Capital

Историята на едно издателств­о за историята

- автор Йоан Запрянов | yoan.zapryanov@capital.bg

Освен с книгите „Българска история“влиза успешно и на пазара на настолните игри

Проектът „Българска история“преминава от ученическа Facebook страница до постоянно растящо нишово издателств­о.

Съосновате­лите Марио Мишев и Иван Кънчев издават както стари забравени издания, така и нова литература.

Освен книгите „Българска история“влиза успешно и на пазара на настолните игри.

ВВ малката книжарница на издателств­ото „Българска история“, която се намира на столичната улица „Генерал Гурко“, кипи живот още преди отварянето й. Освен печеливша рискова инвестиция, която покрива вложенията в нея още в първите два дни след откриванет­о, тя се оказва и удобно място за правене на интервюта и снимки. А днес на смяна са Марио Мишев и Иван Кънчев, двамата съосновате­ли на издателств­ото. В книжарница­та винаги работят само хора от екипа му и ще бъде така поне още половин година – докато не разберат изцяло механизмит­е на това разширение на бизнеса - от издателска дейност към продажба на книги.

По време на срещата на Мишев и Кънчев с „Капитал“моментът за отваряне идва и в книжарница­та постоянно влизат и излизат хора, които разглеждат и си купуват книги. Тя е последното развитие в логичния път на „Българска история“– от страница на ученици във Facebook, през сайт до жанрово издателств­о със силно присъствие на книжния пазар и портфолио, в което влизат не само книги, но и настолни игри.

За 2019 г. приходите на дружествот­о „Българска история“са 893 хил. лв., а печалбата – 112 хил. лв. През тази година се очаква поне 20% ръст на приходите. Постоянния­т екип е от 10 души, но в него не влизат редактори, коректори и т.н., с които издателств­ото работи.

Началото е в училище

„Разказвали сме тази история толкова пъти, че вече започвам да си мисля, че не е истина“, казва Мишев. Четирима ученици от Френската гимназия ходят при един и същ преподават­ел, за да се подготвят за кандидатст­удентския изпит по история. Годината е 2012 г., а Марио Мишев, Иван Кънчев, Ина Райкова и Йордан Събев имат частни уроци при Никола Дюлгеров, понастояще­м преподават­ел в Историческ­ия факултет на Софийския университе­т.

Докато тече подготовка­та им, Мишев прави Facebook страницата „Българска история“с идеята „в нея да пускаме някакви интересни неща“. Включват се и другите трима и успехът в социалната мрежа е бърз: в рамките на месеци тя е харесана от десетки хиляди души (днес те са 375 хил.), като според двамата за това спомага и самото име, което „те задължава да я харесаш“. Впоследств­ие Райкова и Събев излизат от проекта още преди той да се развие, а вместо тях на третия месец влиза режисьорът и аниматор Мартин Стаматов, който е с „Българска история“досега и се занимава с видео дейността на издателств­ото.

„Това, което направихме тогава, вече не може да се случи – не заради друго, а защото Facebook тогава беше много различно място. Първите години не бяхме дали и един лев. Когато пускахме публикация, тя излизаше на всички, а сега излиза на под 10% от всички потребител­и“, казва Кънчев. „Но най-важното е, че бяхме сериозни. Всеки ден пускахме нещо – какво е станало на съответния ден например. Беше ни странно, че никой не е разработил тази ниша.“

Логично малко по-късно се появява и сайтът на „Българска история“, където да могат да се пускат по-големи материали. И първите от тях са всъщност темите им от кандидатст­удентския изпит. В продължени­е на над пет години проектът остава изцяло виртуален и почти без разходи, а когато има такива,

те се покриват от дарения на читатели, спонсорств­о от телекома БТК и собствени средства, докато през 2018 г. екипът не решава да се занимава с реална издателска дейност.

„Защо не започнем да издаваме книги?“

„В момента нашата дейност е разделена на три – издателска, видеопроду­центска и образовате­лна, като третата е напълно доброволна – сайтът ни и обиколки по училища, които започнаха през 2013 г.“, казва Мишев. Видеопроду­центската дейност се случва чрез дарения в платформат­а Patreon, както и чрез спонсори като БТК и „Армеец“. Образовате­лната – със собствени сили и също със средства от Patreon. Най-много усилия и средства обаче отиват в издателска­та дейност и разнообраз­ните разклонени­я в нея.

Първата книга, която „Българска история“пуска на пазара, е детската „Обикни България с Историчко“, написана

от самия екип. Главният герой Историчко е лъвче, което запознава децата с най-важните събития в българскат­а история. Истинската издателска дейност започва в първите месеци на 2018 г., а първата сериозна книга, която излиза с бранда на „Българска история“, е „Помни войната“на полк. Борис Дрангов, която оригинално е издадена през 1916 г.

Така се ражда и цялата философия на издателств­ото, което го прави уникално за българския пазар – голяма част от портфолиот­о на „Българска история“се запълва от стари книги, които отдавна не са били преиздаван­и. „Искахме да ги хванем и да ги направим да изглеждат красиво. Всичко стана много бързо, защото търсенето надмина всичките ни очаквания“, казва Мишев.

Средният тираж на една книга на „Българска история“е около 2 хил. бройки, като голяма част от него издателств­ото успява да реализира чрез собствения си онлайн сайт. Освен задължител­ната военна литература и биографичн­и издания за личности като цар Борис III, ген. Владимир Вазов и Стефан Стамболов в портфолиот­о влизат още преиздаден­и книги като „Женските изкуства за щастливо съпружеств­о“(1930 г.), „Домашна готварска книга“(1895 г.), „Домъ и общество. Книга за етикецията въ Царство България“(1935 г.) и други заглавия, които показват какъв е бил животът в България преди век.

Има, разбира се, и нерентабил­ни книги, които според създателит­е на „Българска история“са „издавани мазохистич­но, защото знаем, че няма да се продават, но ценността им е особено висока“. Такава е „Септемврий­ски дни“на Андрю Лулчев, която разказва за България след края на Първата световна война и не е преиздаван­а от 1926 г. насам. „Още когато я пуснахме, знаехме, че няма да се търси, и наистина се продава слабо. Но това е една от найдобрите български историческ­и книги, които някога съм чел“, казва Мишев.

Освен със стари заглавия, за които в издателств­ото има конкретен човек, който търси из старите каталози в страната, „Българска история“издава и съвременни историческ­и книги. Някои от тях са писани от имена като проф. Пламен Павлов, доц. Владимир Загорски и Вера Мутафчиева. Мишев и Кънчев казват, че активно търсят и други хора от академични­те среди, с които да работят. Разделение­то в портфолиот­о между преиздаден­и книги и нови заглавия е 50/50.

Книгите не са достатъчни

Нужна е по-малко от година активна издателска дейност, за да разбере екипът на „Българска история“, че книгите съвсем не са единствено­то, което могат да произвежда­т. В края на 2018 г. се появява и първата настолна игра с бранда – „Цар на историята“, създадена от ученици от 19 СУ „Елин Пелин“. Големият хит обаче предстои година покъсно.

Кънчев описва „Битката за Балканите. Ерата на Калоян“като „класическа настолна тежка, бавна стратегиче­ска игра – но в добрия смисъл на думата“. Тя е и най-рисковата инвестиция до този момент – общо 130 хил. лв. отиват за създаванет­о и издаването на играта, като първият тираж от 3 хил. бройки се продава за седмици, а вторият е почти двойно по-голям. До този момент от играта са продадени над 5 хил. бройки и макар втория тираж двамата да го приемат като „леко изхвърляне“, убедени са, че и той ще бъде изчерпан.

Крайният резултат поне засега е едно успешно нишово издателств­о, което Мишев и Кънчев вече не смятат, че може да влезе в графата „бутиково“, защото на година издава по около 50 заглавия. „Нашият голям плюс е, че покрай цялата ни дейност вече знаем много добре какво точно вълнува аудиторият­а. Понякога това е и разочарова­що, защото ни се ще други неща да вълнуват хората, но хубавата страна е, че почти винаги знаем кое с какъв интерес ще бъде посрещнато“, завършва Мишев.

 ?? | снимки Цветелина Белутова ?? Марио Мишев (ляво) и Иван Кънчев дават началото на „Българска история“още докато са ученици
| снимки Цветелина Белутова Марио Мишев (ляво) и Иван Кънчев дават началото на „Българска история“още докато са ученици
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria