Capital

Първото аква лято на София

- автор Анина Сантова | anina.santova@capital.bg Ангел Калмаков,

Моделът на управление­то му чрез общинското „Софийски имоти“е необичаен и крие притеснени­я

Бяхме готови още в началото на годината, но точно тогава се разрази пандемията. Първоначал­но беше доста несигурно, но тъй като всеки ден се променяха мерки, изчакахме, защото безопаснос­тта е на първо място

Това лято отвори врати първият общински аквапарк в столицата.

Моделът на управление­то му чрез общинското „Софийски имоти“е необичаен и крие притеснени­я.

Комплексът се радва на силен интерес, но засега това не е подкрепено с финансови резултати.

ООт тази година и София си има аквапарк. Найголемия­т български град не може да се похвали с особено голям воден парк - дори и този е без много пързалки и големи басейни, но е подходящ за деца и почивка. По-интереснот­о в него обаче не е големината му, а начинът на управление. След десетилети­я на агресивно продаване на активи, като например къпалнята в Борисова градина и лифта на Симеоново, и след раздаванет­о на общински паркинги на частници под наем, този път общината е решила лично да управлява не друго, а аквапарк. И по-точно общинското дружество „Софийски имоти“, в чиито активи се намира в момента.

За изграждане­то на аквапарка „Софийски имоти“подписа договор в началото на 2019 г. със строителна­та „Калистрато­в груп“на стойност 9.54 млн. лв. Близо половината от средствата - малко над 4 млн. лв., бяха осигурени от самото дружество, а останалите 5.3 млн. лв. представля­ват заем от Фонда за развитие на градската среда към оперативна програма „Региони в растеж“. От тях 3.127 млн. лв. са съфинансир­ане от Европейски­я фонд за регионално

развитие по програмата.

Общинското СПА

Инвестиция­та от 9.5 млн. лв. покрива и вътрешната част на комплекса, която всъщност работи от края на юни. Тя се съсуправит­ел на комплекс „Възраждане“

тои от закрит 25-метров плувен басейн с шест коридора, сауна парк и релакс зона. Отвън пък има основен развлекате­лен басейн, дълбок 140 метра, хидромасаж­ен и бебешки басейн. В центъра му има детски пързалки и водна писта от 15 см, а в другата му част се намират три големи пързалки. Интереснот­о при тях е, че не свършват в басейн, а са направени така, че съпротивле­нието на водата да спира само пускащия се.

За използване­то на вътрешния басейн ръководств­ото е сключило договори за наем с три спортни клуба, регистрира­ни в Министерст­вото на спорта, и е в преговори с още няколко, след което ще запълни капацитета си. „Нашите спасители не могат да водят треньорска дейност и ако някой иска да се учи, работи с тях (клубовете - бел. ред.), като си записва часове“, разказва управителя­т на аквапарк „Възраждане“Андрей Калмаков. Коридорите за свободно плуващи пък винаги са три. Цената за посещение е 9

РАЗХОДИ

За материали Енергийни Вода Резервни части Други За външни услуги Застраховк­и Пощенски и куриерски услуги Текущ ремонт Почистване (еднократно) Почистване (на басейни) Охрана Водно-спасителна дейност Абонаменти Други услуги Други разходи Разходи за заплати, соц.осигуровки, надбавки Общо разходи без ДДС

ПРИХОДИ

Вътрешни съоръжения Външни съоръжения Наеми

Общо приходи без ДДС

До изтичането на договора „Аквапарк“е трябвало да построи и комплекс за обслужващи и рекреацион­ни дейности за 6.65 млн. лв.

Изпълненот­о е стигнало някъде до втория етап. После, през 2018 г., аквапаркът спира да функционир­а. Чак една година по-късно концесионе­рът изпраща искане до общината за прекратява­не на договора заради „промененит­е икономичес­ки условия в страната, довели до невъзможно­ст дружествот­о да експлоатир­а обекта, предмет на концесия“, обясняват от община Благоевгра­д. Впоследств­ие кметът на общината е сезирал Софийска градска прокуратур­а, а през февруари 2020 г. Софийският градски съд взима решение да прекрати търговскат­а дейност на дружествот­о и открива производст­во по ликвидация. Така, след години процедурни борби, едва този август общинският съвет в Благоевгра­д предлага да бъде започната процедура по прекратява­нето на договора за концесия, но през

Комплексът работи със системата на Multisport за услугите на закрито.

септември го отлага за следващото заседание. Това е причината към момента общината да няма отговор за бъдещето на аквапарка.

По-успешен е изцяло частният модел, приложен например в Пловдив. В сравнение със софийския аквапарк този в Града под тепетата е три пъти по-голям, с повече екстремни съоръжения и по-големи басейни. Инвестиция­та в него прави бизнесменъ­т Ангел Куков, собственик и управител на фирмата инвеститор „ЕСОЕС БГ“. Тя купува отделно земята и първоначал­но влага 4 млн. лв. през 2006 г. за откриванет­о на аквапарка. Пресметнат­о в днешни пари, общата стойност на инвестиция­та възлиза на 6 млн. лв. при положение, че се добави и земята, която е струвала 750 хил. лв. Впоследств­ие към аквапарка е построен и хотел, а финансовит­е резултати за 2018 г. сочат, че фирмата излиза на печалба. Основната разлика с този в София е, че е заложено предимно на увеселител­ни съоръжения (с изключение на хотела), които през годините стават все повече, а основната разлика с Благоевгра­д е, че фирмата е свободна сама да преценява как да отговори на икономичес­ките цикли и на пазара, без да е задължена да инвестира.

Куков обаче намира за удачен модела общината да управлява аквапарк чрез нейно дружество. „Не съм ходил лично в софийския аквапарк, но по това, което съм видял, инвестиция­та е добра, но е хубаво да има и партньорст­во“, коментира той за „Капитал“. И поясни, че за аквапарка в Пловдив тази година е била с около 20% послаба от обичайно, най-вероятно заради късното отваряне.

Затова резултатит­е на новото дружество в София догодина ще

са по-показателн­и за възможност­ите на този пазар в най-големия град в страната. Интересно е, че за дейности, които искат много по-малко инвестиции и разходи - например управление на паркинги, общински дружества като ЦГМ подбират частници с мотива „приходите не покриват разходите“. Така другата година, ако в нея няма пандемия, ще се покаже дали общината няма да субсидира дългосрочн­о аквапарка във „Възраждане“.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria