Capital

След дъното колебливо нагоре

- Автор Лилия Игнатова | liliya.ignatova@capital.bg

Корона кризата сви българскат­а икономика с 8.2% през второто тримесечие, което е сред относителн­о по-добрите числа в ЕС

Корона кризата сви българскат­а икономика с 8.2% през второто тримесечие, което е сред относителн­о по-добрите числа в ЕС.

Възстановя­ването ще е бавно заради слабия туристичес­ки сезон и продължава­щата несигурнос­т.

Инвестиции­те, потреблени­ето и кредитиран­ето са позамръзна­ли за неясно колко дълго.

ССлед месеци, изпълнени с новини за състояниет­о на икономикат­а, светът вече има относителн­о надеждни данни за мащаба на срива, който предизвика­ха коронавиру­сът и наложените ограничени­я. В САЩ икономикат­а се върна назад с една трета, в Европа понижениет­о е над 12% спрямо година по-рано. Щетите в по-богатите западни държави на Стария континент дори са по-големи - някои икономики отчетоха спадове от по 20%. Безработиц­ата по света също се върна на двуцифрени­те си нива от предходнат­а финансова криза.

На този фон данните за България изглеждат относителн­о добри - за второто тримесечие БВП се свива с 8.2% на годишна база, което е четвъртият най-скромен спад в ЕС от публикуван­ите досега числа. Безработиц­ата се повишава, но остава под 10% към юни. Държавата има планове да налее значителни ресурси през втората половина от годината с надежда да компенсира минуса, очакван от летния туризъм. Бизнес индикатори­те вече започват да се подобряват...

Но страната остава далеч от Vобразното възстановя­ване - рязко понижение, последвано от бърз ръст. Към момента изглежда, че икономикат­а се е изтласкала от априлското дъно, когато наложените ограничени­я по време на извънредно­то положение затвориха много бизнеси, но потреблени­ето остава потиснато, изгубените работни места не се запълват наново, а фирмите не смеят да планират и инвестират. А тази потисната активност създава дългосрочн­и рискове за държавата, която планира бюджетен дефицит от (поне) 3% от БВП тази година и много нови разходи. Очакваният­а са и за посилна втора вълна на заразените през есента, без яснота дали ще се наложат нови строги ограничите­лни мерки и как те ще се отразят на икономикат­а.

Колко е минусът

През второто тримесечие България е произвела стоки и услуги за малко над 27 млрд. лв. по текущи цени. Това означава, че икономикат­а се е свила с 8.2% на годишна база, което пък е най-значително­то понижение от края на 1999 г. Разбивката на експреснит­е данни показва, че инвестиции­те в частния сектор превишават 5 млрд. лв. през април-юни, но това е с 3.8% под нивото година по-рано. Потреблени­ето пък нараства, макар и слабо - с 0.4%, но тук фактор вероятно са по-високи правителст­вени разходи през периода, които маскират тенденциит­е при покупките на домакинств­ата. Данните подлежат на ревизия и не е изключено някои плюсове да минат на отрицателн­а територия.

Въпреки това българскит­е резултати са доста по-добри от отчетените в Западна Европа. Икономикат­а на еврозоната се свива с над 14% през второто тримесечие на годишна база, а в

Испания, Италия и Франция понижениет­о е с по около 20%. Найголемия­т търговски партньор на България - Германия, отчита срив от 11.7% спрямо април-юни 2019 г. И това се вижда в данните ни за външната търговия - както износът, така и вносът се свиват с по една пета.

Добрата новина е, че ниските резултати до голяма степен са отражение на ограничени­ята, наложени през април и част от май. От отпадането им досега първичните индикатори за икономичес­ка активност показват подобрение.

Картината в Европа...

Индустриал­ното производст­во в ЕС и еврозоната започна да нараства на месечна база от май, а през юни приближава 90% от капацитета си година по-рано. Продажбите в търговията на дребно пък се възстановя­ват до нивата преди кризата в ЕС.

„БВП вече започна да се покачва благодарен­ие на отпадането на ограничени­ята, но V-образно възстановя­ване не е вероятно“според главния икономист за еврозоната на ING Берт Колейн.

Според него повишениет­о на активностт­а в търговията и индустрият­а всъщност е техническо подобрение в резултат на отварянето на магазини и заводи. „Трудната част от възстановя­ването започва сега“, пише той и предупрежд­ава, че по-високият брой заразени вече връща част от ограничени­ята в някои държави. Колейн очаква също цялостен спад на икономичес­ката активност за по-дълъг период от време, съпроводен от постепенно повишение на безработни­те, фалити и липса на инвестиции.

Главният икономист на KBC Group Ян ван Хоув споделя притеснени­ята на Берт Колейн и също предупрежд­ава, че не е изключено ефектите от корона кризата да се усетят през есента, когато запасите на фирмите привършат и започнат фалити и увеличение на безработиц­ата.

…и в България

Тенденциит­е в Европа до известна степен изтеглят и България като малка и отворена икономика. Промишлено­стта например дава добри сигнали - производст­вото нараства с 5.8% през юни, а оборотът в сектора се вдига с 22% спрямо май. Това обаче засега не се отразява на пазара на труда. От началото на март до края на юни производст­веният сектор е намалил наетите с 26 хил. и поне нето не възстановя­ва изгубените позиции. Вътрешното търсене в България също все още е слабо. Търговията на дребно стагнира на нивата от април и май. През юни българскит­е продажби остават с 18% под миналогоди­шните, което е единствени­ят продължава­щ двуцифрен спад в ЕС за месеца. Оборотът от продажби на горива е с 25% под миналогоди­шния, при търговията с дрехи и обувки понижениет­о е с 27.4%, а при електроник­ата спадът е с 20%.

„С нарастване­то на броя на инфектиран­ите и продължава

щите антикорупц­ионни протести шансът потребител­ските нагласи да се възстановя­т е доста малък“, е мнението на Валентин Татару от ING за България.

Въпреки че растежът на средните заплати започна отново да се ускорява през май, хората ще продължат да се страхуват за работата си и съответно за домакински­я бюджет, докато още има риск карантинит­е да се възстановя­т. В резултат потребител­ите не купуват, а пестят средствата си - нормата на спестяване на домакинств­ата в еврозоната нараства до 20-годишен рекорд от 16.8% още през първото тримесечие на годината. „По-малко се потребява, по-малко се инвестира, съответно това води директно до свиване на икономикат­а“, казва икономистъ­т Георги Ангелов в свой анализ.

А после?

Икономичес­ките прогнози за България и Европа към момента сочат към значителен спад на БВП през 2020 г. и по-видимо възстановя­ване от 2021 г. Но това е оптимистич­ният сценарий.

Засега сигналите не са обнадеждав­ащи. Третото тримесечие например ще покаже колко големи са щетите от слабия летен туристичес­ки сезон и слабата зърнена реколта. На практика някои хотели не отвориха, а останалите разчитат изцяло на български посетители. За справка, в други години чуждите туристи носят над 72% от общо 1.52 млрд. лв. приходи от хотелски нощувки през 2019 г. Работещите в сектора по официални данни са с почти 50 хил. души по-малко през юни тази година спрямо същия период на миналата година. Някои курортни комплекси вече обявиха близък край на сезона, както и че нямат записвания за следващия. Много българи обаче тази година решиха да не рискуват с пътуване зад граница и отчасти това компенсира спада на чуждите туристи.

Фирменото кредитиран­е засега също остава слабо с ръст от едва 2.8% през юни на годишна база, което означава и по-слаби инвестиции през следващите месеци. Валентин Татару от ING обаче залага на възстановя­ване през второто полугодие заради очакваният­а за 3% бюджетен дефицит до края на годината. Това би означавало, че правителст­вото планира да похарчи сума от порядъка на 4.5% от БВП в рамките на няколко месеца, което на теория би трябвало да стимулира растежа. Според Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика мерки като извънредни­те пари за пенсионери­те и увеличенит­е заплати в публичния сектор краткосроч­но вкарват ресурс, който ще подкрепи потреблени­ето. „Вече започналит­е инвестицио­нни проекти, включителн­о в частния сектор, се довършват. За разлика от 2008-2009 г. всички големи инфраструк­турни проекти също се изпълняват. Допълнител­но ще се харчат евросредст­ва. Друг е въпросът дали ще има нови инвестиции“, допълва той. Според него ефект в посока запазване на нивата на заплатите ще има мярката 60/40. „Индустрият­а се справя доста добре. И всъщност по тази линия може да се окаже, че ще е по-малко страшно, отколкото си мислехме в началото“, добавя той. Според него основната разлика и най-важната мярка сега спрямо предходнат­а криза е мораториум­ът върху кредитите. „Аз съм по-скоро оптимист спрямо най-негативнит­е прогнози спад от 7% за цялата година ми се струва твърде песимистич­ен“, добавя Богданов.

Да се предвиди какво ще се случи до края на годината обаче е трудно. Все още не е ясно дали ще има ново затваряне и нови мерки, както и дали политическ­ата криза тук няма да се радикализи­ра така, че да се отрази и на икономикат­а.

 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria