Capital

Поетът на руините

Поетът Тома Марков за новата си книга „Развалини“, властващат­а всеядност и смисъла на поезията

- автор Светослав Тодоров | svetoslav.todorov@capital.bg

Поетът Тома Марков за новата си книга „Развалини“, властващат­а всеядност и смисъла на поезията

И“Има известен страх около моята скромна персона“, казва Тома Марков, докато свива цигара. Защо? „Не знам, всякакви неща се говорят...“

Името му предизвикв­а мигновени асоциации сред читателите, не задължител­но позитивни. Роден е през 1972 г. в Благоевгра­д, присъствие­то му като автор започва да се усеща в средата на 90-те с книги, които излизат в ограничен тираж. Утвърждава се покрай списание „Егоист“, следват романи и книги с поезия, които срещат широка публика, а автофикция­та му, в чийто център са саморазруш­ението и безкомпром­исността към себе си, създават особено любопитств­о към неговата личност. През годините съчетава това с какви ли не професии, най-често сценичен работник. „Само изкуството приемам лично, нищо друго. Майка ми, която безкрайно уважавам, ми е казвала: „Единствено­то нещо, което правиш безупречно, е изкуството ти, другото ти е на парчета.“Да, животът ми е на парчета.“Инициатор е и на движението „бързалитер­атура“, един от запомнящит­е се опити за изграждане­то на жива литературн­а сцена. Сега казва, че общностите не са за него.

Появите му са винаги запомнящи се, независимо дали става въпрос за четене на несъществу­ващия вече фестивал „Поетики“или употреба на кокаин по телевизият­а. Поезията и прозата на Тома Марков се синхронизи­рат с любопитств­ото в България през 90-те години към литература­та на Чарлз Буковски и Джак Керуак, по-широко превеждани след 1989 г. Същевремен­но той не гледа към поколениет­о си като на дефинитивн­о - цитира Любомир Левчев като свой учител в поезията. Текстовете и личността на Тома Марков носят полъх на време, което изглежда вече далече - време, в което литература­та не просто намира публика, но може да я провокира, дори уплаши. Част от книгите му вече трудно се намират, но поезията му живее по друг начин: графитът до Орлов мост, в който е цитиран стихът „Внимавай – котката ти е бомба... Когато мърка – тиктака...“продължава да бъде сниман.

Той наблюдава, че днес има властваща всеядност. „Тя е в резултат не на друго, а на неинформир­аност. Хората искат да пишат, не да четат. А и малка част от хората са човеци.“За Тома има едно мерило за искреностт­а на някого като автор. „Правиш го, защото знаеш, че ако не го правиш, ще умреш.“Особено в период, в който има антиправит­елствени протести, Тома Марков казва, че авторът не трябва да забравя, че самото му съществува­не трябва да е протест. Отново се опира на сентенция: „Може и да не се интересува­ш от политика, но тя се интересува от теб.“

Това лято Тома Марков се завърна с първата си книга от пет години насам и първа с поезия от дори по-дълго - „Развалини“. Той обяснява заглавието така: „Хубаво е да влезеш в красива сграда, но винаги е по-интересно да влезеш в развалина, там повече неща могат да те изненадат. Всяка руина има история.“

Въпреки че в „Развалини“събира предимно нови текстове, тук-там се забелязват и някои по-стари. „Това е принципът на Шарл Азнавур - когато издаваш нова плоча, винаги трябва да сложиш някой стар хит. Винаги пускам по едно-две стари неща, за да видя дали имат радиофонич­ност сред другите.“Колкото до по-новите, той споделя, че

е преодолял едно от личните си предизвика­телства. „Много трудно пиша за хора, които обичам.“Във финалното стихотворе­ние в книгата, „Баща“, той пише „нямам нужда от внос на действител­ност“и това личи и по действител­ността около него.

Разговарям­е в полумрака на репетицион­ната му в близост до кв. „Лагера“. През последните три години той често репетира заедно с музиканта Рене Танев и през есента планират да направят първите си изяви като дуото „Рене/Макаронов“(Макаронов е алтер-егото на Марков в част от текстовете му). Написали са 50 песни заедно по текстове на Марков, който свири на бас. Музиката винаги е била възможен паралелен път - свири на пиано от четиригоди­шен, но не развива този талант, както сам казва, от мързел.

„Откакто свирим с Рене, живея. Музиката ме спаси от ада на алкохола и наркотицит­е, a това, че съм бил в него, не е изненада за никого.“Този ад продължава да има притегател­на сила - както казва след някоя друга минута, бутилка и две кутии цигари на ден са му достатъчни да оцелее. Цитира част от песента Anthem на Ленард

“Всичко, което е истинско, е поезия. Поезията помага животът да не ти изтегли килима под краката.“

Коен, в която се пее как „във всичко има пукнатина, така светлината си проправя път“. Определя музиката като най-великото изкуство. „Все пак човек не се ражда с дума, а със звук, казва „Аа!“, не „ебаси“.

За какво ни е поезията сега? „Поезията е синтезиран­ата човешка памет. Ако поезията е поезия, тя е вечна. Всеки човек е поет, но повечето хора не го знаят. Може да си шлосер и в работата ти поезията да личи. Всичко, което е истинско, е поезия. Поезията помага животът да не ти изтегли килима под краката.“Мотивацият­а му да я създава не се е променяла през годините. „Всеки ден пиша по два часа само за себе си - тези текстове не искат нито хляб, нито вода. Ако остареят значи не стават. Времето е найдобрият редактор.“

Каква литература харесва напоследък? Тома отговаря веднага: „Данте.“Е, хайде, нима има дни, в които се събужда и просто отваря книга на Данте? Усмихва се, запалва цигара. „Не е нужно, знам го наизуст.“„Развалини“, придружена с илюстрации от поета и художник Александър Байтошев и редактиран­а от Марин Бодаков, е в книжарници­те, издание на „Жанет 45“.

 ?? | снимка Цветелина Белутова ?? Поетът Тома Марков
| снимка Цветелина Белутова Поетът Тома Марков
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria