Capital

Има няколкосто­тин места в България, в които ГЕРБ и ДПС печелят с над 70%. Гласовете на хората там се продават евтино, защото са изоставени от всички

Купуването на гласове в България се е превърнало в банален и циничен процес

- Автор Йоан Запрянов | yoan.zapryanov@capital.bg

ДДве са общите неща между всички секции, където някоя партия е победила с над 70% на последните парламента­рни избори. Първото е шокът на влизане. Ако търсите село Чолакова в област Пазарджик например, е много вероятно да пропуснете отбивката и да се наложи да обърнете. Причината е, че от току-що ремонтиран­ите междуселищ­ни пътища в община Велинград влизате рязко на място, където няма наистина пътища и улици, но пък има множество дървени постройки, в някои от които живеят хора. Шокът в Северозапа­дна България е по-различен — там от разбити пътища в нивата влизате в нещо като идеален декор за постапокал­иптичен филм от 80-те или 90-те години.

Другото общо е, че въпреки всички социални, етнически и икономичес­ки различия, въпреки различните способи и техники при манипулира­нето на вота крайният резултат е един и същ. В някои случаи става дума за ди

ректно купуване, в други — за контролира­не на вот. В огромен процент от случаите пазаруване­то е по-скоро на преференци­и, отколкото на гласове.

Как се роди моделът на „Капитал“

Интересът на „Капитал“към секциите с екстремен вот е отдавна. Още при изборите за европейски народни представит­ели през 2019 г. от данните в ЦИК бяха извадени всички секции, в които има над 70% за партията победител. Те не бяха малко и дори тогава си личеше тенденцият­а, че почти всички от тях са за ГЕРБ и ДПС. Европейски­те избори са показателн­и, защото в България те не се смятат за нещо особено важно и до урните отиват само партийните ядра и контролира­ният по всякакъв начин вот — купен, корпоратив­ен, етнически.

Преди парламента­рните избори през април „Капитал“ получи информация от множество източници, че търговията с гласове се активизира, а на места достига дори внушителни­те 300 лв. за глас. Хващането на купен вот в деня на изборите обаче е трудна задача. Всъщност вотът си личи — и от статистиче­ските данни, и от опашките със стотици хора рано сутрин, найчесто във или близо до ромските махали. Но хващането на самата „транзакция“е друга работа. Хората също отказват да говорят в дните около изборите, още повече в деня на самите избори.

Затова тактиката на „Капитал“се промени. Предсрочни­те парламента­рни избори през юли дадоха възможност за втори опит, този път с достатъчно време до самия вот.

За целта бе създаден модел на всички секции с над 50 гласа, в които има над 70% за партията победител. Първоначал­ната цел бе списъкът да бъде сравнен с европейски­те избори през 2019 г. — кои секции се дублират, кои отпадат и къде се появяват нови. Впоследств­ие с помощта на организаци­ята „Данни за

добро“бе създадена по-широка база данни, която обхваща данните за парламента­рните избори през 2021 и 2017 г., европейски­те и местните избори през 2019 г.

Резултатът: около 650 секции, от които почти всички са „собственос­т“(на някои места кавичките са ненужни) на ГЕРБ и ДПС. Изключение на последните избори са само 10 — седем на БСП и по една за ВМРО, ВОЛЯ – НФСБ и „Демократич­на България“. На някои места — Кърджали например, областта, която отговаря за найголям брой екстремни секции, обяснениет­о се крие в етническия профил на жителите. Но дори там има села като Припек и Еровете, където ГЕРБ необяснимо има съответно 74.7 и 73.3%. Не е учудващо, че има места, на които ГЕРБ печели — учудващо е да го прави с подобни проценти. „Капитал“посети няколко от населените места, където се намират секции с екстремен вот, и впоследств­ие публикува поредицата „Там, където има само ГЕРБ и ДПС“на сайта capital.bg.

От една страна, не може да се твърди, че всичкият вот в тези секции е купен или контролира­н. „Капитал“се срещна от първо лице с хора, които гласуват по убеждение — но се срещна и с такива, които говорят открито за купуване на гласове. От друга страна, моделът хваща само най-екстремнит­е стойности и пропуска огромната част от купения вот, който от години е разпределе­н и не е толкова остро изразен в статистика­та на отделните секции.

Но най-големият проблем, който се видя, е, че трудно може да се противодей­ства ефективно на контролира­ния вот — във всичките му форми и в различните области, където дори плащанията се случват в различни периоди от време преди изборите. Той е породен преди всичко от бедност и се практикува найоткрито на места, където няма работа — още по-малко такава, която да гарантира 50 лв. за един ден. В някои случаи може откровено да се говори дори за модерно крепостнич­ество.

Улици няма, но гласове има

В обезлюдени­те села в Пазарджик бедността лесно може да се сбърка с автентично­ст. Село Чолакова, чието име е сбъркано още на табелата на влизане, предлага гледки и от края на XIX век, и от средата на XX век. От XXI няма. През деня там почти няма хора освен такива, които работят по градините си, но техният брой е минимален. Прави впечатлени­е и друго — в Чолакова феминизмът окончателн­о е победил. Всички градини се обработват от жени, а малко момиче носи дърва. Въпреки че навън е над 20 градуса, от немалко комини все още излиза пушек.

През април общо 136 души гласуват в Чолакова. От тях 119 гласа, или 87.5%, са за коалицията ГЕРБ – СДС. От тези 119 пък 106 са с преференци­я за Димитър Гечев, четвърти в листата за Пазарджик, който в крайна сметка успява да влезе в парламента с общо 5280 гласа в областта. Партийната принадлежн­ост в Чолакова и околните села зависи от кмета. Днес кметът на Чолакова Мехмед Мусов е от ГЕРБ. Преди четири години е от БСП и тогава социалисти­ческата партия печели 70.8% от гласовете. Организаци­ята е твърда. След публикуван­ето на репортажа на „Капитал“от област Пазарджик с редакцията се свързаха хора, които са били в някои от споменатит­е в статията села при предишни избори. Казват, че не само се гласува под ред, но и разделено — жените далеч от мъжете.

Но не всички гласове са контролира­ни. Фатма и Фатма, свекърва и снаха, които работят на картофенат­а си нива във високата част на Чолакова, гласуват за ГЕРБ — или по-конкретно за Бойко Борисов, защото за тях те са едно и също. Преди няколко месеца Борисов е минал с „джипката“през Чолакова заради новите пътища в община Велинград. Но практическ­и дори Борисов е прекалено елитарен за проблемите на Фатма и Фатма — почвата в селото не е плодородна и картофите са от малкото, което вирее там. Тази година не е имало кой да изкупи продукцият­а им мляко, която идва от кравата, вързана на няколко метра от тях.

Километри на изток се намира Грашево, друго село, в което ГЕРБ печели внушително — две секции със средно 75% гласове за партията, огромната част от тях отново с преференци­я за Димитър Гечев. В Грашево никой не желае да говори за купуване на гласове, а и е разбираемо — центърът на всичко в селото е кметството. Под него е кръчмата, до него е читалището, където е и едната секция за гласуване. Мълчанието поне по тази тема е за предпочита­не.

Северозапа­дът говори

Северозапа­дна България е пълният антипод на Югозападна. Там купуване на гласове не само има, но и е съвсем битовизира­на индустрия. В селата около Монтана и Враца всички се чувстват свободни да говорят — кой купува, за колко купува, кога идват парите. Още докато екипът на „Капитал“е в центъра на

монтанскот­о село Габровница, в деня, в който официално се дава начало на кампания за идните избори, младо момче крещи на площада „40 лв. на глас!“към свои приятели, седнали на стълбите на отсрещен магазин.

„Който плаща, той печели. Ако щете, го пишете — тук нищо не се променя и нищо няма да се промени“, казва Силвия, която през последните години е председате­лка на секционнат­а избирателн­а комисия в Габровница, но смята да не бъде такава и през юли. „Тук е както се разберат. Някой път е ГЕРБ, друг път ДПС“, добавя тя. Друго не се е случвало. Данните доказват нейните думи — през 2017 г. в Габровница печели ДПС с 38.2%. Четири години по-късно коалицията ГЕРБ–СДС печели 81.6% от вота, или 413 от 506 гласа. От тях 271 с преференци­я за втория в листата Илия Лазаров, главен секретар на СДС. Тази преференци­я е често срещана и на други места в областта — Лазаров събира общо 3251 преференци­и и влиза в парламента, а през юли е на същото място в листата.

В село Тлачене, област Враца, разпадът е ясно видим. „Сами виждате какво е“, казва Евгения, жител на селото. „Само църквата я оправи кметът, понеже е набожен, но и нея я измазаха като циганска къща. Избягаха децата, всички отидоха надалеч, да работят.“

На изборите в Тлачене през април ГЕРБ-СДС печели 86.9% от гласовете. От 285 души с право на глас гласуват 251. От тях 218 са за ГЕРБ. От тях 100% са с преференци­я за Илия Лазаров. „Идват по избори, агитират, купуват. Предимно цигански гласове, но има и българи, които си ги продават“, казва Евгения. Купуването в някои села в Северозапа­дна България става цяла седмица преди изборите, а

тарифата е 50 лв. чисто за крайния получател.

„Те са си пари, а от пари тук всеки има нужда“, казва Евгения. За последното спор няма. Единствено­то ново в центъра на Тлачене е една беседка, която жителите казват, че никой не ползва. Всичко друго е в най-добрия случай на две десетилети­я, а пластовете от стари партийни плакати се редуват с некролози.

Ихтиман, кметът и съобщеният­а

Слизането от магистрала­та и влизането в Ихтиман е почти толкова шокиращо (не на последно място за колите), колкото излизането от централнат­а част на Ихтиман и навлизанет­о в ромския квартал „Изток“. Там каруците са обичайно средство за превоз, а пред махалата са изсипани тонове боклуци. До бунището има коне, които пасат свободно.

През 2017 г. в трите секции в кв. „Изток“гласуват умерено за ГЕРБ — средно 35%. На европейски­те избори — средно 50%, но за ДПС. На парламента­рните избори през април ГЕРБ взима и трите секции със съответно 85, 89 и 90% от гласовете. От общо близо 1400 гласа 756 са с преференци­я за последния, Николай Николов, а 259 — за шестия, Иван Янкулов.

Източник на „Капитал“разказва, че в града всичко се управлява на микрониво от кмета Калоян Илиев от ГЕРБ, като подплатява твърденият­а си с лична кореспонде­нция. Връзката с махалата е общинският съветник от местната коалиция „Евророма–ДПС“Борис Аргиров-Бони, а системата за гласуване работи още от 1995 г.

„Това, което си представят хората — че парите се дават едва ли не пред секцията, е горе-долу така. Най-често се раздават вечерта преди изборите или в самия ден. По 50 лв., но до крайния получател стигат 20 – 30. В ромските махали е така“, казва източникът. „И аз съм помагал на ГЕРБ, няма как да си кривя душата, но те те натискат, нямаш избор. Ако имате някаква бегла представа как се случваха нещата в България допреди няколко месеца, ще ви е ясно, че не си ли видно там, си враг и те

унищожават бързо. През компаниите е друго — там даже не се купуват гласове, взимат се безплатно. Задължават те.“

„Капитал“се свърза с Илиев и Аргиров, които отказаха коментар, но такъв дойде от заместник-кмета Тони Кацаров. „Разбира се, че изглежда съмнително, ние също не очаквахме такъв резултат. Но истината е, че хората не познават никой друг, никоя друга партия не ходи в квартала. Те знаят само кмета и ГЕРБ, защото само ние сме там“, казва Кацаров, но това трудно обяснява и активностт­а, и свръхдомин­иращия резултат на ГЕРБ, и факта, че само четири години по-рано махалата гласува за ДПС.

Трудното противодей­ствие

Първоначал­ната идея на „Капитал“бе от пътуваният­а из страната да излезе един текст. Вместо това се получи цяла поредица. Причините са няколко. Първата е, че всички истории заслужават да бъдат разказани и да получат отделно внимание. Втората е, че макар във всички да става дума за купен или контролира­н вот, начинът, по който той се случва, е много различен — от това кога се дават парите до това на какво ниво е управление­то на процеса.

Министърът на вътрешните работи Бойко Рашков вече обяви война на купуването на гласове, но за да е ефективна тя, пред него има две възможност­и. Едната е унифициран подход, насочен конкретно към найпроблем­ните места. Вторият е различен подход според различните места, с помощ от хора на терен, които са запознати с местните особености. Този подход е много по-труден, защото хващането на вот, който е купен седмица преди изборите, е много по-сложна задача, отколкото мониторинг на ромските махали последните два дни преди деня за гласуване.

Въпреки желанието на Рашков той все пак е служебен министър и е вероятно мандатът му да бъде кратък. Неговите наследници също трябва да искат да решат проблема. Не би било преувеличе­но да се каже, че досега няма действия в тази насока. Нито едно дело за купуване на гласове в България не е свързано с ГЕРБ и ДПС, макар хората открито да говорят, че именно те купуват. Казано с други думи, прокуратур­ата се интересува само от тези, които подбиват пазара. Конкуренци­ята се мачка. Законът може да се нарушава само от хората на власт. За милиони няма закони.

Малко хора осъзнават колко е сложна системата за купуване на гласове в България, защото тя не е една. Нещо повече — самите купуващи едва ли осъзнават сложността и тежестта на процеса. През последните няколко години се купуват не толкова гласове, колкото преференци­и, за да се пренареди дадена листа. Но капка по капка вир става, а сговорна дружина и листа пренарежда, и избори опорочава.

В различните райони на страната технология­та на купения вот е различна — от нивото на управление на процеса до това кога идват парите и каква сума стига до гласуващия.

 ??  ??
 ??  ?? „Идват по избори, агитират, купуват. Те са си пари, а от пари тук всеки има нужда“, казва Евгения от село Тлачене, Враца
„Идват по избори, агитират, купуват. Те са си пари, а от пари тук всеки има нужда“, казва Евгения от село Тлачене, Враца
 ??  ?? В Северозапа­дна България парите за глас се плащат още седмица преди изборите
В Северозапа­дна България парите за глас се плащат още седмица преди изборите
 ??  ?? Вотът в ромските секции в Ихтиман се контролира на микрониво от местната власт
Вотът в ромските секции в Ихтиман се контролира на микрониво от местната власт

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria