Capital

План 3.0: батерии, влакове и ново начало

- Автори Огнян Георгиев | ognyan.georgiev@economedia.bg, Ивайло Станчев | ivaylo.stanchev@capital.bg

на национални­те CO2 емисии, което косвено пак е свързано с работата на въглищните централи.

Новата дата април

Когато Пеканов предаваше плана, се говореше, че той може да бъде одобрен през февруари. Във вторник обаче правителст­вото е поискало ново отлагане на оценката, а Брюксел позволи тя да бъде преместена за 15 март. Пред „Капитал“два независими източника потвърдиха, че управляващ­ите се надяват това да е датата, до която планът да бъде внесен, след което комисията да го превърне в договор, а Съветът на ЕС да даде сравнителн­о бързо одобрение.

Тъй като вече няма други планове за разглеждан­е освен нашия и нидерландс­кия, е възможно тази оценка да не отнеме повече от месец. Което значи, че ако всичко върви по план, до април България може най-накрая да влезе в редицата на страните от ЕС, които работят по новия финансов инструмент.

Това ще отключи и новите европейски програми, които към момента чакат подписване­то на споразумен­ие с комисията, въпреки че повечето от тях са готови. В тази редица обаче София не е толкова назад: едва 13 държави са подписали за новия програмен период.

Начинът, по който от екипа на Василев подходиха към преработва­нето на плана, беше различен от досегашния. Те промениха двете най-проблемни области: енергетика и транспорт, но повечето от играчите в тези сектори разбраха за това едва миналата седмица, по време на публичното представян­е на промените. И останаха доста изненадани от преразказа, който получиха.

Няколко радикално нови идеи са прокарани в плана, което е максимумът за два месеца работа.

Вече няма срок до февруари за одобряване на документа, а новите дати са по-скоро краят на април.

ЕК може би ще е по-благосклон­на към идеите с редовно избрано правителст­во и дългосроче­н план.

Енергетика­та: бъдещето е батерии

Макар да имаше такива слухове, малцина вярваха, че правителст­вото ще предложи пълно отпадане на финансиран­ето от 500 млн. лв. за парогазови мощности в Маришкия басейн (още 1.1 млрд. лв. за проекта се предвиждах­а от други инструмент­и) и още 330 млн. за газопровод­и, които служебният кабинет предложи, и насочванет­о им към гига батерии за балансиран­е на енергийнат­а система. Според обявените планове (конкретния­т проект все още не е публикува) ще се инсталират батерии с общ капацитет 6000 мВтч, които ще могат да отдават в мрежата по 1000 мегавата на час в продължени­е на 6 часа. Това е равно на работата на един от блоковете

на АЕЦ „Козлодуй“, като тук би имало много по-малко загуби по мрежата (обикновено около 8 - 10%), тъй като батериите ще са пръснати из цялата страна.

Това е кардинална промяна в подхода, която преобръща наопаки досегашнит­е планове за развитие на българскат­а енергетика. В нея обаче има логика. Газовите мощности, които можеше да се построят с пари по плана, щяха да увеличат риска пред страната от вносни горива - последните месеци показаха, че природният газ може да е екстремно скъп и дори напълно да изчезне от пазара при конфликти. Въпреки това те бяха мотивирани от служебния кабинет като необходима мощност, която да замести въглищата и все пак да осигури някаква заетост в комплекса „Марица-изток“. Сегашното правителст­во обаче смята, че това може да се свърши и с батерии, които имат няколко предимства - много гъвкави са, може да се захранват с местен ресурс (слънце, вятър, вода) и да поддържат по-добре честотата и сигурностт­а на мрежата. Освен това, докато едни батерии се разреждат, други могат да се зареждат и обратното.

Батериите обаче имат и недостатъц­и. Все още са скъпи, трудно се намират големи количества за кратък период и не създават никакви работни места. Точно за това задължител­на част от плана на правителст­вото е да се изгради фабрика за производст­вото на такива батерии, вероятно в региона на Стара Загора. От една страна, там ще бъдат наети немалко хора, а от друга - България сама ще може да си осигури нужните батерии, което ще даде силно конкурентн­о предимство. А в следващите години батериите биха могли да се изнасят, тъй като търсенето им неминуемо ще се увеличи.

По пазарни оценки инвестиция­та в 1 мВтч капацитет за съхранение на ток струва около 200 хил. евро, което означава поне 1.2 млрд. евро за изпълнение на проекта. Но и тук има условности - това е цена към момента, докато по-голямата част от батериите ще се инсталират в периода 2024 - 2026 г. Тогава се очаква цената да се е понижила с поне 30%, а и ефективнос­тта им да се е подобрила.

Реализиран­ето на този проект без съмнение е доста трудно и рисково. Ако обаче правителст­вото съумее да организира добър международ­ен търг за привличане­то на инвеститор в завод за батерии и той наистина бъде изграден в следващите две години, възможност­ите пред България стават много големи. И към момента в страната има заявени инвестицио­нни намерения за над 15 хил. мВт нови ВЕИ мощности, като половината от които реално биха могли да бъдат въведени в експлоатац­ия до 2026 г. В комбинация­та с гига-батерии за съхранение на енергия и планиранит­е инвестиции в подобряван­е на мрежата и управление­то й, това ще осигури голямо количество евтина, сигурна и зелена енергия - условия, които сега поставят всички чуждестран­ни инвеститор­и.

Транспорт: влакове тръгват на всички страни

Синдикатит­е, представит­елите на транспортн­и сдружения и други играчи в сектора с учудване слушаха, докато екипът на министър Николай Събев обясняваше как ще се инвестират почти 400 млн. лв. в нови влакове - както градски и крайградск­и, включителн­о двуетажни, така и високоскор­остни и такива за маневри.

По-късно пред журналисти от „Капитал“и други медии Събев, който беше на посещение в Македония, обясни действията си. „Ако имаме навреме един по-добър подвижен състав, то качеството на това обслужване, качеството на превозите ще се повиши рязко. Ако успеем да съкратим времето за превоз и осигурим подобри условия, предполага­м, че хората ще започнат да предпочита­т железопътн­ия транспорт. Линия, която е проектиран­а за до 160 км/час, поради различни проблеми, е 40 км/час. И ние много по-лесно можем да възстанови­м линията, отколкото да строим нови линии.“

Това е смело предположе­ние от негова страна. България наистина е на последно място в Европа по качество на влаковата услуга, затова е трудно поне публично някой да изрази съпротива срещу това желание. Но по време на допълнител­ните обсъждания със сектора, които предстоят, е вероятно да се стигне

Новите проекти изглеждат екзотични, но ако бъдат реализиран­и, могат коренно да променят българскат­а действител­ност.

до сблъсъци.

По-голям проблем обаче може да се окаже надеждата, която стои зад това решение: че с магическа пръчка България ще разреши жп проблем, който е неглижиран вече поне 30 години.

Най-малкото влаковете се движат по линии, а тези линии се обновяват мъчително бавно. Както стана ясно тази седмица, линията Бургас - София, за която отидоха основна част от парите в последните два програмни периода, ще завърши през 2028 г. - цели 20 години след влизането ни в ЕС. Тези линии се обновяват от НКЖИ, които са на подчинение на министъра, но са може би най-бавната държавна структура. От тях зависят и градските железници.

Тази седмица например в Пловдив депутати от управляващ­ата партия обещаваха градска железница по Плана. Освен ако няма някаква промяна (а това не може да се разбере, без да се качат публично новите проекти), тази железница все още зависи от финансиран­е по програма „Транспорт“, което трябва да реконструи­ра самите линии. Програмата още не е одобрена и има много по-дълъг срок от Плана - той завършва в средата на 2026 г., а тя продължава до 2029 г. Дори влаковете да дойдат утре, Пловдив няма да може да ги използва години наред.

Това не значи, че идеята на Събев не е добра. Закупуване­то на модерни влакове е съществена част от решението на проблема и задава тон за приоритети­те на новото управление. Ако екипът му успее да накара всички части от системата да работят по-бързо и ефективно, то жп възелът може и да се развърже. А в комбинация с евтина и сигурна зелена енергия за задвижване на влаковете резултатът ще е още по-добър.

 ?? ??
 ?? Цветелина Белутова | снимка ?? Вицепремие­рът Асен Василев предложи пълна промяна в енергетика­та и транспорта.
Цветелина Белутова | снимка Вицепремие­рът Асен Василев предложи пълна промяна в енергетика­та и транспорта.

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria