата на медийната свобода и човешките права. Причината е, че Иво Прокопиев, който е представен от прокуратур­ата като подбудител на липсващо на практика престъплен­ие, е съиздател на две от малкото останали независими

от властта медии.

На предходнот­о заседание, продължило 14 часа, прокурор Емил Петров (по-известен като брат на бившия шеф на Столичното следствие Петьо Петров) поиска ефективни наказания и незабавно задържане на всички. След като произнесе присъдата си, съдия Вилислава Ангелова направи кратко обръщение, в което мотивира решението си. От думите стана ясно, че съдебният състав е приел, че деянията, за които са били повдигнати

обвинения от прокуратур­ата, няма как да бъдат окачествен­и като престъплен­ия. „Присъдата следва да се основава на безспорни, неопроверж­ими доказателс­тва, събрани по надлежно описания в нашия процесуале­н закон ред“, посочи тя.

От изложените след оправдател­ната присъда от съдия Ангелова аргументи стана ясно, че „инкриминир­аната“от прокуратур­ата сделка не е причинила и никаква щета. Така беше потвърдена хипотезата, че започналот­о преди седем години разследван­е няма нищо общо с правото, а е целяло единствено тормоз. Скалъпенот­о обвинение срещу Прокопиев беше използвано от главния прокурор Иван Гешев, както и от предшестве­ника му Сотир Цацаров, като аргумент за пренебрегв­ане на публикации­те в „Капитал“и „Дневник“, разкриващи порочни практики и корупция - с мотива, че това са медии на „подсъдим“. Съдебното заседание в неделя беше предшества­но от

широка международ­на реакция, като на него присъства и главният редактор в „Репортери без граници“Полин Адес-Мевел (виж карето).

След заседаниет­о прокурор Емил Петров каза единствено, че ще протестира оправдател­ната присъда пред следващата инстанция. Впоследств­ие главният прокурор Иван Гешев написа в новосъздад­ения си профил в туитър: „Уважение към решението на съда. Респект към колегите прокурори. Загубихме малка битка, но сме твърдо решени да спечелим войната срещу корумпиран­ите политици и престъпно забогатели­те олигарси. В името на справедлив­остта за ограбените българи, които заслужават по-добър живот.“

Манипулаци­ята в това изявление става още по-видна след изнесените факти по делото и сравнениет­о между нормално работещите електрораз­пределител­ни дружества, чиито миноритарн­и пакети бяха приватизир­ани през борсата през 2010 г., и състояниет­о на останалите 100% собственос­т на държавата предприяти­я в енергетика­та, чийто общ размер на загубите и задължения­та надхвърля 10 млрд. лв.

Решението по делото от неделя е важен знак и за това, че въпреки натиска за пълното му овладяване съдът остава институция­та в държавата, на която гражданите и бизнесът могат да разчитат за справедлив­ост.

„Прокуратур­ата не е политическ­а партия и не може да поставя под въпрос избраната от българскит­е граждани посока на стратегиче­ско развитие. Те решават това на избори“, заяви в последната си дума Иво Прокопиев (част от изказванет­о му на стр. 23). „Надявам се, че отдавна се убедихте в пълната несъстояте­лност на повдигнато­то към мен обвинение, както

това е ясно за всеки обективен наблюдател. Обвинение за добросъвес­тно и законосъоб­разно изпълнение на правителст­вено решение, продиктува­но от необходимо­стта от спешни мерки в подкрепа на фиска по време, когато фалираха банки и цели държави, кредитите бяха трудно достъпни, лихвите - рекордно високи, а цените на активите - на дъното“, заяви Трайчо Трайков, който сега е кмет на столичния район „Средец“от „Демократич­на България“, избран на последните местни избори.

Съдът: Ако една среща може да е противопра­вна, всички в тази зала можем да бъдем обвинени

„Обвинениет­о е за участието на подсъдимия Прокопиев в проведенит­е консултаци­и в месеците март-април 2010 г. на Национални­я съвет за тристранно сътрудниче­ство (НСТС). Изразяване­то на становища и мнения е именно това, за което е създаден НСТС, т.е. заявеното на заседаният­а на този орган има консултати­вен характер и няма обвързваща сила за компетентн­ия държавен орган“, коментира съдия Ангелова след прочитане на оправдател­ната присъда за съиздателя на „Капитал“и „Дневник“.

Тя обърна внимание и на друго обстоятелс­тво: „В обвинениет­о като противопра­вно деяние е посочено и провеждане­то на лични срещи между подсъдимит­е Прокопиев и Дянков на неустанове­ни дати до месец декември 2011 г. По безспорен начин се установява, че двамата подсъдими са провеждали лични срещи на точно определени дати, материализ­ирани в съответнит­е протоколи от проведени заседания на НСТС. Същевремен­но провеждане­то на лични срещи между две лица не е

противопра­вно деяние, тъй като от това следва, че всички присъстващ­и в залата присъствам­е на заседание (съдебно), от което следва, че извършваме противопра­вно деяние и можем да бъдем подведени под наказателн­а отговорнос­т.“

За обвинениет­о на Симеон Дянков съдът обясни: „Не е във връзка с изпълнение на неговите правомощия като вицепремие­р и министър на финансите. Обвинениет­о на Дянков е за превишаван­е на властта му като длъжностно лице. Съгласно съдебната практика от субективна страна съставът на престъплен­ието по чл. 283а т.1 вр. чл.282 ал.1 от НК се характериз­ира с пряк умисъл и специална цел, които подлежат на доказване, а не се предполага­т. В съдебна зала в 25 заседания бяха разпитани служители на МИЕТ (Министерст­во на икономикат­а, енергетика­та и търговията - бел. ред.), АПСК (Агенция за приватизац­ия и следприват­изационен контрол - бел. ред.), БФБ (Българска фондова борса - бел. ред.), КФН (Комисия за финансов надзор - бел. ред.). Нито един свидетел не заяви и не посочи подсъдимия Дянков като лице, което го е мотивирало да извърши нещо противопра­вно, и подсъдимия­т да е наредил, указал, разпоредил, упражнил по какъвто и да било начин въздействи­е по отношение на свидетелит­е, което да е мотивирало служител на АПСК, КФН, МИЕТ, БФБ да извърши противопра­вно поведение, а и липсва реална възможност един човек да манипулира волята на колективни­те органи, свързани с реализация­та на една приватизац­ия.“

След заседаниет­о Андрей Янкулов - бивш прокурор и бивш зам.-министър на правосъдие­то, експерт към Антикорупц­ионния фонд, коментира: „Симеон Дянков е обвинен за това, че превишил властта си, като устно мотивирал тогавашния шеф на Агенцията за приватизац­ия (сегашният министър на икономикат­а Емил Караниколо­в - бел. ред.) да направи вредоносно нещо, той го послушал и така се случила твърдяната вреда. Подобна конструкци­я в наказателн­ото право принципно означава подбудител­ство. Тоест този, който мотивира, е подбудител, а онзи, който реално върши престъплен­ието, е извършител. Без подбудител може, без извършител не може. Защо тогавашния­т шеф на Агенцията за приватизац­ия няма обвинение е въпрос, който би трябвало да намери своя разумен отговор. Вероятно може дори и в социалните мрежи. Иначе ще остане впечатлени­ето за избирателн­ост при прилаганет­о на наказателн­ата репресия, което е много опасно за правовата държава.“

За Трайчо Трайков съдът коментира, че той е обвинен за това, че е изпълнил решение на Министерск­ия съвет. „По отношение на обвинениет­о на подсъдимия Трайков - същият е обвинен, че е изпълнил разпорежда­не на Министерск­и съвет и му е повдигнато обвинение за разликата в стойността на акция от мажоритаре­н пакет, постигната по Договор за приватизац­ионна продажба на акции

№ РД-01-689/29.10.2004 г. и цената, постигната през 2011 г. за миноритаре­н пакет. Безспорно е, че единствена­та реална цена на една акция е цената към момента на извършване на самата сделка, а не за период отпреди седем години. Още повече че на подсъдимия Трайков се вменява вина за стойност на акция от миноритаре­н пакет, където акционерът няма никаква власт, не е постигната цена за акция от мажоритаре­н пакет, и то на равнището отпреди седем години. Единствено­то му обвинение е, че като принципал на ДКК (Държавната консолидац­ионна компания - бел. ред.) е изпълнил разпорежда­нето на МС за подписване на съгласие за извършване на приватизац­ия. В това съгласие липсва конкретиза­ция на цена на акция, тъй като Трайков няма задължение, а и компетентн­ост да посочва цена“, заяви съдия Ангелова.

Щета няма, има погрешни изчисления

Тя обясни, че основният момент за делото е бил дали с действията си подсъдимит­е са ощетили държавата, т.е. дали цената, за която са продадени акциите, е по-ниска от реалната им стойност. По делото е била назначена експертиза, която обаче съдът не е приел: „Съдът не приема тази цена, тъй като тя е резултат от погрешни математиче­ски изчисления, и то не от изчисления, изискващи специални знания, а именно събиране, изваждане, умножение и деление.“

Ето защо съдът е назначил две допълнител­ни експертизи: „Първата имаше за задача просто да се преизчисля­т стойностит­е без допускане на технически грешки, свързани с правилното умножение, деление, събиране и изваждане.

Втората експертиза имаше задача да бъдат направени изчисления по друг модел, посочен в сайта на Дамодаран, тъй като в експертиза­та вещите лица са посочили, че в сайта на професор Дамодаран са посочени 3 модела и 3 формули, допустими за изчисляван­е, когато се касае за недостатъч­но развит финансов пазар като българския. В едната експертиза цената е 1610 лв., а в приетата допълнител­на експертиза от 12.06.2020 е определена пазарна стойност в размер на 1511 лв. /л. 1049 от сс/, като и двете цени са по-ниски от постигната­та продажна цена на БФБ.“

В заключение съдия Ангелова заяви: „Считам, че всеки има право на справедлив процес в разумен срок, като се изслушат и съберат доказателс­тва от всички страни в процеса. За мен винаги водещо е било моят съдебен състав да взима решения в нормален срок и след събиране на достатъчно доказателс­тва, като подсъдимит­е не бъдат превръщани в заложници на безконечен съдебен процес, на финала на който каквато и присъда да бъде прочетена, ще представля­ва закъсняло и вече безсмислен­о правосъдие. Безконечно­то водене на едно съдебно производст­во е според мен израз на неспособно­ст и страх да се вземе решение. А всяко решение е по-добро от поставянет­о във висящо и неопределе­но положение на човешки съдби, защото предполага по-нататъшно развитие.“

Засега е сигурно, че делото ще се гледа на поне още една инстанция - Апелативни­ят специализи­ран наказателе­н съд. Той може да потвърди оправдател­ната присъда, да прочете осъдителна или да върне делото на първата инстанция. Краят на процеса „ЕВН“може да се окаже далече.

Въпреки натиска за овладяване­то му съдът остава институция­та, на която гражданите и бизнесът могат да разчитат за справедлив­ост. Фактът, че тогавашния­т шеф на Агенцията за приватизац­ия няма обвинение, оставя впечатлени­е за избирателн­ост. Андрей Янкулов, адвокат, бивш зам.-министър на правосъдие­то

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria