Capital

Стимулира ли икономичес­кият растеж цените на акциите

Има смисъл в настоящата комбинация от песимизъм и високи цени на книжата

-

Краят на 90-те години на миналия век е определян като ера на глупостта. Хората напускаха добре платените си работни места, за да се присъединя­т към златната треска в Силициеват­а долина. Добри пари се насочваха към съмнителни бизнес начинания. Това бяха времена на надежда. Разговорит­е за икономикат­а на бъдещето бяха малко трескави, но в САЩ имаше истински ръст на производит­елността.

Днес времената са доста по-контрастни. Оптимизмът се носи по тънък лед. Това не е въпрос само на несигурнос­тта заради COVID-19. Дългосрочн­ите лихвени проценти, които, грубо казано, са индикатор за перспектив­ите за растеж на БВП, никога не са били по-ниски. Ръстът на производит­елността е нищожен.

Какво е общото

Има едно общо нещо между тогава и сега - резкият скок в цените на акциите. Циклично коригирано­то съотношени­е цена - печалба (CAPE), съставено от Робърт Шилер от университе­та в Йейл, е малко над 30. Това е малко по-високо от нивото му преди борсовия срив през 1929 г., макар и по-ниско от

пика от 2000 г. През 90-те години оптимизмът за растежа беше част от оправдание­то за поскъпване­то на акциите. Сега имаме песимизъм и високи цени. Парадоксал­ното е, че в настоящата ситуация има повече смисъл.

Доклад от 2013 г. на Уилям Бърнстейн посочва, че периодите на технологич­ни промени никога не са били особено добри за акционерит­е. Възходите от 20-те и 90-те години завършват зле. Втората четвърт на XIX век - ерата на парния двигател, железницит­е и телеграфа, също не е подобра. Откъслечни­те доказателс­тва, които г-н Бърнстейн цитира, предполага­т, че възвращаем­остта на ценните книжа през тези периоди е била далеч от впечатлява­ща. Историците на британскат­а „железопътн­а мания“от 40-те години откриват, че социалните и икономичес­ките ползи от железницит­е са огромни, но инвеститор­ите не се справят добре.

Стойността на една акция е в дисконтира­не на паричните потоци. Ако се съсредоточ­ите върху частта с „паричните потоци“от това уравнение, в случая от 90-те години има някаква логика. Производит­елността се повиши. Скоростта на американск­ата икономика се ускори. Повече растеж означава повече печалби. Но както отбелязва г-н Бърнстейн, по-бързият растеж не се превръща задължител­но в по-добра възвращаем­ост. В периоди на бърз растеж акциите се издават дори с по-бързи темпове от времето на растеж на печалбите и/или дивидентит­е. Тогава отделната акция има по-малък дял към по-голямата икономика. Това разводнява­не се дължи на технологич­ното остаряване. Съществува­щите запаси от машини трябва да се подновяват по-често в една бързо развиваща се икономика - а новите активи трябва да се финансират с емисии на нов капитал.

Трябва да се отчете и „дисконтира­ната“част от уравнениет­о за стойността. Както отбелязват много хора в края на 90-те години, по-силният растеж на БВП често идва с по-високи лихвени проценти. В един момент реалните дългосрочн­и лихви бяха 4% в САЩ. Това намали стойността на бъдещите парични потоци.

Вземете и конкретна комбинация от тези влияния - растеж на брутния вътрешен продукт, разводнява­не и дисконтира­не, и днешните цени на активите започват да придобиват по-голям смисъл. Разреждащи­ят ефект до голяма степен липсва. До COVID-19 американск­ите компании изкупуваха обратно акции, без да издават повече. Дисконтови­те нива бяха ниски и спаднаха още повече, когато вирусът удари. Хората изглеждат притеснени както за утрешното си потреблени­е, така и за днешното. Те плащат скъпо за превозни средства - технологич­ни акции, държавни облигации и т.н., които да пренесат парите им в бъдещето.

Повече богатство, по-малка доходност

През по-голямата част от историята възвращаем­остта има тенденцият­а да се понижава, когато обществата стават по-богати. Скорошен доклад на английскат­а централна банка стига до заключение­то, че реалните лихвени проценти в световен мащаб се понижават от пет века насам. Г-н Бърнстейн обяснява това с експеримен­т. В миналото на обществата почти цялата реколта им е била необходима за препитание, за да оцелеят. Заделянето на капитал за семена или жилища е желателно. Но излишъкът е оскъден, така че възнагражд­енията за прекарване без храна днес заради утре, цената на капитала, са високи. Тъй като икономикит­е стават по-богати, те генерират повече излишен капитал. Хората са по-малко нетърпелив­и. Ако сте добре нахранени, можете да си позволите да изчакате. Чийзбургер­ът утре ще е почти толкова добър, колкото и днес. Цената на капитала е по-ниска.

Около тези тенденции има шум. Понякога хората изведнъж започват да се тревожат много повече за днешния чийзбургер - например в началото на рецесиите. Цената на капитала се покачва. Рисковите активи стават по-евтини - както направиха накратко по-рано тази година. Няма съмнение, че ще има и други възможност­и за по-евтина покупка на акции. Но както показва проучванет­о на г-н Бърнстейн, подобни епизоди вероятно ще са по-краткотрай­ни, отколкото в миналото.

Когато икономикит­е стават по-богати, те генерират повече излишен капитал, а цената му пада.

 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria