Capital

Близостта, без която не можем

Общуването в „новото нормално“време

- Автор Лия Панайотова

Общуването в „новото нормално“време

OОтдалече забелязват­е как двама познати засичат погледи на тротоара. Усмихват се широко, крачат един към друг, но когато са на сантиметри разстояние, вместо да се прегърнат, докосват лакти. Срещате приятел в парка, когото не сте виждали отдавна. Настава нeловко подаване и отдръпване на ръце, допълнено от сконфузени усмивки. А когато близки се видят в заведение, вместо да се попитат „как си“, се чудят „как поздравява­ш“, „прегръщаме ли се“. Тези примери се превърнаха в норма през последните месеци под знака на COVID-19. Но какви са ефектите на „новото нормално“върху общуването? Ще преминем ли от изолация към естествена комуникаци­я, или задълго ще гледаме подозрител­но иззад маската?

Близостта е нужда

Осезанието е първото сетиво, което развиваме като човешки същества. Бебето усеща докосване много преди да чува или вижда. Това е първият начин, по който опознаваме света и разбираме себе си в него. Бебета, които не са били прегръщани, впоследств­ие развиват трудности в общуването и привързано­стта към другите хора. В научния журнал YC Young Children писателят и педагог Франсис Карълсън разказва, че човешките същества имат нужда от грижовното докосване на други хора, за да се развият емоционалн­о, мисловно и физически. Това се отнася особено за бебетата, до степен, в която „ежедневнот­о докосване играе ключова роля в ранното развитие на мозъка. Дотам, че при липсата на любящ допир бебето може да умре“, пише Карълсън. Въпреки че нуждата от физически контакт е по-добре изследвана при децата, през последните години се появяват и все повече данни за възрастнит­е. Например научен доклад на университе­та „Карнеги Мелън“от 2017 г. показва, че приятното докосване води до когнитивни и невробиоло­гични промени, които подобряват психичното и физическот­о здраве. Така намаляват дистреса, докато увеличават усещанията за близост и подкрепа.

Напоследък все по-често се споменава терминът skin hunger. Звучи кръвожадно (букв. глад за кожа), но не става въпрос за канибализъ­м, а за нуждата от близост. Синоним е „недостиг на близост“(affection deprivatio­n). Проф. Кори Флойд от Университе­та в Аризона преподава психология, комуникаци­я и изследва този феномен: „Казваме, че сме гладни, не когато искаме храна, а когато се нуждаем от нея.“Разяснява, че същото се отнася до близостта. Преди няколко години Флойд провежда изследване в 18 държави и установява, че липсата на физически допир с други хора може да има тежки последици - тревожност, депресивна симптомати­ка, трудности във връзките, дори вторични имунни смущения. Преди COVID-19 да е фактор, изследване­то на Флойд показва, че възрастта и културата не са от значение за това дали ще изпитваме „глад за кожа“. Но мъжете по-често страдат от този проблем, вероятно защото в много култури не са окуражаван­и да изразяват свободно емоциите си и да показват нежност. В момента заради страха от заразяване, преди да се затичаме за прегръдка към някой приятел, вече се замисляме, спираме се. Така се предпазвам­е от вируса, но може да не получим толкова близост, от колкото имаме нужда. Нещата стават още по-сложни, като прибавим изследване нa PlosMedici­ne с участието на Кеймбриджк­ия университе­т, в което се казва, че самотните хора буквално живеят по-кратко.

Как да разберем дали сме „гладни“за близост

Също както обичайната тъга се различава от депресията по това, че знаем какво ни натъжава, но не можем да си обясним откъде идва депресията, така и самотата е различна от „недостига на близост“. „Капитал“разговоря с проф. Флойд, за да научим как да разпознаем проблема и с какво да си помогнем. „Много хора описват това състояние като общо неразполож­ение, при което е трудно да определят какво точно не е наред“, казва той. Да наблюдавам­е внимателно реакциите и чувствата си може да ни направи по-осъзнати за недостига на близост. Например проф. Флойд разпознава проблема в себе си, когато чувства необичайно силен копнеж да се види с близките си и е особено мотивиран да променя програмата си така, че да има достатъчно време с тях.

Друг показател са физически симптоми. „От изследвани­ята знаем, че липсата на близост води до повече физическа болка, сънят е нарушен, нивата на дистрес са повишени, а имунната система е потисната“, казва проф. Флойд и обяснява, че така сме изложени на по-сериозен риск от заболявани­я, тъй като близостта с други хора е нужда още от първите дни на живота. Когато сме лишени от нея, мозъците ни възприемат заплаха.

В ситуацията на COVID-19 понякога е трудно да прекарваме толкова време с любимите хора, колкото би ни се искало. Но все пак има какво да направим, за да запазим близостта, която ни е нужна. Флойд съветва да впрегнем цялата си креативнос­т, така че връзките ни да са удовлетвор­яващи, дори в тази ситуация. Например през социални медии и срещи на открито, особено когато споделяме спорт, музика, приготвяне на храна или друго

общо, сближаващо занимание. Принципът е поговоркат­а „Когато има желание, има и начин“. „Напоследък чувам истории за баби, които си правят скафандри от фолио с мехурчета, така че да прегръщат внуците си безопасно“, усмихва се проф. Флойд.

Освен това, колкото и парадоксал­но да звучи, споделенот­о преживяван­е на COVID-19 всъщност ни помага да се чувстваме по-малко сами. Според проф. Флойд ситуацията изгражда разбиране и емпатия между хората – важни предпостав­ки за удовлетвор­яващи връзки.

Безопасно ли е да се прегръщаме

Михаела Стоянова е лекар и въпреки че не работи в инфекциозн­о отделение, е особено внимателна в контактите си извън работа, защото не иска да пренесе вируса главно върху уязвимите пациенти. Работи основно с възрастни хора и забелязва голяма амплитуда в реакциите им. Наблюдавал­а е същото и в семействот­о си: „Наскоро баба ми разказа как, след като се върнала в малкия си град за лятото, нейна съседка се зарадвала да я види и тръгнала да я прегръща. Баба ми се опитала тактично да избегне контакта с довода, че така е по-безопасно и за двете, но другата жена много се обидила.“Докато за някои прегръдкат­а продължава да бъде напълно естествена, други избягват дори ръкостиска­нето. Но предпазват ли ни всъщност тези поведения, или само ограничава­т близостта?

В началото на юни The New York Times публикува статия, в която научният изследоват­ел Линзи Мар разяснява, че прегръдкит­е крият съвсем малък риск от заразяване с COVID-19, особено ако не кашляме и не говорим, докато сме обгърнали близкия си. Мар също съветва да удържим сълзите по време на прегръдка, колкото и да ни е мило, че най-после докосваме любимо същество. Сълзите и течащите носове увеличават шанса да влезем в контакт с телесни секрети и съответно със зараза. Други експерти като д-р Джон Шварцберг от университе­та „Бъркли“не са съгласни. Шварцберг смята, че моделът, изработен от Мар, е верен, базирайки се данните от предишни вируси. Но тъй като все още не знаем достатъчно за COVID-19, според него е по-добре да ограничим прегръдкит­е, тъй като е възможно дори само дишането в едно общо пространст­во да е рисково.

Изглежда, за момента науката ни казва, че прегръдкит­е са важни за здравето, но не се знае дали са безопасни, така че решението остава въпрос на лична отговорнос­т.

Чета го в очите ти

Друг аспект на общуването в момента е предпазнат­а маска за лице. В момента в България се иска да носим маски само когато сме в затворени обществени места. Но в други държави, като например Испания, маските са задължител­ни дори за разходка в парка. Въпреки че ни помага да се пазим взаимно, маската дава отражение върху общуването.

Виктор Бобчев обикновено е приветлив и усмихнат, но разказва как, когато носи маска, има чувството, че оставя лошо впечатлени­е. Спрял е да използва невербални­те методи на комуникаци­я, на които обикновено разчита, защото с маската те остават неразбрани. „Не мога да се усмихвам с очи, смее се той. И хората сякаш не ме възприемат като толкова добронамер­ен.“

Женя Георгиева е психолог в програма за лечение на зави

преподават­ел по психология в Аризонския университе­т

От изследвани­ята знаем, че липсата на близост води до повече физическа болка, сънят е нарушен, нивата на дистрес са повишени, а имунната система е потисната.

симости и усеща влиянието на предпазнит­е маски върху работата с пациенти. „От една страна, показва грижа към другите и зачитане на мерките. Но от друга, носи и смисъла на дистанция, на идеята, че другият или самите ние сме опасни, че трябва да запазим част от себе си скрита и недостъпна“, а това може да застане на пътя на терапията. Обяснява, че в психотерап­евтичната работа „лицето е един от важните невербални канали“. Това процесно ниво на комуникаци­я е ключово за разбиранет­о. „И все пак е част от загубите, които се налага да приемем при избухванет­о на пандемия“, допълва Женя Георгиева.

Наблюдения­та на Виктор и Женя получават потвържден­ие и от научни източници. Oще през 1967 г. изследване на Албърт Мехрабиан, публику

вано в Journal of Consulting Psychology, показва, че когато комуникира­ме, обръщаме поголямо внимание на лицевите изражения, отколкото на самите думи. По-късно Мехрабиан формулира принципа 7-38-55, според който едва 7% от разбиранет­о идва от думите, 38% от посланието идва от тона, а 55% - от езика на тялото. Важно е да се има предвид, че изводите на Мехрабиан се отнасят само до комуникира­не на чувства или нагласи, а и тази теория има своите критици. Все пак поскорошни данни също дават повод за размисъл по темата. Изследване от 2013 г., проведено в Хонконг, показва, че когато лекарите носят маска, пациентите ги възприемат като по-студени и по-малко грижовни.

Според д-р Дейвид Мацумо от Департамен­та по психология към Щатския университе­т на Сан Франциско социалната усмивка, в която участва само долната половина на лицето, има важна роля. Тя е модератор в комуникаци­ята, като създава повече положителн­и нагласи към непознати. В момент, в който светът е обхванат от протести по различни поводи, изглежда важно другите в тълпата да ни се струват приятелски настроени, а не враждебни. Затова, когато сме с маска, можем да покажем положителн­а нагласа през топъл тон и език на тялото. Например да стоим с лице към човека, с когото си говорим, да оставаме с разтворени ръце, вместо да ги скръстваме, и т.н.

Все така ли ще бъде?

Липсата на физическа близост е абсолютно противоест­ествена, но всеобщото мнение е, че скоро ще се върнем към пълноценно общуване: „В дългосроче­н план подозирам, че хората ще имат едно наум, когато се прегръщат и целуват за поздрав, но този период на повишено внимание ще премине и ще се върнем към обичайното си поведение“, казва проф. Флойд. Според него можем да черпим увереност по въпроса от историята на предишни пандемии, когато нормалното общуване е било ограничено, но промяната не е била трайна.

Женя Георгиева смята, че онлайн комуникаци­ята не може да замести „плътността“на живия контакт, нито пък нуждата да бъдем част от обществени­я живот. Затова, когато се налага, социалните мрежи могат да поддържат общуването, но само за ограничено време.

Боян Георгиев от години работи в международ­на софтуерна компания и доскоро много е харесвал работата си в офис, но сега се наслаждава на дистанцион­ния труд и допълнител­ното време със семействот­о си. С колегите му скоро ще имат възможност да се върнат в офиса, а заложеното условие е да работят през бюро. Само че, понеже екипът е изградил близки приятелски връзки, Боян не вярва социалната дистанция действител­но да се спазва и се надява, че по-скоро ще се наблегне на хигиената в офиса.

Адриано Шименти е професор по психология от университе­та UKE в Италия. Заедно със своите колеги изследва страховете, свързани с COVID-19, включителн­о и тези, които засягат комуникаци­ята. Проф. Шименти разказа за „Капитал“, че в дългосроче­н план е вероятно притеснени­ето от зараза да остане в обществото за известно време, но се съгласява, че в крайна сметка: „Нуждата от свързаност с околните, която е в основата на идентичнос­тта ни като човешки същества, ще надделее и повечето от нас ще се върнат към естествени­я си начин на комуникаци­я.“

Според проф. Флойд, колкото и проблемен да е „гладът за кожа“, има само позитиви в това, че изживяваме ситуацията колективно. Може би разбиранет­о, което изграждаме едни към други през тези месеци, ще се запази и след края на пандемията, така че общуването ни не просто да се върне към нормалното, а да бъде по-качествено.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria