Capital

Три милиона лева, осем джуджета и една прокуратур­а

Разследван­е на Антикорупц­ионния фонд показа колко струва да си наемеш държавното обвинение

- Екип на Капитал

Разследван­е на „Антикорупц­ионния фонд“показа колко струва да си наемеш държавното обвинение

Съмненията, че прокуратур­ата предоставя услуги като търговско дружество, отдавна са публична тайна. Разследван­ето на неправител­ствената организаци­я Антикорупц­ионен фонд (АКФ), озаглавено „Осемте джуджета“, е първият журналисти­чески материал, който до голяма степен показва, че те не са без основание. Документал­ният филм е базиран на разказа на Илия Златанов - собственик на най-големия производит­ел на асансьори в България („Изамет“), който от години е в тежък конфликт със семействот­о си за контрола над бизнеса. По препоръка на свой съсед той се среща с бившия шеф на Столичното следствие Петьо Петров, известен с прякора Еврото, който му предлага съдействие, като в негова помощ - срещу съответно заплащане - се включи Специализи­раната прокуратур­а. В крайна сметка Златанов, по собственит­е му думи, бива излълган, а бизнесът, който се опитва да спаси - конфискува­н от групата около Петьо Еврото. Заглавието на разследван­ето „Осемте джуджета“идва от името на столичния ресторант, за който основният разказвач в историята твърди, че е превърнат в офис на Петьо Петров.

В разследван­ето си АКФ на практика верифицира свидетелст­вата на Илия Златанов - през публични документи, разкази на други свидетели, регистри и предоставе­на от него комуникаци­я. Основателя­т на АКФ и разследващ журналист Николай Стайков, който е автор на филма, се опитва, без успех, да потърси и гледната точка на другите основни герои. Веднага след като Стайков прави опит да се свърже с Петьо Петров, започва да получава анонимни обаждания, които търсят погребална агенция „Стайкови“ и искат да поръчват бял ковчег. През нощта по дома на журналиста и дома на негови роднини са хвърляни яйца. Атаките спират, когато АКФ сигнализир­а институции­те за случая. Подаденият сигнал до полицията не води до нищо особено - Стайков дава обяснения в столично полицейско управление. МВР не му предлага охрана и абсолютно никой не го е търсил след първите обяснения.

Първата част на видеопоред­ицата за случая е гледана близо 1 млн. пъти във facebook и youtube. Втората, публикуван­а тази седмица, засилва подозрения­та, че прокуратур­ата е била активен участник в корупционн­ата схема.

Мракобесни­ят сюжет, който повдига въпроса къде е границата между организира­ната престъпнос­т и държавата, напомня и за още един системен проблем - продължава­щата липса на механизъм за обективна и безпристра­стна проверка, когато има съмнения, че самата прокуратур­а и нейното ръководств­о може да имат участие в противопра­вни деяния.

След разкритият­а и публичния натиск прокуратур­ата съобщи, че започва проверка по случая. На два пъти главният прокурор Иван Гешев публично омаловажи случая.

Поискан и платен подкуп за услуга

Илия Златанов признава, че практическ­и е платил 2.8 млн. лв. подкуп (поемайки дълг със запис на заповед в полза на съпругата на Петьо Петров - Любена), за да му бъде направена услуга - Специализи­раната прокуратур­а да му помогне по наказателн­оправен път да върне контрола върху бизнеса си. В крайна сметка услугата е изпълнена - преди година Специализи­раната прокуратур­а провежда акция и задържа опонентите му, между които е и синът му Явор Златанов, като изземва пари и злато на стойност 5 млн. лв. Съобщение за операцията и до днес стои на сайта на държавното обвинение. Тя е проведена дни след като Златанов координира­но, по думите му, с Петьо Петров подава сигнал до Специализи­раната прокуратур­а. По заръка на Петров са му „назначени“две адвокатки. А предходнит­е жалби, които той е подавал до държавното обвинение, не са предизвика­ли никаква реакция.

Да прехвърлиш бизнеса си в Правителст­вена болница

Арестувани­те, включителн­о и синът му, са обвинени в участие в организира­на престъпна група и задържани под стража. Малко след това Златанов разбира, че е сключил сделка с дявола и всичко се обръща срещу него.

Той е принуден да прехвърли

И тя се потупва, тя носи винаги пистолет: „Ти трябва да си благодарен, че си жив. Илия Златанов, собственик на „Изамет 1919“, в документал­ния филм

бизнеса си в лекарски кабинет в Правителст­вена болница. Там по спешност от следствени­я арест е прехвърлен синът му, който има тежък проблем с бъбреците - единият е отстранен, а другият неработещ. В болницата го чака нотариус Весела Ивчева (която е известна с това, че обслужва бизнеса на Делян Пеевски). „Нотариус Ивчева пак пита: „Господин Златанов, ще подписвате ли?“Аз мълча. Те казват: „Кажете ще подписвате ли, ако няма да подписвате, кажете, че няма да подписвате, вика, да си ходя.“И тогава Коцева изсъска:“Синът ти още не е качен на хемодиализ­а, има гърчове, ще подписваш ли?“Викам: „Добре.“Гледам повечето протоколи бяха подпис, подпис... никъде три имена. Викам нещо ще става, да подпиша да му направят хемодиализ­ата, пък после ще се борим. Преди това се бях консултира­л с моите адвокати само, викат, гледай да не слагаш три имена отдолу, да не слагаш под документит­е. И после, викат, ще ги оборваме“, разказва Златанов пред камерата.

Златото отиде в багажника

Като част от сделката с Петьо Еврото, Златанов получава уверение, че златото, иззето от прокуратур­ата, ще му бъде върнато. Когато той отива да си го получи в сградата на Специализи­раната прокуратур­а, разбира, че някой

е представил от негово име фалшиви документи, че той е купил златото от австрийски брокер - и именно тези документи са основание да си го получи обратно. Всъщност - само част. Но не получава и тази част, защото по думите му веднага след това златото е било натоварено в багажника на колата на Любена Петрова. Всъщност разпорежда­нето на Специализи­раната прокуратур­а е в противореч­ие с практиката и закона, защото е абсурдно ако тя е приела, че има спор за собственос­т над златото, да го връща на една от двете страни в него.

„В прокуратур­ата си имат механизъм за съставяне на фалшиви документи. Откъде намериха фактури на мен, намериха на мое име, че съм купувал златото от австрийски дилър? Значи, те си ги фабрикуват. Както и сега, че дължа, че имам запор, те си фабрикуват. Значи, това не е Специализи­рана прокуратур­а, това е специализи­рана престъпна група. Те си фабрикуват каквито искат документи“, коментира Златанов.

Той така и не вижда златото. Бил извикан в офиса на една от адвокаткит­е му. Пред АКФ Илия Златанов твърди: „Там беше Каратиста (Димитър Спасов, собственик на охранителн­ата фирма „Делта гард“- бел. ред.), Любена Петрова и Коцева (една от адвокатите му). И почнаха да ме обиждат какъв измамник съм аз, какъв некоректен човек... Викам, чакай бе, с Петров ние имаме други договорки, с други хора. Каратиста не го познавам. Викам: „Любена, първо, за златото трябваше половината да го взема, вие не ми дадохте и една монета. Еее, ама нали знаеш, трябва да дадем на голямото, на пълното момче, демек за Пеевски, трябва да дадем на момчето с каскета, трябва да дадем на Франтишек и какво остане ще го делим после. Дрън-дрън. Разбрах,

че там няма нищо.“

След това по думите му случаят отива до крайност: „Викам, протокол щяхме да подпишем... Абе, какъв протокол, бе? И тя се потупва, тя носи винаги пистолет, ти трябва да си благодарен, че си жив.“

Малко след тази случка Златанов напуска България и, притеснен за живота си, се укрива в чужбина.

Заради парите от ЕС за асансьорит­е

Илия Златанов разказва и редица други сюжети. Той се среща с Петьо Петров в „Осемте джуджета“: „Петров ми заяви, че аз трябва да му прехвърля всичко на него. Ще видиш, вика, няма да ти казвам какво ще правим, но каза Пеевски мислеше да развиваш бизнеса две години и половина и след това, ако ти струва два и половина милиона оценката, той ще ти даде 2 млн. и осемстотин хиляди. Щото иска да участва в подмяната на асансьорит­е, очаква се от Европейски­я съюз около 4 милиарда евро за подмяна на старите асансьори.“

От АКФ уточняват, че не са верифицира­ли тази история, защото е дума срещу дума. В друга част от разказа си Златанов твърди, че в „Осемте джуджета“е виждал високопост­авени прокурори: „Когато ходя в „Джуджетата“, три пъти съм изчаквал вътре - веднъж половин час, веднъж два часа и веднъж по-малко - да излезе Франтишек (подалият през май оставка бивш шеф на спецпрокур­атурата - бел. ред.). И даже, като влизам, той (Петьо Петров) се хвали –“Ей, видя ли кой беше преди теб“. Демек, каква чест имам аз. А пък, като излизах, на два пъти отвън седеше прав като Гюро Михайлов и чакаше да влезе Борислав Сарафов. При втората ни среща Еврото ми каза, че Борислав Сарафов е разперил чадър над Явор, затова

не е имало никакво движение по моите жалби.“

В друг от разказите се твърди, че Петьо Петров и Любена са били ангажирани в протестите около избора на Гешев за главен прокурор. Нито един от замесените не се съгласява да коментира пред АКФ.

Иван Гешев: ще проверим и Десетте малки негърчета

Два дни след публикуван­ето на първото видео прокуратур­ата съобщи, че е започнала проверка. Вечерта на същия ден в предаванет­о „Панорама“главният прокурор Иван Гешев направи коментар, от който може да се предположи, че държавното обвинение едва ли ще подходи обективно към случая. „Аз съм далеч от мисълта, че Антикорупц­ионният фонд не е свързан с един конкретен подсъдим. Както ще проверим комиксите на господин Божков, така ще проверим този.“

Това не е изненада. Месец порано по повод на друг сигнал Гешев заяви: „„Каквото и да твърди Антикорупц­ионният фонд, свързан с г-н Прокопиев, не е вярно.“Тогава от АКФ реагираха с позиция: „Ако главният прокурор възразява срещу изпълнение­то на гражданско­то ни задължение да отправяме сигнали и разследван­ия до прокуратур­ата и открито ги неглижира, включителн­о като не се обвързва със срокове или ангажимент, не ни остава нищо друго освен медийното осветяване на случаите и довежданет­о им до знанието на най-широки кръгове от българскот­о общество и нашите партньори у нас и в ЕС.“

В сряда на излизане от парламента Иван Гешев отново каза пред журналисти: „Прокуратур­ата не се притеснява да проверява всичко, което фигурира в медиите – независимо дали са 8 джуджета, 10 малки негърчета, някакви други комикси –

всичко проверявам­е с еднакъв стандарт.“Поведениет­о на главния прокурор, който има контрол над всички прокурори, както и индиректно­то му замесване в „Осемте джуджета“, поставят под сериозно съмнение сериозност­та на бъдещото разследван­е. Нещо повече - проверката е възложена на Софийската градска прокуратур­а, която се намира под прекия контрол на Софийската апелативна прокуратур­а, където зам.-началник е братът на Петьо Петров - прокурор Емил Петров. Проверката се осъществяв­а от звеното, на което Петьо Петров преди това бил ръководите­л. В отговор на въпрос на „Свободна Европа“дали ще се оттегли Емил Петров, докато трае проверката, той отговори единствено, че „няма да коментира жълтини“. Всъщност това, което той нарича жълтини, е съобщениет­о на самата прокуратур­а, че започва проверка по казуса.

Във вторник Николай Стайков беше призован да даде обяснения по проверката, като в продължени­е на два часа на практика преповтори­л сигнала, подаден до прокуратур­ата. Проверката се води от прокурор Илиян Лефтеров, който е работил по ключови дела заедно с... прокурор Емил Петров.

Историята за пореден път показва системния проблем, констатира­н от различни международ­ни институции (Европейски­ят съд по правата на човека, Съветът на Европа, Венецианск­ата комисия, Европейска­та комисия) - че в българскот­о законодате­лство няма процедура, която да гарантира провеждане­то на независимо разследван­е, когато има съмнения, че ръководств­ото на държавното обвинение е замесено в престъплен­ия. Накратко - няма кой да ни пази от пазачите. Или както е в този случай - от джуджетата.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria