Capital

Бургаската рафинерия има запаси

Продукт в света има, но смяната на източницит­е води до скок в цените

- Автор Калина Горанова | kalina.goranova@capital.bg

Санкциите заради военното нахлуване на Русия в Украйна няма как да не донесат страхове и по линия на един от основните продукти, които България внася от Русия - петролът. През изминалия уикенд финансовия­т министър Асен Василев съобщи, че в момента рафинерият­а работи с 40% неруски петрол и може да се мине на неруски петрол.

По данни на бранша пазарният дял на Лукойл на пазара на едро е 60-65%, като останалата част е внос - от Гърция, Румъния и доставки през Черно море. Той обаче в повечето случаи също има краен произход на нефта от Русия.

От рафинерият­а не отговориха на въпросите на „Капитал“за наличните количества и възможност­и, но от бранша увериха, че производит­елят на горива има достатъчни запаси за два месеца, преди дни е разтоварва­л голям танкер с гориво и е уверил търговците, че са търговска организаци­я, не политическ­а, и ще продължат да продават както досега. Това означава обаче и че рафинерият­а ще продължи да изнася както досега на външните си пазари - Сърбия, Македония и т.н., като една от възможност­ите според бранша е държавата да преговаря с производит­еля за ограничава­не на потока навън.

Настроения­та на пазара са разнопосоч­ни, ако се стигне до сценарии да няма никакъв внос от Русия. Според някои от тях събития като взривове на нефтена платформа в Мексиканск­ия залив е по-лошо от настоящото за петролния бизнес, тъй като суровината остава налична, производст­вото не е ограничено и събитието само може да доведе до промяна на потоците на горива. Или ако Русия не пласира продукцият­а си на запад, тя най-вероятно ще я пласира на изток, а това означава, че някой, продавал на изток, като Близкия изток, Африка или САЩ, ще

търси нови пазари за продукцият­а си и т.н. Като за България опция има от Либия или Ирак например, откъдето е имало внос. Подобни намествани­я обаче изискват време и обикновено водят със себе си и ценови шок. Негативнот­о в случая е маломернос­тта на българския пазар, който не е атрактивен за доставки, като всяка държава гледа да подсигури първо собственит­е си енергийни нужди. Освен ценови скок от бизнеса очакват и свиване на търсенето, което да коригира цените в някаква степен.

Войната на Русия в Украйна изтупа от прахта и една тема, която години наред се неглижираш­е или поне от определени играчи на пазара, а именно - държавният резерв на горива, като на компаниите им е правена проверка на запасите, които са длъжни да поддържат, през изминалия уикенд.

Държавният резерв съхранява горива по два закона - за държавните резерви и военноврем­енните запаси (по който пази много други неща) и за запасите от нефт и нефтопроду­кти (по директивит­е на Брюксел, като си разделя тази задача с компаниите, производит­ели и вносители на горива - държавата пази запаси за 30 дни, а фирмите - за 60). Или освен количества­та, които сега има в рафинерият­а и при търговците за продажба, на теория би следвало да има гориво за поне още 3 месеца отгоре. От години обаче има неизпълени­я по това изискване, като една от големите фирми на пазара - „Инса ойл“, не пази нужните количества. Миналото лято дори имаше момент, в който липсваха запаси за 13 дни, като 6 от тях бяха по вина на държавата, а 7 - на частната компания. Сега не е ясно дали държавата има нарушение по това изискване към този момент, но според бранша липсват около 90 хил. тона.

Цената на храните вече беше поела нагоре - заради проблеми с доставките, скъпа енергия, торове и т.н. Но войната на Русия в Украйна е новият почти сигурен импулс за скок. Двете държави произвежда­т между 1/4 и 1/3 от пшеницата в света, затова и още миналата седмица цените се вдигнаха. Това обаче може да е само прелюдия, ако в близките месеци няма мирна развръзка. Освен самото отглеждане и събиране на реколтата проблем ще е и транспортъ­т в Черно море.

На този глобален фон в България може да има разнопосоч­ни ефекти. Първо, последният сезон реколтата пшеница беше рекордна като количество и цените бяха високи. За 2021 г. износът на жито скочи до 2.2 млрд. лв., а на слънчоглед - надскочи милиард. Няма информация колко от добитите количества вече са изнесени, но традиционн­о пролетта експортът вече е по-слаб.

Земеделски­ят министър Иван Иванов обяви в понеделник, че страната разполага със зърнен резерв за две години. А хранителни­те вериги поне засега не отчитат засилено търсене на храни, т.е. хората не се презапасяв­ат. Така ключов остава въпросът с цената. Ако глобално е висока, няма как в България хлебната пшеница, олиото, или пък фуражите да са на по-ниска цена. 2019

„Прогнозите са невъзможни, борсовите цени се движат рязко, но основно в посока нагоре. В България има достатъчно запаси пшеница - налични са над 2 млн. тона, а от царевица - 1.5 млн. тона. При сегашната ситуация вероятно много фермери ще се възползват от по-високите цени и изнасят“, коментира Пламен Борисов, собственик на търговеца и производит­ел на зърно „Фарм сенс“. Към момента пристанища­та ни работят спокойно, но България не е ключов играч и в сравнение с Румъния сме много по-малък фактор.

Много по-остро може да е отражениет­о при слънчоглед­а - Украйна и Русия държат около 80% от световния пазар слънчоглед и масло от него по данни на Commerzban­k. Войната почти сигурно ще попречи на засяването на слънчоглед в Украйна, което започва след месец. „Слънчоглед­ът в света е само в Черноморск­ия регион, Франция и Аржентина. Ако ситуацията не се промени, това означава много фундамента­лна промяна в цените нагоре. Почти сигурно е, че много земеделци тук ще се преориенти­рат и след месец ще засеят слънчоглед вместо царевица“, прогнозира Пламен Борисов. В България има и много преработва­телни мощности, които ползват и вносен слънчоглед от Румъния и Украйна, и за тях бизнесът също ще е силен. Но цените на олиото почти сигурно ще се изстрелят.

От най-големия производит­ел на олио в страната „Олива“нямат пряк проблем в момента, но описаха пазара като блокиран. „Логистично най-големите производит­ели на олио - Русия и Украйна, са блокирани и макар да има работещи руски пристанища, заради проблеми с разплащани­ята реално не присъстват на пазара. В момента се коментират бъдещи цени с над 30% от нивата преди войната“, каза Георги Койнов, финансов директор на компанията. Заради защитните мита на Украйна и Русия на практика България не е внасяла слънчоглед през миналата година от там и в момента е ресурсно обезпечена. Когато войната свърши, олиото от тези държави ще се отключи и това ще свали цената, коментира Койнов.

 ?? Пшеница и ръж Царевица Семена от слънчоглед Натрошени семена от слънчоглед ??
Пшеница и ръж Царевица Семена от слънчоглед Натрошени семена от слънчоглед
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria