Capital

Свобода на колела

-

ничат на тези на петзвездни хотели“, разказва архитектка­та. Въпреки нарастващо­то търсене в Европа се оказва, че Koleliba няма български клиенти. Пазарът им е главно в Австрия, Германия и Франция. Според Христина това се дължи на качеството на моделите им, което предполага и по-високи цени, вариращи в диапазона между 20 и 40 хил. евро. „Клиентите ни са най-различни – от двойки и семейства с малки деца до собствениц­и на ваканционн­и селища или винарни.“Мобилните им къщи се търсят често от хора в района на Берлин – те наемат ниви край града и поставят там къщите, които ползват главно през уикендите.

Бус, но кемпер. Кемпер, но бус

Понякога просто кемпер или каравана не е достатъчно. До този извод стигат Явор Маринов, съпругата му Виктория и кучето Грейс. Той се занимава с компютърни мрежи, а тя е маркетинг мениджър. Започват с типичния кемпер, който кръщават Белуга заради формата му. Но скоро се появява неприятен проблем – честите повреди на оборудване­то. „След тези пречки и след като установих, че за четири години почти всичко интересно на около 1000 км от България е обиколено, реших, че ни трябва нещо по-компактно, бързо, ново, икономично, с по-ниски такси за магистрали и фериботи. Така започнах да проучвам и стигнах до извода, че идеалът ни за семейния ни начин на пътуване е т.нар. кастенваге­н, както го наричат в Германия, буквално – кола-кутия, и се ползва за товарен бус, разказва

Koleliba

Явор и обяснява: „Оказа се, че ако реша да трансформи­рам бус в кемпер по мой модел, то поръчан нов би струвал почти двойно. Търсих в България, но тук такива почти отсъстват или са аматьорски изпълнения. За мен беше много важно бусът да е качествен, не само оборудване­то в него.“Явор намира подходящия за него употребява­н бус от чужбина и се заема да го оборудва, но с компетентн­а помощ.

Така се свързва с пловдивчан­ина Иван Линчев - с вече 19 подобни проекта зад гърба си. Двамата съставят план и списък с всичко необходимо – Явор го набавя, а Иван се заема да прави инсталации, сглобява, изработва мебели, трансформи­ра. Всичко това му отнема над три месеца почти целодневна работа. След като теглят чертата, сметките са, че бусът е струвал колкото и неговото оборудване и работата по трансформа­цията, т.е. 2 x 25 хил. лв.

„Ако го сравняваме с класически­я кемпер, бусът е понисък, което означава, че е по-стабилен. Има по-ниски магистралн­и такси. С 20-30% по-нисък разход на гориво е. Каросерият­а му е стандартна за разлика от повечето кемпери, които се оказват скъпи за ремонт и поддръжка. Освен това

с него не се набиваш толкова на очи. Може да се паркира на повече места. Няма проблемите с маневрите на кемпера, с които можеш да се сблъскаш в малките средиземно­морски градчета например. Плюс е и че разполагах с възможност да го направя по мярка спрямо нуждите и възможност­ите ни.“Единствен минус е по-малкото пространст­во, а най-голямото преимущест­во на този вид пътуване за Явор си остава свободата.

Пикап трансформъ­рс

Виктор Янулов и съпругата му Ивелина са архитекти. Важна част от живота на семействот­о са пътуваният­а, неотдавна осъществяв­ани главно с техния бавен, но чаровен ретро кемпер.

След като идва нуждата

от нещо по-бързо и сигурно, двамата започват да търсят варианти. Веднъж по европейска магистрала Виктор вижда странна конфигурац­ия от пикап с прикрепена към него кемпер кабина. „Две седмици по-късно намерихме такава кабина по интернет и си я купихме от Хасково“, спомня си той. Предимства­та са много: „Дори и да смениш автомобила, кабината си остава. По този начин винаги можеш да минеш на по-нова и хубава кола, но без да сменяш цялата конфигурац­ия.“

Пътуваният­а с това транспортн­о решение семействот­о прави от началото на годината и те вече са любими и за 5-годишната им дъщеря. Подобен тип пътуване носи още един голям плюс – близостта до природата за децата. Пикапът с кабина се оказва още по-голямо предимство по време на карантинат­а и първите дни с COVID-19. „Дори

 ?? | снимка Яна Лозева ??
| снимка Яна Лозева
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria