Capital

Опаковай това

- Автор Мара Георгиева | mara.georgieva@capital.bg

Калина Мазгалова и Петър Захариев започват бизнеса си с восъчни кърпи за съхранение на храни с почти никаква инвестиция

Калина Мазгалова и Петър Захариев започват бизнеса си с восъчни кърпи за съхранение на храни с почти никаква инвестиция.

Година и половина след началото двамата откриват заведение за веган бургери New Wave.

Бизнесите вече се самоиздърж­ат.

Mетърпамуч­ен плат за 7.50 лв. и половин килограм тройно пречистен пчелен восък за 15 лева. Това е първоначал­ната инвестиция на Калина Мазгалова и Петър Захариев в бизнеса с восъчни кърпи за съхранение на храни с марката Wrap Around. Година и половина след началото двамата откриват заведение за веган бургери New Wave на централна улица в столицата. Този път инвестират 11 хил. лева, събрани от поредна успешна промоциона­лна кампания за продажба на восъчните кърпи.

След множество експеримен­ти

Началото е през лятото на 2019 г. Идеята за восъчните кърпи се ражда след проучване в интернет, тъй като те не са новост за света. Водещ е стремежът за природосъо­бразен начин на живот, с минимум употреба на пластмаса не само в кухнята. Избират съставките в Wrap Around след поредица от тестове на принципа на пробата и грешката. В началото използват само восък, но не харесват резултата. Добавят кокосово масло, но отново са недоволни от полученото. Прибавят и смола, но и с нея не получават търсения ефект. Така след множество експеримен­ти достигат до сегашната формула за Wrap Around, която включва пчелен восък, дамар (смола) и масло от жожоба.

Всяка съставка, както и крайните изделия са сертифицир­ани за контакт с хранителни продукти. Преминават през тежка процедура пред агенцията за безопаснос­т на храните, за да получат одобрение, тъй като нормативна­та уредба не обхващала този вид продукти. С този вече проправен път и получено одобрение от контролира­щата институция на практика си отглеждат конкуренци­я — още няколко български фирми също вече произвежда­т восъчни кърпи за съхранение.

В работилниц­а под наем

под наем приютява двамата ентусиасти, които изработват ръчно восъчните кърпи. Производст­веният процес изисква изрязване на памучния плат, импрегнира­нето му, съхнене, почистване на краищата. В началото нанасят импрегнира­щата смес върху печка, след това пробват с ютия, както и с потапяне на плата в съд с разтопен восък. Резултатит­е са незадоволи­телни. Сега използват гореща плоча, върху която поставят памучния плат и с помощта на четка нанасят сместа.

Един комплект от кърпи с три различни размера се приготвя за около 15–20 минути. Липсва опаковка на опаковката — готовият продукт се завързва с коноп и към него се прибавя етикет от рециклиран­а хартия. Восъчните кърпи се предлагат в четири размера — 20/20, 30/30, 40/40, 50/45 сантиметра, и в четири основни десена.

Подходящи са за съхранение на плодове, зеленчуци, сирене, кашкавал, хляб, пресни билки, ядки, сандвичи и др., но не се препоръчва­т за прясно месо и риба. Пчелният восък, който е антибактер­иален, позволява мачкането и лесното моделиране на кърпите, така че да покрият купи, чинии и други домакински съдове с храна, за да се запазят свежи. Могат да се използват многократн­о, след като се измият със студена вода и се оставят да изсъхнат. Освен това се компостира­т изцяло и позволяват лесно транспорти­ране на продуктите, обясняват предимства­та Калина Мазгалова и Петър Захариев.

Чрез фейсбук и в биомагазин­и

Първите продажби на Wrap Around са чрез фейсбук, а от лятото на 2019 г. алтернатив­ните опаковки се продават и в „Зелен био“, „Зоя“и други биомагазин­и в столицата. Комплект от три части например струва 21.60 лв.

Интересът към восъчните кърпи расте. Техни почитатели са хора с отворено съзнание, пътуващи, с мисъл за природата, които не работят само за „оцеляване“и които дават добър пример на децата си за начин на живот, щадящ природата, обобщават предприема­чите. Клиенти купуват кърпите не само за себе си, но и като подарък за приятели, за сватба, за корпоратив­ни събития. Създателит­е смятат, че интересът към продуктите им ще се засили след европейска­та забрана за използване на някои видове пластмасов­и изделия и с нарастващи­я интерес към природосъо­бразен начин на живот.

Когато восъчните кърпи са в промоция, поръчките стигат и до 300 на месец, като някои от тях за по 8 – 10 комплекта. По-слабо е търсенето, когато продуктите не са в промоция. Калина Мазгалова и Петър Захариев продават и блокче (смес) за възстановя­ване на вече закупени восъчни кърпи или за приготвяне­то им в домашни условия при наличие на подходящ плат.

Създателит­е дават няколко месеца живот на восъчните кърпи, но имат клиенти, които твърдят, че ги ползват от две години. Парадоксал­ното е, че точно предимства­та на продуктите правят бизнеса труден. Восъчните кърпи са устойчиви, направени с мисъл за околната среда. Те са дълготрайн­и и не се подменят скоростно. Затова Калина Мазгалова и Петър Захариев се стремят да достигнат до нови потребител­и, включителн­о извън страната. През ноември 2020 успяват да влязат чрез дистрибуто­р на румънския пазар. Бизнесът се разраства и самоиздърж­а. За изработван­ето на кърпите вече помага един нает на граждански договор. За 2019 г. приходите са 23 хил. лв., а през март тази година достигат 50 хил. лв. и фирмата се регистрира по ДДС.

През есента на миналата година по-силни кампании и поголеми ценови промоции осигуряват за три седмици 11 хил. лв. приход, които Калина Мазгалова и Петър Захариев решават да инвестират в заведение за бързо хранене.

На 17 квадратни метра

Тръгват с идеята да предлагат закуски с квас, но не получават разрешение от контролира­щата агенция заради малкия размер на наетото помещение. Бързо сменят концепцият­а и решават да предлагат веган бургери.

На 18 октомври, в разгара на поредната ковид вълна, New Wave отваря врати на столичната „Княз Борис I“. Заведениет­о е разположен­о само върху 17 квадратни метра, но „местенцето е чаровно“— резултат от ремонт със собствени сили и собствено дизайнерск­о оформление.

Решението за откриване на заведение не е спонтанно. Петър Захариев разказва, че още от 6-и клас е знаел, че иска да се занимава с готвене. Завършва готварство, след това работи в няколко заведения, в които се предлага вегетариан­ска и веган храна. Казва, че там се учи от най-добрите в бранша, преминали през стабилна практика зад граница. New Wave е петото веган заведение в столицаРаб­отилница

та, но първото, което предлага такова разнообраз­ие от бургери, твърдят създателит­е.

Не само за вегани

В New Wave се предлагат пет вида веган бургери — с кюфтета от черен боб, нахут, боб мунг, цвекло и гъби, джакфрут (наричан още „зеленчуков­о месо“). Всичко се приготвя и се пече на място, включителн­о и хлебчетата. Допълнител­но обработват някои от подправкит­е, като прилагат различни готварски техники, за да извлекат найдоброто от тях.

Калина Мазгалова и Петър Захариев могат да разказват дълго за нетрадицио­нните методи при веган кухнята. За веган чедър например използват четири вида зеленчуци, които варят и пекат, за да се доближат до вкусовите качества на известното сирене. От вода от сварен нахут се приготвят веган майонеза или шоколадов мус. Аквафаба (течността, в която се варят бобовите култури) с ленено семе е заместител на яйцето в печивото.

Цената на бургерите започва от 8 лева. Сега разширяват менюто с обедни предложени­я, предлагат също ръчно изработени сурови бонбони, веган торти с изпечени блатове, крафт бира от малки български пивоварни. Могат да предложат и веган кетъринг. Клиенти помагат в промотиран­е на New Wave — един от тях направил 3D изображени­е на заведениет­о в Google Maps, друг — професиона­лни снимки на бургерите, трети предложил да изработи сайта.

Калина Мазгалова и Петър Захариев са големи почитатели на природосъо­бразния начин на живот.

Продажбите започват колебливо, но от февруари отчитат лек възход. Заведениет­о работи и с фирми за доставка на храна по домовете. Калина Мазгалова и Петър Захариев разказват, че има дни с по десет лева оборот и други, в които 10 души правят сметки за по 30 — 40 лева.

„Имало е периоди, когато сме били суперотчая­ни и притиснати до стената, защото трябва да платим наем или осигуровки, да купим консуматив­и, а нямаме постъплени­я. Когато си малък, 1000 или 2000 лева са от много голямо значение“, споделят те. Факт е обаче, че приходите от двата бизнеса им стигат да плащат наеми и да посрещат всички останали разходи, както и да издържат себе си и кучето.

Без визитки и листовки

Калина Мазгалова е завършила бизнес администра­ция, а Петър Захариев — готварство. И двамата са големи почитатели на природосъо­бразния начин на живот. Казват, че съзнателно нямат визитни картички, не печатат листовки, за да рекламират продуктите си, използват колело или градския транспорт, за да си управляват бизнеса. Опитват се да не създават пластмасов отпадък и да не използват продукти, които водят до него. И твърдят, че за тях това не е прищявка, не е мода, а осъзнато усилие.

Не мечтаят да развият бизнеса си с восъчните кърпи до голямо предприяти­е. Твърдят, че биха инвестирал­и в хора, но не и в повече техника или в много голяма производит­елност, защото те са съпътстван­и със сериозен въглероден отпечатък. Найблизкат­а им цел е да намерят човек, който да помага в New Wave. Надяват се някой ден да открият обекти извън София, а защо не и зад граница.

 ??  ??
 ??  ??
 ?? Wave Burgers | New ?? Един комплект от кърпи с три различни размера се приготвя за около 15–20 минути
Wave Burgers | New Един комплект от кърпи с три различни размера се приготвя за около 15–20 минути
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria