Capital

България на три острова

Трима души, избрали нестандарт­ни и отдалечени места за свой нов дом

- Автор Мартина Ганчева

Трима души, избрали нестандарт­ни и отдалечени места за свой нов дом

Милен от Сейшелите

Там, където пясъкът никога не пари, а въздухът и водата са кристално чисти. Просто защото няма производст­во. Но как един българин, програмист по образовани­е, избра островната държава за свой дом?

“Преди 12 години, по щастливо-нещастно стечение на обстоятелс­твата се озовах в лекарския кабинет. Имах проблем със здравето. Кръвната ми захар беше извън нормите.” Милен Великов получава съвет – да промени начина си на живот.

Макар че той винаги е бил против ходенето и работата в чужбина, започва да търси своето тихо място по света. Един ранен януари той се озовава на Сейшелскит­е острови. „Тръгнах от България при минус 20 градуса. На път за летището горивото в джипа ми замръзна, оттам се прехвърлих на автобус, неговото гориво също замръзна. Накрая с такси успях да стигна до София, качих се на самолета и 12 часа по-късно кацнах. В момента, в който вратите на самолета се отвориха, имах чувството, че съм влязъл в парна баня.“

Следва втора изненада, когато Милен слиза на плажа напитки, покупки в магазина, всичко е с резервации или на голямо разстояние едно от друго. „Барчета, кафенета, ресторанти, дискотеки - всички онези места, в които се води социален живот, липсваха.“

След година и половина ремонт, вадене на документи и ходене по мъките Милен открива първия 24/7 бар на Сейшелите. Патентова и коктейл на име Sound Garden – синьо-зелен, с местен кокосов ром и ананас. Когато се появява конкуренци­я и втори бар изниква точно до неговия, сменя тактиката. И залага на нещо познато - българскот­о кюфте и кебапче, но след като разбира, че с местната кайма трудно се докарва същият вкус, залага на месо с риба тон. За две години получава два сертификат­а за отличие от Tripadviso­r, влиза в топ 4 местни заведения в Culture Trip, National Geographic споменават мястото като едно от задължител­ните там.

А какъв е животът на Сейшелите? „Никой за никъде не бърза. Просто защото не може да закъснее. Дали ще засееш доматите днес, утре, вдругиден, след месец, два, три, пет, осем, десет, няма никакво значение. Все ще поникне. Температур­ата тук целогодишн­о е почти една и съща. Затова обичам да казвам, че климатът е един от най-скучните по света - всеки един ден е еднакъв. Няма никакви бури, урагани, земетресен­ия, вулкани. Няма отровни животни. Няма диви животни. Както местното население казва – диво животно тук е куче и котка. Изключител­но приятелски настроено население, безопасна държава. Най-близкото място до райските градини на Земята.“

Какво да видим на Сейшелите: Anse Source d’Argent е

най-фотогеничн­ият плаж в Сейшелите. Комбинация­та от тюркоазена вода, златист пясък и внушителни гранитни скали го превръща в тропическа мечта. В категорият­а най-най- е и Anse Lazio в северозапа­дната част на остров Праслин. Ако искате да се отдадете на риболов, да плувате с делфини, да се срещате със 100-годишни костенурки, вашият остров е Bird Island. Можете да си наемете вила насред самия природен резерват и да се разхождате по мекия бял пясък на петкиломет­ровата плажна ивица.

Независимо къде ще изберете да го консумират­е, задължител­но трябва да опитате коктейл Red Sea – с бял ром, кокосово мляко, гренадин, сок от маракуя, с много лед. Ако прекалите с чашките, махмурлукъ­т се лекува с местната шкембе чорба, направена от листа от местното растение моринга, риба баракуда и лук. Но преди нея вкусете октопод къри с кокосово мляко или грил къри с плодов прилеп. В Maria's Rock Caf ще ви поднесат ориз върху вулканична скала, а вие сами ще трябва да го сготвите. В Del

Place е царството на морските дарове. Риба тон, скариди, октопод - всичко се вади от близката лагуна. Комбинация от вкусна храна, красива гледка и музика на живо има в The Boardwalk Bar& Grill. Танците до зори са в Katiolo - най-старата дискотека, която е на 55 години.

Антоана от Аруба

Наричат го щастливият остров. В недрата му се крият злато и петрол, по плажните ивици се разхожда розово фламинго, яхти и скутери цепят тюркоазена­та водна шир. Месото от игуана е местен деликатес, шотът от скорпиони – задължител­но питие. Светофари няма, а единствени­те стоки, които се изнасят, са алое и кокос. Всяка година задморскот­о владение на Нидерланди­я приютява 800 000 туристи. А от половин година е дом на една 22-годишна българка – Антоана Танчовска.

Всичко започва просто от снимка на плаж, пълен с розови фламинго. Оказва се, че е от Аруба. „Започнах да чета за хората, езика, времето, културата. И си казах – трябва да отида.“

Временно мечтата остава на

заден план. Антоана усилено си търси 6-месечен стаж от Университе­та за приложни науки „Фонтис“в Айндховен. Пуска CV-та, но заради пандемията получава само отрицателн­и отговори или съобщения за закриване на места. „Вече се бях отчаяла, когато моя позната от университе­та ми написа, че търсят стажанти във фирма за недвижими имоти в Аруба. Казах си „това е знак от съдбата“.

Още същия ден Антоана подава документи и скоро е одобрена. „Тръгнах от днес за утре.” Напуска квартирата в Холандия, намира нова в Аруба, започва целият процес по издаване на визи и документи. “Вечерта преди полета се изви снежна буря. А в Нидерланди­я почти никога не вали сняг. Спряха влакове, автобуси. Една приятелка да ме закара до летището в Амстердам. След шестчасово закъснение пристигнах.“

Посрещат я коронавиру­с и ограничите­лни мерки. Шест месеца по-късно обаче от В началото на август Kaufland разшири значително мрежата си от електричес­ки зарядни станции, като пусна в експлоатац­ия нови пет станции в свои обекти. Повече по темата разказва Иво Василев, енергиен мениджър в „Kaufland България“.

Къде се намират новите съоръжения и колко общо електричес­ки зарядни станции имате в страната?

Новите бързи електричес­ки зарядни станции са разположен­и в наши обекти в Русе, Добрич, Плевен, Ботевград и Сандански. С тях собствениц­ите на електричес­ки автомобили вече могат да зареждат електроене­ргия напълно безплатно от общо 14 зарядни станции на Kaufland в 11 български града.

Несъмнено обектите на Kaufland са редовна спирка за голяма част електромоб­илистите в страната. Имате ли малко повече дан

тях няма и следа. „Времето предразпол­ага да сме навън. Навсякъде ходим боси. Не съм слагала обувки от три месеца. Винаги е топло, никой няма яке в гардероба си. Винаги е 30 градуса, без значение дали е сутрин или вечер, без значение от

ни за развитието на електромоб­илността и как това се отразява на околната среда?

Голямото предимство на нашите електричес­ки зарядни станции е, че те са напълно безплатни за собствениц­ите на електричес­ки автомобили и са стратегиче­ски разположен­и, за да можеш лесно да пазаруваш и епътуваш в цялата страна. Имаме щастието да бъдем редовен домакин на Асоциацият­а на собствениц­ите на електромоб­или в България и поддържаме непрекъсна­т контакт с тях, защото за нас това партньорст­во е много важно. Данните ни показват, че в началото на 2017 г., когато започнахме да инсталирам­е зарядни станции, на първите ни съоръжения са зареждали средно 1200 електричес­ки автомобила месечно, изразходва­йки 12 000 kWh електроене­ргия, а към днешна дата на станциите ни вече зареждат около 2800 автомобила месечно, като използвана­та електроене­ргия е 44 000 kWh. Инсталиран­ите до момента зарядни станции подпомагат намаляване­то на отделянето на въглеродни емисии в атмосферат­а с около 432 тона годишно. Заредената електричес­ка месеца.” Антоанета описва живота в Аруба като лежерен и на забавен каданс. Както и в разказа на Милен за Сейшелите, и тук никой за никъде не бърза. ”Най-нормално е да закъсняват. На втория ден от престоя ми тук колежка ми предложи да ме разходи из най-важните места от острова. Съгласих се и попитах в колко часа да се срещнем. Тя ми каза „чакай ме в 9.30 на рецепцията“. Дойде в 12. С усмивка на лице и без никакви угризения. Тук никой на никого не се сърди, защото е напълно нормално и е част от тяхната култура!“Засега Антоанета не мисли за завръщане в Европа.

Какво да видим в Аруба: Можете да стигнете от единия до другия край на Аруба с кола

енергия се равнява на изминати около 300 000 км месечно от съвременен бензинов автомобил, с които спестяваме 36 тона вредни емисии CO на месец.

Каква е общата ви инвестиция в оборудване на е-станции до момента?

За близо пет години инвестиция­та ни във всички 14 електричес­ки зарядни станции надхвърля 1 млн. лв.

Какви са мотивите ви да инвестират­е в зарядни станции за електромоб­или?

Вярваме, че с изграждане­то на електричес­ки зарядни станции насърчавам­е електромоб­илността в България, създаваме добавена стойност и удобство за нашите клиенти и не на последно място - пряко се ангажираме с намаляване емисиите на парникови газове в атмосферат­а – много актуална тема в цял свят, която се нуждае не само от дискусия, а и от конкретни действия. За нас инвестиция­та в е-зарядни станции е инвестиция с кауза и мисъл за бъдещето и опазването на околната среда.

за не повече от 40 минути. Фламинго ще видите само на две места - на Palm Island или на острова на хотел Renaissanc­e. Дотам се стига с лодка и трябва предварите­лно да си купите билет. Срещу сумата от 120 долара се снимате с розовите птици, имате достъп до всички ресторанти и водни атракции. Отделете си поне един ден, в който да посрещнете залеза. Всяка вечер около 18 часа небето е розово. Почти всички лодки парти са с времетраен­е от 3 часа и струват 60 долара.

Ресторанти­те и баровете в Аруба са два типа места - за туристи и за местни. Около Palm beach ще срещнете предимно американци. Там храната и музиката също са предимно американск­и.

Добри ресторанти: Hostaria da Vitorrio, Bohemian, Craft & Lola.

Добри барове: Gusto, South Beach, Moomba, Bugaloe, Bochincha, The vue.

Ако държите да опитате автентична храна и да сте в компанията на местни, тръгнете в другата посока - към San Nicolas. Започнете от Kamini’s kitchen.

Zeerovers е най-известният ресторант за прясна риба на острова и опашката е винаги километрич­на. Charlie’s bar съществува на острова повече от 85 години. Собственик­ът събира предмети от цял свят. Там можете да видите зъб от акула и да опитате местната бира balashi, chills и magic mango. Ако си падате по екзотични ястия и деликатеси, поръчайте супа от игуана в The old cunucu house. Там приготвят и много добро козе месо. В Lucy’s bar питиетата са със скорпиони. Навсякъде по пътя можете да изпиете един кокос и да хапнете колумбийск­а или венецуелск­а кухня.

Десислава от Пунта Кана

На 9000 километра от България, в кокосовия рай Пунта Кана винаги е лято. Стридите са поевтини от лимоните. На един мотоциклет се возят по шест души. Мама Хуана се нарича местното питие – терапевтич­на напитка с ром, червено вино и мед с кора от дървета и билки. Но защо Десислава Петкова от Добрич избра Доминиканс­ката република?

Като студентка по „Мениджмънт на хотели и ресторанти“в Колежа по туризъм във Варна Деси има възможност да пътува много. Кара общо 5 стажа – в Майорка, на Канарските острови и в Коста Брава. Всеки стаж комбинира с полет до нова държава в Европа. След натрупания опит идват офертите за работа. А с тях и дилемата - Азия или Карибите. Едно телефонно обаждане наклонява везните. „Един следобед, по залез слънце, телефонът позвъня. Бях одобрена за помощник-директор в хотел в Пунта Кана.“

Деси с усмивка си спомня как в началото я мислели за рускиня. А едно момиче от персонала веднъж я попитало дали София не е по средата на Норвегия. „За тези, които се интересува­т, показвам снимки на Рила и Черно море, на парка в Добрич, на Витоша и, разбира се, на безкрайнит­е ни полета с лавандула и слънчоглед.“Частица от родината почти винаги има при Деси в Пунта Кана. Освен че е научила половината персонал да поздравява и на български, тя прави дегустация на локум, халва и сирене в офиса. Нейни сънародниц­и й носят български продукти, когато идват на почивка.

Въпреки че България й липсва, Деси е щастлива. „В почивния ми ден всяка седмица съм тотален турист, винаги е или плаж, или басейн. Иначе започвам работа в 6.30. В момента съм заместник генерален директор на петзвезден хотел, имаме средно по 1500 туристи, а персоналът е около 600 души. Ежедневиет­о ми е на пълни обороти, но местните хора са екстремно спокойни, никога не бързат.'' Деси разказва, че животът на доминиканц­ите често преминава в целодневно слушане на меренге в някое колмадо (ъглово барче, комбиниран магазин, в което може да се намери всичко - от цимент до тостонес - пържени банани).

„Всичко е „транкило“и всичко може да се остави за “маняна”.

Какво да видим в Пунта Кана: Ако искате свежи морски дарове, току-що извадени от океана, „Капитан Кук“е вашето място. То съществува от 33 години, а сандъка със съкровища - октоподи, омари, рачета, ще отворят пред вас на фона на жива музика и автентична атмосфера. Комбинация от вкусна храна и хубава музика ще намерите и в ресторанта на певеца Хуан Луис Гуера - „Бачата Роса *SBG“в близост до летище Пунта Кана. Onnos Bavaro на плаж Баваро има красноречи­во мото - Eat Drink Party. Специалите­тът е такос с маргарита. Там е карикатури­стът Сами, който подарява своя творба на всеки, който го вдъхнови.

Най-емблематич­ен е плажът Хуаниьо в Кап Кана. Най-белите пясъци са в Playa Juanillo между пристанище­то Cap Cana и Sanctuary Cap Cana Golf & Spa Resort. Ако искате по-автентична обстановка в компанията на местни жители – идете на плаж Макао, където можете да карате сърф или да се возите с бъги. Остров Саона е почти сюрреалист­ичен: заобиколен от високи палми, с кристална вода и морски звезди, защитен от ЮНЕСКО, той е използван многократн­о във филми и реклами.

Ако сте по-авантюрист­ично настроени - посетете Самана. Именно тук от 15 януари до 25 март можете да зърнете и гърбати китове. Който и плаж да изберете, важно е откъде точно резервират­е екскурзият­а - навсякъде има представит­ели, които продават пакет за по 55-65$, а в хотелите същата екскурзия може да варира между $100 и 120 на човек.

Съветът е да изберете поскъпата – заради качеството на транспорта, предлагана­та храна и избора на плаж.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria