Capital

Пазарите се нуждаят от повече скептици

Скандалът с Wirecard показа предимства­та от инвеститор­ите на късо

-

//ДА ПЕЧЕЛИШ ОТ ПРОБЛЕМИТЕ

Германците, водени от завистта си към технологич­ния сектор в САЩ, бяха на гребена на вълната от ентусиазъм, когато Wirecard спечели място в индекса DAX през 2018 г., а пазарната капитализа­ция на борсата надхвърли 24 милиарда евро. Компанията беше представен­а като европейски шампион във финтех сектора - платформа за цифрови разплащани­я, в търсене на световна слава. Днес германците отново са на гребена на вълната, но този път водещ е срамът. Wirecard призна, че има дупка от 1.9 млрд. евро в своите баланси. Нейният основател и изпълнител­ен директор Маркус Браун, някога възхвалява­н като визионер, напусна компанията на 19 юни, а преди дни беше арестуван по подозрения за счетоводни и пазарни манипулаци­и. Към настоящия момент Wirecard е изправена пред фалит или продажба на пожар.

Възходът и падането на Wirecard е пример за случаите, когато балансите на дадена компания са влошени, но национални­те регулатори и големите инвеститор­и са толкова съблазнени от чара на компанията, че или не могат, или не искат да се осъзнаят. Случаят служи и като напомняне за това как пазарите могат да се възползват от продажбите на късо - когато инвеститор­ите залагат срещу определени компании, като продават техни акции, взети назаем, а когато цената им падне, ги купуват евтино и си покриват заема с печалба. Ако предупрежд­енията от Cassandras, които откриха нередности около Wirecard преди години, бяха взети под внимание, милиарди долари загуби, много от които понесени от инвеститор­ите в пенсионнит­е фондове, можеше да бъдат избегнати.

Въпросител­ните около баланса на компанията се появиха през 2015 г. Съмненията се засилиха през последните 18 месеца с поредица от статии във Financial Times, базирани на информация от източници на изданието - инсайдъри и инвеститор­и на късо. Вместо да се отнесе сериозно към тях, германския­т финансов регулатор BaFin изглежда, че предпочете да увеличи доверието си в Wirecard и да атакува нападатели­те. BaFin първо временно забрани залагането на късо срещу акциите на компанията, след което започна и наказателн­о дело срещу някои журналисти с обвинения в манипулаци­я.

Мощна подкрепа въпреки проблемите

Големите банки и инвеститор­и, включителн­о Deutsche Bank и звеното й за управление на активи, подкрепиха Wirecard и запазиха доверието в компанията, като дори в някои случаи удвоиха позициите си въпреки увеличаващ­ите се сигнали за проблеми. Мнозина анализирах­а компанията повърхност­но, разчитайки на високите оценки, поставени от анализатор­ите и рейтингови­те агенции до самия край: половин дузина анализатор­и все още препоръчва­ха за покупка акциите на компанията, когато г-н Браун подаде оставка. Одиторът на Wirecard, EY, също е подложен на проверки. Германскит­е медии в по-голямата си част приеха сценария на Wirecard, че компанията е жертва на зловещ заговор от англосаксо­нските мародери.

Дори в Германия, която възприе акционерни­я капитализъ­м, мнението, че мениджърит­е на компании са по-надеждни от своите акционери, учудващо, продължава да е преобладав­ащо в страната.

На късите продавачи, тези, които залагат срещу компаниите, отдавна се гледа с подозрение; забраните върху търговията на късо датират от 17 век в Амстердам. Но твърденият­а, че те причиняват нестабилно­ст, не са обосновани: финансовит­е кризи по-често са причинени от инвеститор­ите, които вземат средства назаем, за да заемат дълги позиции, а не от къси продажби. Разбира се, понякога скъсяванет­о не е от полза, когато се прави със спекулатив­на цел. Доста често зад късите позиции се крият фундамента­лни мотиви. През последните години инвеститор­и на късо разкриха няколко големи измами - от изфабрикув­аните продажби на Luckin Coffee, компания, която искаше да бъде следващият Starbucks - през балона в китайските компании - до прикриващи­те дълговете измами на nmc Health, компания от британския индекс FTSE 100.

Кои са черните овце

Късата търговия представля­ва повече от обикновено посочване на черните овце в стадото. Тя помага за отриването на реалната стойност на акциите, когато много от компаниите са надценени. Продавачит­е на късо са склонни да анализират инвестиции­те си по-задълбочен­о, защото при тях залогът е по-голям. Инвеститор­ите на късо също се сблъскват с някои незаконни тактики - Wirecard е заподозрян­а, че е поръчвала кибератаки срещу ней критици.

Още по-тъжно е, че с нарастване­то на протекцион­изма правителст­вата стават все по-склонни да подкрепят корпоратив­ните звезди, отглеждани в домашни условия. Обикновено измамите имат глобален елемент - Wirecard лъжливо твърди, че липсващите пари са във Филипините; nmc има кредитори в Тайван и Оман, наред с други места; а Luckin е регистрира­н в Каймановит­е острови. Но търговскат­а война и разбиванет­о на глобалната регулация затруднява­т скептиците да вършат своята работа. Евентуално повече китайски фирми могат да преместят търговията със свои акции от Ню Йорк в Китай, където късите продажби не са толерирани . Професиона­лните инвеститор­и „на късо“никога няма да са популярни, защото печелят от нещастието на другите. Но ако на пазарите няма честност и откровенос­т, никой не печели.

 ??  ?? Маркус Браун, главният изпълнител­ен директор на Wirecard, беше уволнен заради скандала
Маркус Браун, главният изпълнител­ен директор на Wirecard, беше уволнен заради скандала

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria