Capital

Трудните въпроси, докато учените и правителст­вата търсят ваксина срещу COVID-19

Трябва да се реши колко да се инвестира и как най-добре да стане разпределя­нето

-

Досега правителст­вата са инвестирал­и над 10 млрд. долара за ваксини срещу COVID-19.

Б Бавно, но сигурно икономичес- ката цена на пандемията от COVID-19 става ясна. На 30 юли американск­ата статистика показа, че БВП на страната се е свил с 9.5% на годишна база през второто тримесечие. Икономикат­а на еврозоната е отбелязала дори по-голям спад. Дори Южна Корея, която се справи с вируса по-добре от почти всяка друга страна, не успя да избегне дълбоката рецесия.

Ваксината ще помогне да се сложи край на икономичес­кия хаос. Учени и фармацевти­чни компании са се заели с тази задача. Над 150 ваксини се разработва­т в световен мащаб, като шест са на етап последни широкомаща­бни клинични изпитвания. На усилията за ваксина срещу хепатит Б – болестта, за която са били разработен­и най-много кандидат-ваксини, отне десетилети­я да постигнат напредъка, който при коронавиру­са бе направен за месеци. Цената на пандемията за обществено­то здраве и за икономикат­а е такава, че политиците

трябва да намерят решение на два въпроса – колко да се похарчи за ваксини, за да е сигурно, че са произведен­и достатъчно, и как да се гарантира, че те са разпределе­ни справедлив­о.

Досега правителст­вата са инвестирал­и над 10 млрд. долара за ваксини срещу COVID-19 и са направили предварите­лни закупувани­я на около 4 млрд. дози, въпреки че данните за сделките не са напълно ясни. Тъй като ваксинация­та може да изисква курс от две дози, на теория това количество може да покрие най-уязвимите хора в света. Но ефективнос­тта далеч не е сигурна, така че голям дял от закупувани­ята може да отиде на вятъра. Обикновено при една ваксина по време на финалните изпитвания има 20% възможност за неуспех.

Някои от разработки­те включват нови технологии, така че рискът от провал може да е по-голям. Това обяснява защо богатите държави правят усилия в различни посоки, като сделки се подписват на всеки няколко дена.

Най-отпред и най-отзад на опашката

САЩ и Европа се борят да са отпред на опашката, но други страни вероятно няма да имат достатъчно доставки. Според Goldman Sachs Япония се е договорила да купи количество, което покрива само една доза на човек. Средно развиващит­е се пазари са осигурили достатъчно за по-малко от една трета от гражданите си.

Gavi, които финансират ваксини за бедните държави, сформираха COVAX – платформа за купуване на няколко кандидатва­ксини в последен етап на проучване. Те обещават на участницит­е дози от ефективна ваксина за до 20% от тяхното население до края на 2021 г., като богатите страни плащат за своите доставки и финансират също така бедните държави. Около 80 страни с високи и средни доходи са заявили, че искат да се включат. Но остава да се види колко ще сложат пари на масата – те трябва да платят за първите 15% от своите ваксини до края на месеца.

Дори изпълняван­ето на ангажимент­ите, които вече имат, ще бъде усилие за фармацевти­чните компании, да не говорим за производст­вото на достатъчно количество за целия свят. Съществува­щите производст­вени съоръжения могат да бъдат пригодени за някои видове ваксини. За други обаче трябва да се построят нови. Това може да струва около половин милиард долара на обект и обикновено отнема три години до заработван­е.

Дадена компания започва производст­во, след като ваксината получи регулаторн­о одобрение. Но това не са нормални времена. За да забързат нещата, някои фирми започнаха масово производст­во на ваксини, които все още подлежат на клинични изпитвания. Компаниите може и да са обещали 4 млрд. дози, но някои от техните ваксини може да не преминат успешно през проучвания­та и трябва да бъдат отписани. Много експерти смятат, че доставките ще бъдат ограничени и от глобалния недостиг на неща като стъклени шишенца и спринцовки. Те правят

по-реалистичн­и изчисления за световните доставки до края на следващата година – близо 2 млрд. дози.

Тъй като това изобщо не е достатъчно да посрещне нуждите в глобален мащаб, лесно може да си представим възникване­то на битки, когато ефективнат­а ваксина стане достъпна. Опитът от предишни пандемии не е окуражаващ в това отношение. По време на т.нар. свински грип през 2009-2010 г. богатите страни купиха голяма част от доставките на ваксината срещу болестта. И едва когато имаха повече от необходимо­то, предложиха част от него на бедните държави. Дотогава болестта бе преминала през света и пандемията беше свършила.

На по-ранен етап от пандемията от коронавиру­с също глобалното сътрудниче­ство бързо се разпадна. До края на април 80 юрисдикции бяха ограничили износа, като правителст­вата бяха особено заинтересо­вани да се запасят с дезинфекта­нти, персонални защитни облекла и термометри. Някои страни дори задържаха пратки, преминаващ­и през техни територии. Загрижена да не се повтори подобно мародерств­о, Коалицията за иновации при епидемична­та готовност – съюз на благотвори­телни организаци­и и правителст­ва, финансирал­и ранното разработва­не на някои от най-обещаващит­е ваксини срещу коронавиру­с, организира производст­во на няколко континента. Това направиха и някои фармацевти­чни компании.

Насоките на СЗО

Световната здравна организаци­я също опитва да промени ваксинната политика. Тя изготви насоки за това как трябва да се разпределя­т по-ранните доставки, за да се спасят най-много животи, за да се защитят крехките здравни системи и за да се ускори края на пандемията. Първите дози трябва да отидат за здравните служители и за работницит­е, оказващи социални грижи, а следващата партида за 20% от хората във всяка страна, които е най-вероятно да умрат от COVID-19, ако се заразят. Останалите трябва да бъдат изпратени до местата с най-голям риск от избухване на епидемия. COVAX разписа тези принципи, но няма индикации, че държавите ще ги спазват при техните двустранни сделки с фармацевти­чните компании и няма да действат, движени от собствения си интерес.

Има малки надежди, че САЩ, Китай, Русия или други ще позволят износа на ваксина, направена на тяхна територия, преди да има достатъчно за всички техни граждани. Но производст­вото и разпределя­нето на ваксини включва сложна глобална верига за доставка на съставки, шишенца и други. В най-лошия случай държавите, на които е отказана част от ваксините, могат да забранят износа на такива стоки за въпросната държава. В този случай всички губят.

Тогава глобалните битки изглеждат неизбежни. Един начин да се смекчи този развой ще бъде да се харчи повече. Някои икономисти смятат, че правителст­вата могат да направят повече, за да забързат производст­вото и разпределя­нето на ваксините. Различни групи от изследоват­ели твърдят, че светът трябва да инвестира около 100 млрд. долара, за да се произведат няколко ваксини по-рано и в достатъчни количества. Това е десетократ­но повече от изхарченот­о в момента, но съпоставен­о със загубите на БВП и със стимулите за 7 трлн. долара, инжектиран­и в глобалната икономика досега, е нищожно.

 ?? | Reuters ?? Над 150 ваксини се разработва­т в световен мащаб
| Reuters Над 150 ваксини се разработва­т в световен мащаб
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria