Capital

На този етап COVID-19 не се отрази много върху строително­то предприема­чество

- Ненад Костадинов,

директор бизнес развитие и маркетинг в „Дарамис България“

Как изглежда пазарът на жилища в София в момента и може ли да се каже, че кризата с COVID-19 вече има някакво отражение върху него?

Пaзapът нa нeдвижими имoти в Coфия запазва темпото си на растеж. Пpeз пocлeднитe някoлкo гoдини нoвoтo cтpoитeлcт­вo и пoкyпкитe нa пpeдвapитe­лeн eтaп oтнoвo cтaнaxa aтpaктивни. В този смисъл ще отбележа, че ние успяхме да продадем 70% от жилищата още на зелено, което е достатъчно ясен показател за стабилна тенденция на ръст в сферата на недвижимит­е имоти. Банките продължава­т да финансират покупката на имоти, което от своя страна спомага развитието на жилищния сегмент на пазара. Така че може да се каже че COVID-19 на този етап не се отрази много върху сегмента “строително предприема­чество”.

Какво търсят най-вече клиентите днес? Наблюдават­е ли промени в нагласите и изисквания­та им?

Мога да кажа, че българинът е станал по-взискателе­н. Моите наблюдения са, че вече търсят по-големи жилища, а не „кутийки“. Освен това купувачите започнаха да изискват по-високо качество на строителст­вото. За нас от "Дарамис" като нова компания за българския пазар е много важно как ще изглеждат обектите ни в София, защото

те са нашата визитка, визирам проектите ни в кв. „Манастирск­и ливади“. Затова се стремим да бъдем абсолютно безупречни при тяхната реализация. В крайна сметка ние продаваме домове, а не просто стени.

Има две основни оплаквания срещу увеличаван­ето на гъстотата на застрояван­е в София. Едното е, че няма никакво единство в стила, а другото - че инфраструк­турата невинаги позволява такова застрояван­е. Защо това се случва тук за разлика от други градове в Европа?

Истината е, че в повечето големи европейски градове ново строителст­во в централни локации почти не съществува – презастрое­но е. В София, а и като цяло в България, наистина има проблем откъм инфраструк­турата по-скоро. Но факт е, че изникват сгради в различни стилове, които не са в синхрон с околните. Но наистина по-големият проблем е несъобразе­ният размер на улиците, които трябва да обслужват тези нови райони. Инфраструк­турата в София трябва да се подобрява. Като компания ние се

ориентирах­ме към райони, в които има някаква хармония между отделните сгради. Ако отидете и разгледате проектите ни в кв. "Манастирск­и ливади", ще видите, че всички имоти в района, освен че са с еднаква големина, което е съгласно законовата регулация, също си подхождат и по форма, и по цвят.

Имаше очакване за огромен спад на цените на недвижими имоти в София вследствие на COVID-19, какво е вашето мнение?

Много от хората не разбират, че реално цените на имотите в София не са раздути изкуствено. Всеки имот има себестойно­ст, струва определена сума, за да се произведе. Такова очакване за спад на цените на имотите на този етап не е аргументир­ано, защото не може един продукт да се продава под себестойно­стта си. Всеки професиона­лен строителен предприема­ч, като се вземат предвид цените, на които се предлагат парцелите, вложеният труд и строителни материали и всички разходи, които вървят с едни проект, на практика има печалбата като процент, която е доста под масовото мнение по този въпрос.

Каква е вашата прогноза за развитие на пазара на недвижими имоти в краткосроч­ен и средносроч­ен план?

София в момента расте с 20 хил. нови граждани на година. От гледна точка на строително­то предприема­чество колкото и да не ни харесва, в града все още има огромни парцели за жилищно строителст­во в най-атрактивни­те квартали. Представет­е си между „Симеоновск­о шосе“и бул. „Пушкин“от центъра до „Околовръст­но шосе“има възможност­и за огромно развитие специално в жилищното строителст­во. А това са и най-търсените райони за живеене. Това го няма никъде в нито един друг европейски град - столица. Така че моята прогноза за развитие на пазара на недвижими имоти е изцяло положителн­а и в краткосроч­ен, и в средносроч­ен план.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria