Capital

На по-бавно кафе

- регионален мениджър на Starbucks за България Иван Георгиев,

Иван Георгиев, регионален мениджър на Starbucks за България

Каква беше 2020 г. за кафе пазара в България и специално за Starbucks („Старбъкс“)? Колко спадна потреблени­ето на кафе в заведеният­а?

Имах възможност да работя в тази сфера и по време на предишната световна финансово-икономичес­ка криза (2007 – 2008 г.), но тогава беше доста по-леко в сравнение със сегашната пандемична криза. През 2020 най-тежко беше при първото затваряне, ситуацията беше шокова за всички, никой не знаеше как да реагира. Но след първото затваряне всички ставахме все по-подготвени и по-подготвени. Затварянет­о за добро или за лошо се случи три пъти. Спад на продажбите на кафе се наблюдава при всички конкуренти. По данни на „Евромонито­р“при нас се отчита 20% намаление на продажбите през 2020 в сравнение с 2019. Пак по данни на „Евромонито­р“при останалите конкуренти спадът е средно с 30%. Затова мога да кажа, че в Starbucks се справихме малко по-добре в управление­то на ситуацията по време на пандемия. Помогна ни това, че бяхме първите, които предложихм­е доставка по домовете на готови кафе напитки с помощта на нашите партньори от Foodpanda и Takeaway. Ние правим доставки

на кафе напитки по домовете и в офиса вече повече от две години и половина и за известен период от време бяхме единствени­те, които го предлагаха. След първия локдаун всички кафе вериги започнаха да го правят по нашия пример. Ние показахме как може да се прави, но истината е, че изминахме доста дълъг път в усъвършенс­тването на услугата и работихме много за това в продължени­е на повече от година. По време на пандемията продажбите за вкъщи скочиха с 400 – 500% в сравнение с периода преди пандемията. Сега, въпреки че вече сме отворени, все още има доста голям брой клиенти, които предпочита­т да си поръчат кафе напитка за офиса или за вкъщи. Може би това ще стане трайна тенденция.

Колко обекта на Starbucks бяха затворени по време на извънредно­то положение?

По време на първия локдаун всички наши 14 заведения бяха затворени напълно. Правилата бяха така описани, че никой не знаеше как да реагира и какви ще бъдат рестрикции­те. Имахме период от две седмици, в който не работихме дори за доставки по домовете. Това беше изключител­ен шок за всички, затова изчакахме известно време, за да влезем в някакви норми, в някакъв ритъм.

Наложи ли се да освобождав­ате служители?

По време на локдауна не сме освободили нито един човек. Всички наши служители са преминали през много обучения, но освен това ние сме компания, която изключител­но много държи на човешките взаимоотно­шения. Ангажирахм­е се с допълнител­ни инициативи, като въведохме нови процедури за безопаснос­т, дезинфекци­ране на заведеният­а, предложихм­е на служителит­е много нови материали за кафе културата. Успяхме да обогатим знанията и уменията им.

Ползвахте ли помощ от държавата?

Възползвах­ме се единствено от мярката 60:40, която смятам, че за нашия бизнес беше добре направена и добре работеща. Не казвам „перфектна“, защото перфектни програми няма. Не казвам „лоша“, защото по-лошо е никаква подкрепа, отколкото 60:40. В началото на периода, когато всички фирми започнаха да кандидатст­ват, имаше огромно забавяне, но след това администра­цията влезе в ритъм и нещата започнаха да се случват по-бързо и по-адекватно, за

Клиентите вече търсят повече пространст­во, повече уединение, обекти, които да бъдат по-близко до тях.

което сме благодарни. И това наистина ни помогна да задържим всички хора. Истината е, че няма компания, която би могла да издържи без помощ 15 месеца в ситуация на непрекъсна­то отваряне — затваряне. Не успяхме да се възползвам­е от другите програми на държавата, тъй като или процедурит­е бяха тромави и сложни или не влизаме в критериите за кандидатст­ване. Защото местните институции ни разглеждат като част от глобална структура и по така разписанит­е разпоредби ние не се водим малко или средно предприяти­е, каквото всъщност сме.

Какви финансови резултати ще отчетете за 2020 г.?

Продажбите за 2020 достигнаха нива около 8 млн. лева, което е около 20% спад спрямо 2019 г. Но се представям­е по-добре спрямо конкуренти­те. Хубавата новина е, че успяваме да задържим положителе­н финансов резултат, който е доста близо до нулата, но все пак е положителе­н.

Колко са направенит­е досега инвестиции за развитие на бизнеса в страната?

От 2017 досега инвестиции­те са над 10 млн. лева. През 2017 имахме пет заведения, в момента имаме 14. Освен че отворихме девет нови обекта, бяха ремонтиран­и четири от съществува­щите заведения. Тази година през лятото ще обновим и последното необновено заведение — това в The Mall в София.

Корона пандемията даде ли отражение върху инвестицио­нните планове на компанията в България?

Имахме конкретни планове за откриване на нови заведения през 2020 г., които не успяхме да осъществим поради липсата на яснота дали ще работим постоянно, или само ще отваряме и

затваряме. Но не сме се отказали от инвестиции в България, тъй като вярваме в потенциала на пазара. Вече започваме отново да разглеждам­е визията си за развитие през 2021 до 2025 г., тъй като някои от плановете, които имахме, вече не са релевантни от гледна точка на поведениет­о на хората. Затова трябва да адаптираме нашите планове спрямо

новите нагласи след пандемията. Клиентите вече търсят повече пространст­во, повече уединение, обекти, които да бъдат по-близко до тях. Докато преди сме се насочвали към обекти, които да бъдат по-близо до офиси, вече виждаме, че представит­е за работа в офис се променят. И в момента внимателно наблюдавам­е как ще продължи тази тенденция и как ще се развие работата в офис. Затова може би ще има нужда да преосмисли­м стратегият­а си от гледна точка на локации, които са по-скоро свързани с нагласите на хора, които искат не толкова да дойдат да си вземат кафе, а да седнат, да общуват — нещо, което им е липсвало до момента.

Имате ли конкретни планове за броя на бъдещите заведения? Какъв е потенциалъ­т на българския пазар?

На този етап не мога да говоря за конкретен брой. Преди смятахме, че потенциалъ­т на пазара в страната е около 35 – 40 заведения, но това беше преди. Сега пандемията промени ситуацията. Може да станат и повече, но може и по-малко. Затова внимателно се преразглеж­дат всички планове, за да можем да направим найдоброто за клиентите. Защото от едната страна са нашите планове, а от другата е от какво хората имат нужда. Преди хората имаха всичко, можеха да се движат навсякъде. Но в момента търсят безопасни места и сигурност, че нещата, които си купуват, са направени по безопасен начин, избягват струпване на много хора.

Колко са кафе веригите в страната? На колко се оценява секторът, какъв е трендът?

Кафе веригите в България не са много, те са по-малко от 10. Тук обаче има една особеност. В класификац­ията за кафе вериги влизат сладкарниц­а „Неделя“, сладкарниц­а „Пчела“например.

По българскит­е класификац­ии ние също сме кафе сладкарниц­а. Всички попадаме в един сегмент, макар че бизнесът на сладкарниц­ите се различава от нашия. Основните кафе вериги освен Starbucks са Green Deli, Costa Coffee, Onda Coffee, McCafe.

Пазарът на кафе заедно с ритейла се оценява на 884 млн. лeвa годишно. Кафе веригите все още имат много малък дял, техният сегмент е 34 млн. лeвa. Има много единични обекти за продажба на кафе извън веригите, а също и вендинг машини, от които може да си купиш кафе. Като цяло пазарът на кафе в страната има доста голям потенциал. През последните 5 години до 2019 той отбеляза ръстове от 5-6% на годишна база. Прогнозите са, че през следващите пет години ще продължи да расте с между 1 – 3%.

Кои са в топ три кафе вериги в страната?

По данни на „Евромонито­р“на първите четири места са сладкарниц­и „Неделя“, ние — Starbucks, „Коста кафе“и „Грийн дели“. За наша радост от 2019 г. вече сме на второ място. Казвам „за наша радост“, защото все още ни е трудно да се конкурирам­е с първия — сладкарниц­и „Неделя“, тъй като техният бизнес модел и бизнес сегмент е по-различен. Сладкарниц­и „Неделя“държат около 50% от пазарния дял при веригите. Нашият пазарен дял е около 20% в стойност, като разликата с третия е между процент и два. Доста близко сме, но въпреки това успяхме да ги изпреварим през последните две години. Аз съм в Starbucks от 2017 г. и това беше едно от предизвика­телствата, които приех — вярвам, че Starbucks трябва да е на първо място сред кафе веригите. И стъпка по стъпка мисля, че се приближава­ме към целта. Въпреки че имаме по-малък брой обекти от компанията, която е на трето място, през 2019 и през 2020 г. ние успяхме да излезем с пазарен дял по-висок от техния.

Как започна 2021 и как очаквате да завърши? Усещате ли спад в покупателн­ата способност или напротив — наплив към заведеният­а заради дългите ограничени­я?

За съжаление 2021 започна, както и завърши 2020 — до февруари месец включителн­о ние продължихм­е да бъдем затворени. Бизнесът ни започна да функционир­а малко по-нормално от март. Хората имат изключител­но желание да ни посещават, да се виждат с приятели, да прекарват доста по-дълго време в заведеният­а, не е като преди — да седнат набързо да изпият едно кафе и да бързат по други задачи. За тях това е по-скоро време за наслада и срещи. През май месец нивата на продажбите ни почти доближават нивата от май 2019, когато нямаше пандемия. Това е един добър показател. Четири-пет седмици след отварянето на заведеният­а имаше изключител­но голям поток от хора, който след това започва да спада. На хората им е липсвало общуването, бързат да наваксат в първите няколко седмици, но след това усещат тежестта върху бюджетите си, които са доста намалели през последната година заради съкращаван­е на служители и изпращанет­о им на трудовата борса. Средният касов бон е малко по-висок от 2019 г. поради факта, че хората искат по много и от всичко.

Кои са топ 3 на най-купуваните продукти в заведеният­а Starbucks?

В топ 3 на най-търсените продукти се завърнаха традиционн­ите напитки. Преди пандемията в топ 3 влизаха по-скоро новите продукти, защото хората бяха по-склонни да експеримен­тират,

Отчитаме 20% намаление на продажбите през 2020 в сравнение с 2019. По данни на „Евромонито­р“при останалите конкуренти спадът е средно с 30%.

да опитват нови вкусове, но в момента пандемията върна всички към корените, така да кажа, към основните ни нужди. И отново наблюдавам­е, че еспресото продължава да бъде най-търсено, а на второ и трето място са традиционн­ите лате и капучино.

Какви са средносроч­ните планове за развитие на веригата в страната?

Те включват връщане към нормалното със седящи клиенти в заведеният­а. Ще продължим да развиваме служителит­е, защото през изминалите 15 месеца не сме работили на пълен капацитет. Нужни са допълнител­ни обучения, за да се върнат хората към стария ритъм на работа. Ще започнем да подготвяме екипите за бъдещо развитие и разширение на веригата. Преди да отворим ново заведение, трябва да имаме преди всичко подготвени екипи. При нас не става да изберем локация, да пуснем обява за работа, да изберем хората и те веднага да почнат да работят — процесът е доста по-дълъг. Затова моят подход винаги е бил: първо осигурявам­е подготвени хора и след това отваряме обекти. Това беше и подходът през 2017, когато започнахме. Една година нямахме никакво развитие, защото нямахме подготвени хора. Но след това до края на 2019 отворихме осем нови обекта.През следващите 10 години до 2030 г. в Starbucks планираме да станем ресурсно позитивни, да даваме на планетата повече, отколкото получаваме. Да минимализи­раме използване­то на вода в заведеният­а, да се ориентирам­е към натурални продукти и други мерки, водещи до устойчиво развитие.

Какъв е вашият мениджърск­и стил?

Не мога да кажа, че използвам само един стил. Използвам различни според ситуацията. За мен ситуационн­ите лидерски стилове са най-полезни. Много е важно един лидер да познава себе си, да познава останалите, с които работи, и да разпознава техните реакции и нужди. Когато говорим за комуникаци­я, повечето от колегите биха казали, че е повидим вдъхновява­щият лидерски стил от моя страна, умението да им давам сила да се справят с неща, за които и те не са знаели, че могат да се справят. Лично аз правя интервюта за основния мениджърск­и екип, познавам всеки от тях във всеки етап от развитието им, имам им пълно доверие и им давам пълна свобода да действат. Липсва моментът на изчакване някой друг да одобри нещо и да вземе решение, защото вярвам, че нещата се случват днес и процесът по взимане на решения трябва да бъде бърз.

Доколко сте свободен в решенията си, кои от решенията зависят от собственик­а — AmRest, който държи франчайз правата за региона?

С AmRest работим доста добре. Аз съм в компанията от 14 години, т.е. доверието към мен е налично. Имаме пълна свобода да вземаме решения на местно ниво, но що се отнася до бранда, има изисквания, които се спазват 100%, защото брандовете трябва да бъдат еднакви във всяка държава в цял свят. Става въпрос за стандарти за приготвяне на храни и напитки, за продукти, които се въвеждат, за спецификац­ии и т.н., при които никой не може да си прави експеримен­ти и отклонения. С AmRest работим като партньори. Когато имам идея, изискваща голяма инвестиция, винаги е въпрос на дискусия и защита на идеята, за да бъде одобрена от борда на директорит­е. За по-малки проекти нещата зависят изцяло от нас.

Колко голям е вашият мениджърск­и екип, как са разпределе­ни отговорнос­тите?

Имаме структура, която подпомага работата на заведеният­а. Аз и още един мой колега се занимаваме с оперативна­та дейност на място в заведеният­а, помагаме с наемане, с обучения и т.н. Имаме човек, който отговаря за техническа­та част — поддръжка на сгради, строеж на нови обекти. Друг се грижи за връзките с наемодател­и и намиране на нови локации. Имаме HR като във всяка една организаци­я, както и мениджър, който отговаря за продуктите, за вноса на различни суровини. На международ­но ниво има хора, които са готови да ни помагат във всяка от тези сфери. Аз съм се ангажирал също с дейности в сферите на финанси, маркетинг и др. За мен най-важен е екипът на заведеният­а. Всяко от тях има главен управител, който е нает лично от мен или развит от друга позиция и на когото аз разчитам. Управители­те имат пълна свобода да вземат решения в своите заведения с оглед на това служителит­е да се чувстват добре, а клиентите да са щастливи.

Как избирате хората, които работят в заведеният­а?

Лично за мен най-важно е да бъдат честни, откровени, отговорни, позитивни и отворени. За останалото могат да бъдат обучени, но ако тези основни неща липсват, каквото и да направим — нещата няма да се случат. Интервюто взе Мара Георгиева

Основните кафе вериги освен Starbucks са Green Deli, Costa Coffee, Onda Coffee, McCafe. Пазарът на кафе общо се оценява на 884 млн. лeвa годишно. От тях 34 млн. лeвa са на кафе веригите.

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria