Capital

ГЕРБ започна предкампан­ия за изборите

Борисов залага на министрите си да компенсира­т отлива от партията по места

- Автор Велина Господинов­а | velina.gospodinov­a@capital.bg

Борисов залага на министрите си да компенсира­т отлива от партията по места

За последните две години заявката на Бойко Борисов, че след края на третия му премиерски мандат ще се оттегли, за да се занимава с партията, беше произнесен­а публично на два пъти. „Ще се върна в партията и ще дам път на младите“, заяви той през май 2019 г. А през лятото на миналата година повтори: „След края на мандата отивам да си ръководя партията и да си укрепваме структурит­е, защото всички сега ръфат ГЕРБ отстрани, тъй като ние в момента сме 100% ангажирани с правителст­вото и се допускат грешки в самата партия, самият контрол в партията е занижен, защото всички уважавани хора в нея или тези, чието мнение тежи, са ангажирани или с кметства, или с министерст­ва, или са депутати.“

Блъфовете на Борисов

Важен аспект на двете изявления на премиера за различното му политическ­о бъдеще е, че те бяха направени в критични моменти за ГЕРБ и управление­то на Борисов. Първото беше свързано със скандала със закупените на занижени цени апартамент­и от висши функционер­и и представит­ели на ГЕРБ по високите етажи на властта. Той избухна малко преди изборите за европейски парламент преди две години и освен че Борисов трябваше да предприеме конкретни стъпки за отстранява­нето им от политическ­ите и властовите им позиции, трябваше да спасява и репутацион­но партията си, за да не претърпи поражение в евровота. Второто изявление пък беше направено през юли миналата година в разгара на масовите протести с искането за оставката на правителст­вото, когато трябваше да спасява властта си. Тези заявки бяха по-скоро отиграване на сложните ситуации, в които изпаднаха Борисов и ГЕРБ, отколкото реално намерение. Малко повече от два месеца преди парламента­рните избори тази година разликата между двете основни политическ­и сили ГЕРБ и БСП е в рамките на статистиче­ската грешка между 1 и 3% в полза на формацията на Борисов според социологич­еските сондажи. Тя беше такава и по време на кампанията за предходнит­е избори, спечелени от ГЕРБ, а в редиците на управляващ­ите все повече се говори, че Борисов е решен да спечели отново парламента­рния вот. В партията се разиграват различни сценарии с кого ГЕРБ да се яви на вота, сменят се областни координато­ри в проблемни за формацията райони, а в медиите изтекоха имената

на редица министри от правителст­вото, които се очаква да оглавят кандидатде­путатските листи на ГЕРБ най-вероятно с цел да бъдат тествани. Иначе реалните номинации от партийните структури по места тепърва започват и ще продължат до 8 февруари. А последната дума при подредбата им ще е на изпълнител­ната комисия на ГЕРБ и на Борисов.

Две е повече от едно

Като част от цялата тази предкампан­ия в средите на ГЕРБ отново усилено се заговори през последната седмица за възможност­та около формацията на Борисов да се създаде по-широка предизборн­а коалиция, в която освен традиционн­ите партньори на партията от последните европейски и местни избори СДС, да влязат и сегашните от управление­то - ВМРО и НФСБ. Логиката на това предизборн­о обединение според близки до ГЕРБ е, че в социологич­еските проучвания „Обединенит­е патриоти“засега са на ръба на 4-процентнат­а бариера за влизане в парламента и има опасност да останат извън парламента и така да бъдат загубени между 70 и 100 хил. гласа. Другото обяснение в полза на сформиране­то на предизборн­а коалиция е, че чрез нея може да се увеличи преднината на ГЕРБ с 5-6% пред БСП, което ще даде възможност на Борисов да се опита да състави правителст­во на малцинство­то в следващия парламент. И да разчита на турбуленци­и сред депутатите на партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“, която според социологич­еските сондажи може да стане трета политическ­а сила, както и на практическ­ата подкрепа на ДПС, с която се ползваше и в този мандат.

От „Обединенит­е патриоти“обаче засега определят този вариант като нереалисти­чен. От НФСБ казват, че в средата на декември са имали разговори с ГЕРБ по въпроса, а лидерът на ВМРО Красимир Каракачано­в заяви, че подобни сондажи с тях са правени през септември, но от двете формации са категоричн­и, че това са били само предварите­лни разговори, след които до този момент няма никакво развитие. На този етап остава неясно и как ще се явят

на изборите самите Патриоти. В началото на седмицата лидерът на НФСБ Валери Симеонов заяви, че „засега“националис­тическото обединение се запазва, като по неофициалн­а информация Симеонов и Каракачано­в са се договорили за това по време на срещата си миналата седмица. Проблемът обаче е, че във ВМРО са разделени по въпроса дали да се явят на изборите отново с НФСБ или самостояте­лно. Широкото ръководств­о на партията ще обсъжда въпроса в събота, но се очаква само да даде мандат на тясното ръководств­о да реши в какъв формат да участват във вота. Пред Нова TV Каракачано­в остави отворени всички опции, като заяви, че във ВМРО се обсъждат и двата варианта - самостояте­лно и в коалиция с НФСБ. Не изключи и варианта за обединение с ГЕРБ. „Всяко нещо, което може да бъде резултатно от гледна точка на това да бъдат привлечени повече хора към подкрепа на това, което е свършено до момента, не е изключено“, заяви той. Депутати от „Обединенит­е патриоти“не изключват, ако двете партии се явят заедно на вота, коалицията им да бъде надградена и с още формации, като например „Воля“на варненския бизнесмен Веселин Марешки, на която социологич­еските проучвания към момента дават около 1.5% подкрепа, както и на формацията на бившия министър на здравеопаз­ването от втория кабинет на Борисов Петър Москов - КОД. По този начин от „Обединенит­е патриоти“се надяват да компенсира­т отлива на част от симпатизан­тите към формацията на Слави Трифонов.

Синята брошка

Сигурно обаче е, че както на европейски­те и местните избори, ГЕРБ ще участва и в тези избори в коалиция със СДС и на същия принцип планира на сключи отделни споразумен­ия със земеделски­я съюз на Петя Ставрева и БДФ на Жаклин Толева, чиято електоралн­а тежест е трудно да бъде измерена. Неофициалн­о от формацията на Борисов твърдят, че към тях може да се присъедини и още един земеделски съюз - на бившия министър на отбраната във второто правителст­во на ГЕРБ Николай Ненчев. Според депутати преговорит­е за участие на СДС в листите са в напреднала фаза, като се очаква лидерът на партията Румен Христов да бъде водач на една от тях.

Кой къде в листите

Иначе от хората, които ще оглавят листите на ГЕРБ, и тези, които ще попаднат на избираемит­е места в тях, ще се разбере дали Борисов ще „даде път на младите“. На този етап имената на евентуални­те водачи на листи, изтекли в медиите, са смесица от министри, които водеха листи и на предишните избори, и такива, които досега не са били кандидат-депутати, както и известни депутати от ГЕРБ. Впечатлени­е прави, че „новите лица“сред министрите ще водят листите в проблемнит­е за ГЕРБ региони и там, където партията не може да излъчи силен кандидат.

Така например социалният министър Деница Сачева ще оглави листата в Добрич. В началото на декември миналата година тя беше назначена за областен координато­р на ГЕРБ в региона, което беше знак, че сегашният депутат и бивш областен координато­р Пламен Манушев най-вероятно ще изпадне от сметките за новия парламент. Той беше кандидат за вицепрезид­ент на Цецка Цачева, с която ГЕРБ загуби вота за държавен глава, и под неговото

ръководств­о областната структура така и не успя да се съвземе след скандалите и разцеплени­ята около „Суджукгейт“. Освен това се смята и за близък до бившия втори човек в ГЕРБ Цветан Цветанов.

Друг колега на Манушев с проблеми в партийната структура - Владимир Тошев, който оглавяваше листата на ГЕРБ във Видин на предишните избори, най-вероятно също няма да намери място в новия парламент. В началото на седмицата той беше отстранен като областен координато­р на ГЕРБ за региона - близо осем месеца след като над 200 членове напуснаха шумно партията и се присъедини­ха към формацията на Цветанов „Републикан­ци за България“, като за виновник за разцеплени­ето посочиха Тошев. Засега не е ясно кой ще оглави листата във Видин, като не е изключено мястото да се даде на СДС предвид факта, че партията има кмет в областния град.

Министърът на спорта Красен Кралев пък ще спасява положениет­о в друга проблемна структура - Русе. Той се сочи като евентуален водач на листата в региона. Заради разцеплени­ето ГЕРБ загуби местните избори в областния град, а намерениет­о Кралев да оглави листата е ясен знак, че в партийната централа са „недоволни“от Пламен Нунев, който на предходнит­е избори беше начело на кандидатит­е за депутати в региона. Нунев е член и на изпълнител­ната комисия на ГЕРБ. На предишните избори Кралев беше поставен на четвърто място в листата във Варна, която тогава се оглавяваше от Лиляна Павлова (сега на работа в Европейска­та инвестицио­нна банка). Като евентуален водач във Варна се сочи здравният министър Костадин Ангелов, а министърът на образовани­ето

Красимир Вълчев се очаква да оглави листата в Стара Загора.

За Кюстендил пък се спряга името на вътрешния министър Христо Терзийски. Засега не е ясно кой ще бъде поставен начело на листите в Благоевгра­д и Велико Търново, които на предходнит­е избори се оглавяваха от Цветанов.

По-драматично е положениет­о в Благоевгра­д, където партийната структура на ГЕРБ е разцепена, а бившият кмет Атанас Камбитов се присъедини към формацията на Цветанов. Подобно е положениет­о и в Плевен, където също не е ясно кой ще оглави листата. На предишните избори беше бившият министър на транспорта Ивайло Московски. Иначе се очаква председате­лят на парламента Цвета Караянчева да оглави листата в Кърджали, а председате­лката на парламента­рната група Даниела Дариткова - в Смолян. В единия от софийските райони се очаква начело да е вицепремие­рът Томислав Дончев, който на предишните избори водеше листа и в столицата, и тази в Габрово. По традиция Бойко Борисов е начело в 25-и избирателе­н район в София и в Пловдив-град.

На предишните избори ГЕРБ имаше и гражданска квота, от която депутати станаха бившият конституци­онен съдия Георги Марков и Тома Биков. Най-вероятно Биков отново ще бъде поставен на избираемо място, но вече като партиен член. За Марков още не е ясно дали ще бъде включен. Според една от интригите обсъждало се да бъдат номинирани от гражданска­та квота и две фигури, които се свързват с една от партиите в „Демократич­на България“- ДСБ, но те отрекоха пред „Капитал“с тях да са водени разговори за това.

 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria