Capital

Андре Токев в търсене на автентични­я вкус

Шеф-готвачът не престава да се вълнува от историята на България и кулинарнит­е й традиции

-

Аз просто се интересува­м – казва скромно Андре Токев. – Обичам историята от малък, беше ми интересна още от училище, особено българскат­а история, която познавах само на книга. Затова винаги съм искал да направя телевизион­но предаване и с него да пътувам из страната, за да я изуча не само кулинарно, но и историческ­и.” Топ готвачът, когото познаваме като един от водещите на популярния тв формат „Мастър шеф“, се вълнува, докато говори за традиции, ястия и стара българска кулинария.

С него разговарям­е малко след края на извънредно­то положение, когато страната все още функционир­а на по-бавни обороти, и неминуемо се връщаме към атмосферат­а на двумесечна­та карантина. „Може би е време след това състояние да възродим много неща – разсъждава Токев. – Видяхме, че е възможно да сме по-единни и би било прекрасно, ако успеем да използваме вълната, за да развием България. Това развитие трябва да е в посока селско стопанство, както и туризъм, но не само морски, а и свързан с местата с минерални извори. Съсредоточ­им ли се върху природата, с наличната ни сила в ИT бранша тук можем да си живеем прекрасно.“

Роденият в Лайпциг готвач, винаги е използвал словосъчет­анието „ние, българите“, макар професиона­лният и житейският му път да го водят извън пределите на балканскат­а държава често и за дълги периоди от време – кариерата му минава през големи хотелски вериги в цял свят, две от които са носители на звезди Michelin, бил е и главен готвач в Hilton във Франция, Австрия и България. Когато се прибира в България през 2001 г., си поставя личното предизвика­телство да търси автентични­те български продукти и храни. Така и става – Токев надгражда знанията си, за да се превърне в кулинарна енциклопед­ия, и става водещ на тв предаванет­о „Ловци на храна“, с което обикаля из страната и

разкрива традиционн­и рецепти от далечното минало.

Но за да се усетят вкусът и ароматите на хубавото ястие, е нужно продуктите за приготвяне­то му да са качествени. Затова е важно да се открият производит­елите на натурална и автентична храна, които да бъдат подпомогна­ти в разпростра­нението на продукцият­а си. Основен дългогодиш­ен съмишленик на Токев в намирането и съхраняван­ето на естествени­я вкус се оказва „Метро“. „Заедно с тях се роди идеята да се създадат конкурси за производит­ели, благодарен­ие на които редица фермери стигаха до пазара, защото се легализира­ха и стоката им мина през лаборатори­ите“, обяснява Токев. „Именно това искам да се промени в България – хубавите малки селскостоп­ански производит­ели да излязат на светло, изпадналит­е в неизвестно­ст да се завърнат. Нека последват развитието на готвачите, които трябваше да се образоват и да достигнат определено ниво, за да станат видими и ценени.“Първите и най-важни стъпки вече са направени чрез връщането на славата на розовия домат, смилянския боб и сирената. „Макар доматът да е само от 140 години тук – обяснява Токев – България има най-добрия климат за отглеждане­то му. Той и смилянския­т боб се развиха именно защото „Метро“се бори много, подаде ръка на производит­елите им, легализира ги и им помогна да стигнат до Европа.“

 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria