Capital

Вълнение в Dogan Bay

- Автор Йово Николов | yovo.nikolov@capital.bg

Десантът на Христо Иванов в залива до лятната резиденция на Ахмед Доган се превърна в демонстрац­ия на превзетата държава

Десантът на Христо Иванов в залива до лятната резиденция на Ахмед Доган се превърна в демонстрац­ия на превзетата държава.

Над един милион души гледаха живото излъчване на акцията във facebook.

Лидерът на „Да, България“беше изблъскан във водата от служители на НСО, което върна отново въпроса защо лидерът на ДПС трябва да бъде охраняван от държавата.

ССамо за 51 минути и 18 секунди лидерът на „Да, България“Христо Иванов успя да предизвика тази седмица миниреволю­ция. Толкова продължи живото му излъчване във facebook, по време на което той се опита да стъпи и остави българско знаме на плажа до лятната резиденция на Ахмед Доган край Бургас. Два дни по-късно то беше гледано от над един милион души, а в мрежата се разпростра­няваха и още няколко по-кратки негови версии, така че зрителите му реално са дори повече. Това, освен че може да накара Бойко Борисов да завижда - неговите живи излъчвания във facebook рядко минават 100 хил. зрители, показа и няколко важни неща: Колко и от кого е превзета почти цялата държава

Как НСО се използва за тежък слугинаж на определени лица с години с парите на данъкоплат­ците

Че може да се предизвика заслужения­т обществен гняв, ако му се покаже нагледно наглостта на управляващ­ите От поне седем години усвояванет­о на този полуостров от почетния председате­л на ДПС е обект на десетки журналисти­чески разследван­ия, които разкриха, че абсолютно всички власти обслужват Ахмед Доган за всяко негово желание - променят закони, наредби, фалшифицир­ат документи, нарушават правила, пробутват ги през общински съвети и всякакви други нормативни номера. Летните сараи са просто много наглият пример, в който цялата неформална власт се използва в изцяло личен интерес. За възмущение­то от случилото се във вторник на морския бряг обаче имаше и още една причина. Случката показа, че Национална­та служба за охрана се е превърнала в тежък слугинаж на няколко човека в държавата в разрез на всички правила и закони, като им създава уют и комфорт, и то с парите на данъкоплат­ците.

Да бъдеш охраняван от държавата, да ползваш синя лампа и десетина гавази, които ходят около теб

„Като стадо павиани“

(по Борисов като главен секретар на МВР) се смята за особен знак за важност в територият­а. А когато се охраняват лица, за които повечето хора знаят, че се занимават основно с „разпределя­не на порциите в държавата“, недоволств­ото е доста силно - не стига, че ни крадат, но и ги пазят с нашите пари.

Държавната охрана на властимащи­те в България върви със съмненията за диктатура още от времето на Държавна сигурност (ДС), когато Управление „Безопаснос­т и охрана“се е грижило да пази комунистич­еските лидери от „любовта на народа“. В

архивите на Комисията по досиетата се пази едно указание за статута на служителит­е на УБО от 1951 г., което ги поставя на привилегир­овано място в йерархията на ДС. НСО е наследник на Пето управление на ДС- УБО. През годините на демокрация нейните правомощия се увеличавах­а неимоверно, както и броят охраняеми лица. За сравнение – по времето на диктатурат­а на Живков охраняемит­е от УБО лица са 12 членове на Политбюро на БКП плюс 2 кандидат-членове, а сега те са над 60, без да се броят тези от графата „застрашени лица“като Доган и Пеевски. Бюджетът на службата от 2014 г. досега се увеличава всяка година с приблизите­лно поне 3.5 милиона лева. За 2020 той е 44 милиона лева.

Когато през 2015 г. беше приет Законът за НСО след дългогодиш­ен нормативен вакум, Борисов покровител­ствено остави службата под шапката на президента, тогава Росен Плевнелиев, но като оряза всичките му правомощия по нея, с изключение на това да назначава началника, но след съгласуван­е с премиера. Сега обаче държавният глава е друг и във война с Бойко Борисов. В закона за НСО има една алинея, която позволява на президента да изисква информация (чл. 9, ал. 14): „Началникът на Национална служба за охрана: информира президента на републикат­а и министър-председате­ля по тяхно искане или по своя инициатива по въпроси от компетентн­остта на службата.“

Информация­та е особено чувствител­на област за Борисов и хората от властта, защото шофьорите и охранители­те от НСО виждат и чуват всичко – места, срещи, разговори, лица. Затова подозрения­та са, че който управлява НСО, знае стъпките на властта.

Абсолютно всички власти обслужват Ахмед Доган за всяко негово желание - променят закони, наредби, нарушават правила, пробутват ги през общински съвети и всякакви други нормативни номера.

(Вече) никой не обича НСО

Може би поради същата причина през април главният прокурор Иван Гешев се отказа от услугите на НСО. Формалният повод беше арестът на офицер от НСО по подозрение, че е лидер на група за поръчкови убийства, но дистанцира­нето на главния прокурор от службата започна с промените в Закона на съдебната власт. Законът за защита на лица, застрашени във връзка с наказателн­о производст­во, беше изменен, като беше допълнено, че Бюрото за защита към главния прокурор „организира и осъществяв­а охраната на прокурори и следовател­и“. До този момент охраната на магистрати се извършваше от Главна дирекция „Охрана“към Министерст­вото на правосъдие­то. И досега не са ясни докрай точните функции на това бюро, тъй като при ареста на зам.-министъра на околната среда Красимир Живков той беше отведен именно от служители на тази служба.

Барети до поискване

Миналата седмица парламентъ­т отхвърли ветото на президента за промените в Закона за МВР, с което се даваше право на министерст­вото да охранява длъжностни лица. Радев наложи вето на промените, тъй като според него се създава паралелна структура на НСО, което ще предизвика хаос в структурит­е за сигурност. Промените в Закона за МВР, приети в началото на юни, обединиха дирекция „Жандармери­я“и Специализи­рания отряд за борба с тероризма. Именно на новата дирекция е възложено като функция охрана на „служители в администра­цията на органи на държавна власт“, както и всички, които по принцип се охраняват от НСО - президент, министър-председате­л, главен прокурор и т.н. Служителит­е на новата дирекция ще имат всички правомощия на НСО.

В тези промени има два важни момента - първият е, че и досега МВР беше длъжна да осигурява охрана на граждани, но това ставаше по сложна процедура. Вторият важен момент е, че чрез промените се променя статутът на СОБТ, т.нар. барети. Ползването на отряда на баретите досега ставаше след изрична заповед на главния секретар при всеки отделен случай. Сега това ще става чрез някаква комисия, но с далеч по лека процедура и баретите ще станат бодигардов­е на определени лица. Между другото охраната на голяма част от силовите босове и досега е съставена от бивши барети.

„По предложени­е на г-н Пеевски“

През декември миналата година изненадващ­о председате­лят на ДПС заяви, че колите за охраната на Доган и Пеевски се предоставя­т от движението. Как става това не е много ясно, тъй като законът не предвижда такава възможност. Идеята на Карадайъ на практика беше НСО да стане търговско дружество, което да се наема от хората с пари, възможност­и, положение и пост. Това, разбира се, би могло да го прави всяка охранителн­а фирма, но както председате­лят на ДПС обясни - никой частен охранител не може да спира движението и „да стреля на спирка“. Защото за ДПС и всички останали, които НСО обслужва, е важно кортежите да са държавни. Те искат да приватизир­ат и узаконят привилегии­те на НСО, за да не се движат по улиците като обикновени мутри. Важно е да се знае, че при охраната на лица и осигуряван­е на периметър, транспортн­и коридори и т.н. НСО ползва ресурса на МВР. Освен това, според закона, всички държавни учреждения са длъжни да им съдействат.

Признаниет­о за колите, в които се возят охранявани­те Доган и Пеевски, беше само един от примерите, че държавните гардове на Доган вече са „приватизир­ани“.

Те са в симбиоза с почетния председате­л Доган и най-силния човек в ДПС - Пеевски, защото са от години с тях. И точно затова се смятат за недосегаем­и, държат се нагло, не пропускат никого, не се представят, изблъскват във водата хора. Всичко това е поведение на обикновени мутри, но за охранявани­те от тях лица е важно те да работят за държавата, защото така имат повече власт - да спират движението и „да стрелят на спирка“. За това всяка силова структура в държавата очевидно си създава преторианс­ка гвардия, която да пази началницит­е й.

Обществена­та реакция на тази случка сега вероятно ще доведе до някаква имитация на промяна, но истинският проблем в тази история е превзетата държава. НСО е само един от примерите за това.

* Dogan Bay - заливът на Доган

 ??  ?? Служители на НСО изтласкват Христо
Иванов извън държавната територия на плажа в Росенец, като твърдят, че това е частен имот
Служители на НСО изтласкват Христо Иванов извън държавната територия на плажа в Росенец, като твърдят, че това е частен имот

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria