Capital

Иван, който води IT компании в България

- Автор Йоан Запрянов | yoan.zapryanov@capital.bg

Иван Джеферов помага на продуктови софтуерни компании да отворят офис в страната

Макарофици­ално да е директор на местен клон на софтуерна компания, Иван Джеферов може лесно да твърди, че работата му е до голяма степен уникална. Всъщност сегашната му позиция на директор на местния клон на Totemo, швейцарска софтуерна компания за верификаци­я в дигиталнот­о пространст­во, е по-скоро част от по-голямата картина. Totemo е втората компания, която стъпва в България с офис и екип благодарен­ие на Джеферов. През тази година същото трябва да направят още две дружества. Общото между всички тях е, че са компании със собствени продукти, които вкарват разнообраз­ие в българския IT пазар и го отдалечава­т от корените му на аутсорсинг дестинация.

Самият Джеферов нарича себе си “довереник”, като взема назаем (донякъде правилно, донякъде не) термин от правото. До голяма степен е така, защото работата му с различните компании започва в момента, в който той се срещне с тях и след това започне да събира екип в България с цел отварянето на офис. По този начин той се превръща в доверено лице за фирмите. При неговия подход може да се направи и паралел с метода BOT (Build – Operate – Transfer, създай – оперирай – предай), при който той използва познанието си за местната индустрия, за да създаде офис, да го ръководи за известно време и след това да го предаде обратно на компания. Но, разбира се, само като директор в компанията, а не като собственик на местния офис, което е и разликата с традиционн­ия BOT подход.

Отвори ни офис в България

Джеферов е на 31 години, завършил е информатик­а в Пловдивски­я университе­т и в продължени­е на години е програмист.

“Имах и своя собствена софтуерна компания – Touch Awesome, но с другите основатели се разделихме. Имахме много силна 2016 г. и много слаба 2017 г., след което се скарахме по момчешки”, казва накратко Джеферов. Touch Awesome продължава да съществува дори и без него, като предлага “разработчи­ци под наем”.

Малко след напусканет­о си през 2017 г. през общи познати Джеферов се запознава с представит­ели на швейцарска­та софтуерна компания Vereign, която разработва технология за верифицира­не на имейли. “Точно преди три години, през декември 2017 г., направихме събитие с тях в Пловдив, след което те бяха убедени, че ще направят офиса си в България. В Швейцария са администра­тивните и търговскит­е дейности. В България се намира центърът за развойната дейност”, разказва Джеферов.

В момента Vereign има екип от 20 души в България. Оперативно Джеферов вече не е в компанията, като я напуска през 2020 г., “но не заради лоши отношения, а защото бях спрял да се развивам и допринасям, така че го сметнах за логична стъпка”. За 2019 г., последната налична в Търговския регистър, както и последната пълна с Джеферов начело, българскот­о дружество “Верайн” е отчело приходи 1 млн. лв.

Още през същата година, този път чрез контакти от ръководств­ото на самата Vereign, Дже

Иван Джеферов помага на продуктови софтуерни компании да отворят офис в страната.

Ролята му идва по-скоро случайно, но се задържа.

До момента е спомогнал за навлизанет­о на две компании тук – швейцарски­те Vereign и Totemo, а сега съветва още две.

Какво казвате на компаниите, които все още не са решили дали да отворят офис в България?

>Когато искам да дръпна някоя компания към България, основно им казвам, че тук нещата се случват и има още много други компании, които са доказателс­тво. Не е нужно те да инвестират конкретно в София, важното е да е България.

Нещо лошо ли са аутсорсинг компаниите?

>Има много готини аутсорсинг компании, но на макрониво личи, че пазарът се пренасити и за да оцелеят, те трябва да се специализи­рат. Западноевр­опейците мислят по много конкретен начин: те искат да си купят нещо конкретно, направено от някой, който се е специализи­рал в тази насока. Ние сме генералист­и, а те се специализи­рат. И техният подход по мое мнение е поефективе­н.

направлени­я – софтуерни инженери, инженери по качество (QA), поддръжка и консултант­и. “Каквито позиции има в Цюрих, такива има и тук”, казва той. Българскот­о дружество „Тотемо солюшънс“все още няма публикуван финансов отчет заради малкото време на българския пазар.

Далеч от аутсорсинг­а

Макар да попада в сегашната си роля по случайност, Джеферов бързо вижда, че в нея има по-голям смисъл, отколкото е очаквал. Не толкова във воденето на международ­ни компании в България, а в представян­ето конкретно на продуктови такива. В IT сектора компаниите се делят условно на две – такива, които разработва­т свои собствени продукти, и такива, които разработва­т решения за клиенти по поръчка, т.е. IT аутсорсинг, макар проблемът с този термин да е, че включва прекалено много неща.

“Аз идвам от аутсорсинг индустрият­а, защото преди време имаше само такива компании тук. И дори да имаше някои интересни проекти, бизнес логиката е следната: когато някой има сериозна фирма, се старае ноу-хау да стои в нея и винаги най-важното остава за вътрешния екип. Когато остане някаква друга дейност, тя отива навън”, казва Джеферов.

В България в IT сектора картината е смесена. Реално найголемит­е софтуерни компании в страната са продуктови, но не български, а чужди клонове. Най-големите чисто български компании най-често работят по решения за други клиенти. Според Джеферов причината международ­ните компании да идват в България и, най-общо казано, в региона, не е, че тук е по-евтино. “Ако това беше причината, те щяха да идат в

Индия”, казва той.

Всъщност причините са многопласт­ови – от една страна, България има много висококаче­ствени специалист­и, а от друга, пазарът на Запад е силно пренаситен и ограничен. Не само заради високите заплати, но и защото големите играчи като Google са позиционир­ани така, че да прибират специалист­ите още млади. А за един студент е трудно да откаже на Google, Facebook или Amazon.

Подобни, но малко по-различни, са проблемите и в България, където също е трудно да се събере първоначал­ен екип, което Джеферов вече прави за втори път и по всяка вероятност ще му се налага поне още няколко пъти. “Най-ефективно се събират хора чрез лични контакти. Когато обаче си във фаза на растеж, подходът става различен, защото тези контакти все някога се изчерпват”, казва той.

Текущата цел пред Totemo е именно тази – да премине във фаза на растеж и да разшири екипа си. Един от плюсовете на пренасищан­ето на западния пазар е, че тук вече се отварят и мениджърск­и позиции. “В момента релокираме един германец от Берлин в София. Това за мен е голяма работа, защото преди пет години не би ми било комфортно да направя подобна оферта към човек от Германия, но днес София и Пловдив вече са достатъчно добри дестинации

В момента Джеферов съветва още две продуктови компании, които вече са взели решението за отваряне на офис в България.

специалист да дойде, за да живее и работи.”

И още две компании през тази година

В момента Джеферов съветва още две продуктови компании, които вече са взели решението за отваряне на офис в България. Все още не може да спомене имената им, но казва, че едната е австрийска и работи в сферата на анализа на данни, а другата – американск­а, която разработва продукт в сферата на видеоинфра­структурат­а.

Към края на миналата година все още не е ясно дали Джеферов би имал оперативна роля в компаниите, но така или иначе той ще бъде свързан с тях и ще им помага при разрастван­ето на местния им офис. Не е ясно и колко време ще продължи да бъде директор на българския офис на Totemo, макар за момента да няма планове да променя позицията си.

“Аз помагам на компаниите, които влизат в България, докато не се разраснат и местният офис не стане стабилен. След това може да препоръчам друг директор, но важното е, че ще съм сигурен, че тази компания ще стои в България още дълги години. Тук ще развиват екип и ще харчат бюджета си”, казва той.

В по-далечното бъдеще, Джеферов би искал да се върне към това да бъде класически предприема­ч, както и програмист. Казва, че иска отново да създаде своя собствена компания, този път продуктова, за да може да създава неща според своите собствени виждания. “Аз не държа да бъда директор. По-интереснат­а работа е творческат­а, да създадеш нещо, което преди това го е нямало. Другата работа е готина, полезна е за хората, но творческат­а е най-висшата човешка работа за мен”, завършва той.

 ??  ??
 ?? Снимка Надежда Чипева | ?? В бъдеще Иван Джеферов иска да се върне към това да бъде класически предприема­ч и да отвори своя собствена продуктова компания тук
Снимка Надежда Чипева | В бъдеще Иван Джеферов иска да се върне към това да бъде класически предприема­ч и да отвори своя собствена продуктова компания тук

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria