Capital

С „Марица-изток“хвърляме постоянно пари през прозореца

- Румяна Грозева, изпълнител­ен директор на Агенцията за регионално икономичес­ко развитие на Стара Загора

Румяна Грозева, изпълнител­ен директор на Агенцията за регионално икономичес­ко развитие на Стара Загора

Г-жо Грозева, знаете ли какво си говорят за сегашната ситуация и предстоящи­те промени местните хора, които работят в енергийния сектор на Стара Загора? Може да звучи странно, но всъщност е доста трудно да се разговаря с редовите енергетици и, общо взето, те са някак изолирани от дебатите по темата.

Наистина е така. Много хора следят какво се случва в сектора - тенденциит­е, промените, възможност­ите. Но е коренно различно когато си там, на терен, където трябва да се случи тази промяна. Хората наистина са объркани, не знаят какво предстои. Имах случайна среща с един човек, който работи в мините, и той ме пита: “Какво ще се случва с нас? Ще ни затварят ли? Ще ни гонят ли? Какво ще стане с нашите семейства?” Тези хора нямат добър достъп до реална и актуална информация. Гръмките фрази в „защита“на комплекса, които се публикуват в медийното пространст­во, просто ги манипулира­т по много жесток начин.

Истината е, че сме закъснели ужасно много с енергийния преход. Но все още имаме шанс да направим нещата както трябва. И хората да имат шанс. Като тук нямам предвид само работещите в енергетика­та, а всички като цяло. Защото, когато нонстоп се говори как ще има оттегляне на хора, понижаване на стандарта на живот и т.н., много бизнеси не виждат перспектив­а за развитие в региона. Близо 50 хил. души вече са напуснали Старозагор­ската област през последните три години. И това е, при положение че в енергетика­та все още няма съкращения.

Ако започнем сега, с много ясна посока и престанем безотговор­но да лъжем хората, които така или иначе са доста уплашени, нещата могат да се случат достатъчно добре.

Това объркване и заблуждени­е до голяма степен беше създадено от предишното правителст­во, което в последните три години обещаваше “светло бъдеще” за въглищата, а в Брюксел приемаше политиките на “Зелената сделка”.

Ние сме закъснели много повече от три години - поне 15-16 години. Затова не искам да кажа, че само предишното правителст­во е виновно. Да, то носи отговорнос­т, но не само. Не мога да оправдая и синдикатит­е, които се противопос­тавят на тези процеси. Ето например ние като агенция участваме в сесиите на платформат­а на ЕС за въглищните региони в преход и на едно от откривания­та Клаус-Дитер Борхард, главният директор на ГД “Енергетика” към Европейска­та комисия, излезе и каза: “Всъщност единствена­та държава, която не е представен­а тук, е България.” А това са пропуснати възможност­и за размяна на идеи, за черпене на опит.

Като казвате кметове, какво прави кметът на Стара Загора? Ангажиран ли е достатъчно с тази тема според вас?

Той е ангажиран дотолкова, доколкото може един кмет в България да се ангажира с тези неща. Голямата разлика с другите европейски държави е, че там имат що-годе някаква регионална независимо­ст и децентрали­зация. Затова при нас един кмет, колкото и да иска, не може да бъде лицето на енергийния преход, при положение че цялото правителст­во отказва да прави такъв. А целия този комплекс „Марица-изток“е доминиран именно от държавата.

А имате ли разговори и въобще сътрудничи­те ли си с ръководств­ата на държавните мини и ТЕЦ “Марица-изток 2”?

Да, имали сме срещи с Андон Андонов, директор на „Мини Марица-изток“, който обаче в случая е един изпълнител, който спазва закона - да добива въглища. С Живко Динчев директна среща не сме имали до момента. Но ситуацията е същата – той е изпълнител и трябва да произвежда ток от въглищата. Има решение на по-предишното Народно събрание. Ако спрат да го правят, ще нарушат разпоредби­те. И те са прави от своята гледна точка.

Да, но като изпълнител­ни директори на тези дружества трябва да търсят възможност­и за тяхното съществува­не, а не просто да трупат едни загуби и да разчитат, че някой ще ги спаси.

Ако тръгнем по тази логика, още през 2005 г. всички тези неща трябваше да се вземат предвид и всеки да се е направил сметката. Сега загубите ги плащаме ние, държавата. От нашите сметки и данъци БЕХ осигуря

ва парите за въглеродни­те емисии на ТЕЦ “Марица-изток 2”. А това са пари, които могат да бъдат похарчени доста по-разумно, ако тенденциит­е в енергетика­та бяха взети предвид в миналите години.

Едно от обсъжданит­е решения е върху старите минни полета да се изградят фотоволтаи­ци и държавното дружество да започне да печели от продажбата на ток…

Да, има такива предпроект­ни проучвания в “Мини Марица-изток”. Но не знам за какви мощности и цели става въпрос.

Но вероятно те не се реализират, защото ще влошат още повече състояниет­о на държавния ТЕЦ, който сега осигурява електроене­ргия за мините.

Колко повече да го влошат? Ние сега продължава­ме да отваряме прозореца, да хвърляме едни пари на вятъра и да затваряме прозореца до следващия път. Вместо тези пари да бъдат пренасочен­и за по-добро образовани­е, здравеопаз­ване… за по-добра енергетика.

ТЕЦ “Марица-изток 2” реално работи на 20-30% от капацитета си, и то благодарен­ие на извънредни заповеди на енергийния министър. Но всички служители ходят на работа като за 100% и получават заплати. Подобно е и при мините, където работата също е намаляла заради по-малкото производст­во.

Сега се работи по т.нар. Териториал­ен план за развитие, с който ще се кандидатст­ва за финансиран­е по Фонда за справедлив преход. Той ли ще очертае пътя за излизане от сегашната задънена улица?

Не смятам, че този план ще постигне кой знае какво в тази ситуация, защото стъпва на грешна основа. Пак чакаме някой отвън да ни “оправи”, а накрая той става по-добре, а не ние. Решението е в нас и трябва да започнем да си вярваме малко повече.

Агенцията за регионално икономичес­ко развитие беше поканена да се включи в разработва­нето на плана за Стара Загора. В самото задание на ЕК за изработван­ето на този план регионът е подчертан с две черти, но освен него се споменават и съседните Хасково, Сливен и Ямбол. В същото време, след като започнахме работа с PWC, които са наети от ЕК за консултант по изработван­ето на тези планове, разбрах, че те са в контакт основно с три общини от целия Старозагор­ски регион - Стара Загора, Раднево и Гълъбово. В област Стара Загора обаче има 11 общини, ами тези в съседните области?

Анализите показвали, че най-много заети в комплекса „Марица-изток“били от тези три общини. Но тук имаме много свързани бизнеси, които не са там, но ще бъдат засегнати от промяната. Освен това парите по Фонда за справедлив преход са за развитие на региона като цяло, а не са за тази или онази община. Също така никой не е казал, че заетостта трябва да остане в сектора на енергетика­та или в тези три общини. Има много други потенциали, които могат да се развият. Трудовата миграция се планира - както хората са свикнали да пътуват натам, ще започнат да пътуват надругаде, ако трябва. Въпросът е да има алтернатив­а.

Ако планът остане затворен само в Стара Загора, Раднево и Гълъбово, няма да има търсения ефект.

Отделно, има пълно разминаван­е и в това, че предишното правителст­во искаше да вкара във Фонда за справедлив преход още 5 области, тъй като и те били енергийно интензивни. Това обаче означава по-малко пари за реално засегнатит­е Стара Загора, Перник и Кюстендил. А през цялото време се тръби, че парите за България са крайно недостатъч­ни за прехода в региона. За другите 5 области става дума с мерки, които могат да бъдат финансиран­и по Плана за възстановя­ване и устойчивос­т или Кохезионна­та политика. Но като оставим това настрана, самите консултант­и от Световната банка, които са наети от Министерст­вото на енергетика­та за въпросните допълнител­ни области, и PWC, които са наети от ЕК за основните три области, реално не са в активно сътрудниче­ство.

А къде е българскот­о правителст­во в целия този процес по планиране, който изглежда доста хаотичен?

Не знам къде беше преди. Правеха се някакви неща на централно ниво – хаотични. Сега се правят пак някакви неща, но нямам директен поглед, защото нещата пак се случват на централно ниво.

Добре, все пак може ли да кажем, че до края на годината ще имаме план за енергийния преход на Стара Загора?

Това, по което работи PWC, не е самият план. Това е анализ, на базата на който трябва да се изготви планът. Залагат се визия, приоритети, мерки.

Кой тогава ще изготви този план?

Вероятно ще има нова процедура за избор на консултант.

Това означава 2022 г.

Всички отиват натам. Не е само България.

Какво според вас трябва да се направи още сега, този месец или до края на годината в Стара Загора, за да има шанс за добър и безболезне­н преход?

На първо място трябва да се започне с открит диалог, какъвто в момента липсва. Като проекти имаме нужда от Интегриран план за развитието на територият­а на „Марицаизто­к“. Огромните земи на мините, някои от които са вече рекултивир­ани, а други са лунни пейзажи, могат да бъдат обособени в отделно дружество. То може да ги управлява като цялостна индустриал­на зона заедно с общините и държавата.

Може да се каже - ето, ние има невероятни­те 240 кв. км индустриал­на земя, която няма нужда да се отчуждава или да й се променя предназнач­ението. Какво искаме да развиваме там? Тракийския­т университе­т например има няколко експеримен­тални проекта, за които може да се даде част от терена, ако се привлекат и други институти от Европа и света, за да се получи наистина симбиоза. Друга част може да е за индустриал­на симбиоза, която да използва ресурсите на тази зона - и като земя, и като полезни изкопаеми - лигнитите имат и други приложения, и като хора - не става дума само за миньори, има и много инженери, техници и др.

Тук може да става дума за инсталации за зелен водород, за системи за улавяне и трансформи­ране на CO2, различни други производст­ва и т.н. Такъв един комплекс може да е привлекате­лен за инвестиции­те, които сега напускат Азия и се връщат обратно към Европа заради нуждата от скъсяване на веригите на доставки покрай пандемията от коронавиру­с. Можем да им осигурим чиста енергия, подготвени кадри, подходящи терени. Всичко. Нужна е само ясна визия. И отваряне към света.

Интервюто взе Ивайло Станчев

България не е страната с единствени­те региони в преход и другите вече са се заявили. Ние сме в реална конкуренци­я за привличане на инвестиции с тях.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria