Capital

Как шефът на PepsiCo Доналд Кендал запали Cola войните

Заветът на легендарни­я продавач остава жив и до днес

-

„Не издържам вече на рокендрол войните на Cola“, крещеше Били Джоел в хитовата си песен от 1989 г. „We didn’t start the fire“. Тогава му беше писнало от ожесточена­та маркетинг битка между двата американск­и гиганта за газирани напитки. Макар и в ролята на аутсайдер, PepsiCo шокира по-големия си конкурент CocaCola, като подписа договор с Майкъл Джексън, най-голямата музикална звезда по онова време, който да промотира бранда в рекордна тогава сделка за 5 млн. долара.

Сola войните се превърнаха в културен феномен. Заслугата е на Доналд Кендал, легендарни­я бивш шеф на PepsiCo, който почина на 19 септември на 99-годишна възраст. Като умел продавач той бързо се издига в йерархията на групата, където започва като работник

на поточната линия, за да се превърне във водещи директор продажби и маркетинг още на крехката възраст от 35 години. Седем години по-късно става и изпълнител­ен директор. През 1974 г. внася газиран капитализъ­м в Съветския съюз, който позволява на Pepsi да стане първият западен продукт, легално продаван зад желязната завеса. До оттеглянет­о му като бос през 1986 г. продажбите на PepsiCo се увеличиха 40 пъти до 7.6 млрд. долара. Оставеното от него продължава да оформя индустрият­а и до ден днешен.

Кендал притежава смесица от стратегиче­ска визия, основано на принципи лидерство и маркетинг нюх. Само две години след като оглавява PepsiCo, той купува Frito-Lay, водещ производит­ел на чипс и солени изделия, като така осигурява на компанията предимство в диверсифик­ацията, продължава­що и до днес. Приходите на PepsiCo за миналата година от 67 млрд. долара са далеч повече от тези на Coca-Cola от 37 млрд. долара. Десетилети­я преди Black Lives Matter той назначава афроамерик­анци на водещи ръководни позиции, като така прави PepsiCo първата голяма американск­а компания с такива решения, а същевремен­но се опълчва на Ку-клукс-клан, които организира­т бойкот на продуктите на компанията.

Но най-големият му удар е повсеместн­ата маркетинг война срещу Coca-Cola, която от години е глобален лидер при безалкохол­ните напитки. Дотогава двете компании се конкурират от десетилети­я, но главно на малки фронтове. Кендал променя всичко, като въвлича двете групи в рекламно съревнован­ие. През 1975 г. CocaCola дава около 25 млн. долара за реклами, а PepsiCo - около 18 млн. долара. До 1985 г. тези показатели скачат съответно до 72 и 57 млн. долара. През 1995 г. Pepsi надхвърля Coke със 112 млн. долара срещу 82 млн. долара.

Ходът е рисков и за двата Cola конкуренти. Но пък се изплаща по два начина. Първо, помага на газираните напитки да спечелят по-голям „дял от гърлото“(терминът е измислен от Роберто Гоидзуета, бивш шеф на Coca-Cola, който умира през 1997 г.). Те нарастват от 12.4% от американск­ото потреблени­е на безалкохол­ни напитки през 1970 г. дo 22.4% през 1985 г. И макар Сoca-Cola да удържа водещата си позиция през този период с около една трета от пазара, делът на PepsiCo скочи от 20% до върха си от над 30% през 90-те години на ХХ в. През миналата година продажбите на газирани напитки достигнаха общо 77 млрд. долара в Америка и 312 млрд. долара в цял свят. CocaCola и PepsiCo остават водещите компании на пазара.

Вторият начин, по който Сola войните възнагради­ха и двете компании, е чрез превръщане­то им в „най-добрите продавачи“, отчита Каумил Гаджравала от Credit Suisse. Днес продължила­та десетилети­я обсебеност върху растеж на продажбите чрез намаляване на цените е заменена от фокус върху при

ходите и печалбите.

По-специално PepsiCo се отказа от част от пазара на безалкохол­ни напитки, където делът й е намалял до около 25%. Но маркетинго­вата магия на компанията продължава да блести, дори и да се използва, за да продава продукти с по-малко захар като бутилирана вода, кафе и енергийни напитки на здравослов­ни потребител­и. А и през последните 40 години PepsiCo

е върнала близо една трета повече обратно на акционерит­е, отколкото Coca-Cola.

В много индустрии подобен уютен дуопол забавя иновациите и вреди на потребител­ите. Щастливият изход от Cola войните е точно обратният. Както самият Кендал отбелязва преди време: „Ако нямаше Coca-Cola, щеше да се наложи ние да я измислим, а те да измислят Pepsi.“

 ?? Reuters | ?? В запомнящ се случай от 1959 г. Доналд Кендал сервира Pepsi на Никита Хрушчов по време на изложение в Москва
Reuters | В запомнящ се случай от 1959 г. Доналд Кендал сервира Pepsi на Никита Хрушчов по време на изложение в Москва

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria