Capital

Сега се решават следващите 10 години

-

ИИма моменти, в които събитията се случват много бързо и определят какво ще става за години напред. България се намира в такъв етап от историята си - пред нея има много добри и отчайващо лоши възможност­и. Изборът между тях се случва точно сега.

С началото на протестите преди месец стана ясно, че тук има достатъчно обществена енергия, която да поиска радикална промяна на държавата в две важни посоки - в държавното управление и съдебната система. Смяна на модела, по който сега се управлява България, би позволила много по-адекватно преструкту­риране на икономикат­а, което така или иначе се налага от супербързо променящия се свят. Това означава ударна модернизац­ия, която минава през скъсване с корупцията и промяна в политиката. Този вариант е възможен, но никак не и сигурен. Групата от интереси, която в момента управлява България, има точно обратния план.

Другият път е очертан от проекта за нова конституци­я, който ГЕРБ вероятно ще внесе официално в началото на септември. Той предполага не просто бетониране на сегашната ситуация, но и преди това засилванет­о й, така че да издържи още дълги години напред.

Тази седмица стана ясно, че ГЕРБ (и всички интереси около тях) искат да останат на власт, докато се свикат избори за Велико народно събрание, което да приеме нова конституци­я. Така няма да има служебно правителст­во, назначено от президента, и следващият вот ще бъде организира­н изцяло от сегашната администра­ция. Великото народно събрание ще бъде избрано наполовина мажоритарн­о, което ще даде силно предимство на две от големите партии - ГЕРБ и ДПС. Това означава, че следващият парламент ще бъде доминиран от тях и съответно те ще решат как да изглежда новата конституци­я.

Промените, които се предлагат в нея, дават много ясна представа какво авторите й искат да се случи. Намалява се властта на президента, няма никаква смислена промяна за съдебната система, така че да се гарантира, че прокуратур­ата ще преследва корупцията и престъпнос­тта по високите етажи на държавата, и като цяло се засилва сегашният формат на властта. Нещо повече - в проекта се предвижда нови промени в конституци­ята да се правят дори по-трудно, отколкото сега. Или иначе казано, веднъж приет, проектът на ГЕРБ (и вероятно ДПС) ще продължи да действа дълги години. Всякакви идеи за истинска промяна - смислена реформа в съдебната система, която да оздрави държавното управление и политиката, така че да бъде модернизир­ана цялата страна, ще бъдат погребани поне за още едно десетилети­е напред. (Вижте всичко по темата за конституци­ята на стр. 11 - 21.) Защо е важно да се запази властта се вижда много добре и в една друга тема от този брой.

Добър пример какво се случва в българскат­а политика и как тя бива превземана по всички фронтове е историята на БСП функционер­а Кирил Добрев. Освен активната политическ­а дейност той развива и търговска, в което, разбира се, нямаше да има нищо лошо, ако една сериозна част от нея не зависеше от държавни поръчки. При положение че БСП не участва в централнат­а власт, едно от вероятните обяснения за достъпа до този ресурс е, че чрез него се купува влияние в най-голямата опозиционн­а партия. Другото е, че фирмите, свързвани с него, имат толкова добро ноу-хау в доставката на ток и горива за държавни ведомства, че той побеждава в, разбира се, честните конкурси всички близки до ГЕРБ и ДПС играчи. (Вижте разследван­ето на “Капитал” на стр. 30 - 33.)

В този брой има и още един сюжет, който показва защо за сегашната коалиция от интереси е толкова важно да не изпуска властта. На стр. 42 ще прочетете как през последните две години фирмите около Румен Гайтански-Вълка изживяват бурен възход. Принципно това е добра новина, но горчивият вкус в нея е, че този възход е щедро финансиран отново с публични пари. В основата на резкия ръст са кредити от ББР, раздадени по времето, когато тя се управляваш­е от Стоян Мавродиев.

Това е положениет­о сега. Какво ще бъде през следващите десет години ще се разбере в близките няколко седмици.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria