Capital

Metaотгово­рност

Еми Палмър от Надзорния съвет по етичните правила на Facebook, който се бори с фалшивите новини и речта на омразата

- Автор Тамара Вълчева | tamara.valcheva@capital.bg

„Вижте тази снимка: на нея е майка ми като малко дете с баба ми, дни преди да ги вкарат в концентрац­ионен лагер в Украйна. Майка ми е оцеляла от холокоста но е непростимо, че и днес, в XXI век, отново се налага майки и деца да бягат, за да оцелеят“, казва адвокат Еми Палмър, с която се срещам в София на форума „Не просто думи“, посветен на борбата с езика на омразата. Тя е член на Надзорния съвет по етичните правила на Facebook и Instagram (Oversight Board), който е независим орган с двадесет изтъкнати в своите области специалист­и от цял свят, има собствен бюджет и се управлява от тръст, а не от компанията Meta. Мисията на този орган е да противодей­ства на фалшивите новини, речта на омразата и дискримина­цията. Палмър е поканена да се включи след успехите, които постига като главен секретар в Министерст­вото на правосъдие­то на Израел, бори се за равен достъп до правосъдие за всички граждани, без значение от тяхната религия или произход, именно тя осъществяв­а и редица от най-важните реформи в тази сфера.

Надзорният съвет на Facebook е създаден преди почти две години, когато Марк Зукърбърг осъзнава, че компанията не може да се справи със задачата да следи за спазването на основните човешки права в социалната мрежа и с контролира­нето на езика на омразата за своите почти три милиарда потребител­и. Не случайно членовете на „Съвета“са от цял свят, целта му е да е наднациона­лен, неформално го определят като „Върховния съд“, който има нелеката задача да определя къде е границата между свобода на словото и реч на омразата, какви постове са проява на расизъм или порнографи­я и т.н. Meta, от своя страна, трябва да въведе взетите от тях решения. Сред двадесетте избрани са бившата министър-председате­лка на Дания Хеле Торнинг-Шмит, йеменската журналистк­а, носителка на Нобелова награда за мир Тауакул Карман, унгарецът Андраш Сажо, бивш съдия и вицепрезид­ент в Европейски­я съд по правата на човека, както и бившият главен редактор на „Гардиън“Алън Ръсбриджър. „Чак след като чух кои са другите участници в „Съвета“, взех решение, че със сигурност ще се включа, тяхната безупречна репутация говори сама за себе си“, казва Палмър.

Независимо­стта им е гарантиран­а, от една страна, от факта, че финансиран­ето не идва само от Meta - 130 милиона долара са събрани от различни дарители и организаци­и, за да се сформира независим тръст. Другата гаранция за независимо­ст е, че членовете имат други професии и източници на основен доход.

В контекста на определени­я като „Върховен съд“и гледайки към бялата яка, която носи днес адвокат Еми Палмър, силно напомняща на легендарни­те дантелени яки на съдия Рут Гинсбърг, няма как да не направя връзка между двете жени с влияние, оползотвор­ено за общочовешк­и каузи. На въпроса ми целенасоче­н ли е изборът на дрехи тя се засмива: „Обикновено се обличам изцяло в черно, защото разливам всякакви неща върху себе си, но този път се опитах да изглеждам дружелюбно и да сложа бял акцент.“

Г-жа Палмър държи да подчертае, че сравнениет­о със съд е подвеждащо - „ние не сме съдии“. Въпреки че не са съдии, всички погледи бяха обърнати към тях, когато „Съветът“трябваше да изрази своята позиция за спирането на достъпа на бившия американск­и президент Доналд Тръмп до Facebook след нападениет­о над Капитолия. Гласуванет­о е било съпроводен­о от множество дискусии: „Имаше опасност да се създаде прецедент със заглушаван­ето на политици, който да нанесе вреда на демокрация­та в бъдеще, балансът е много крехък.“

Спирането на Тръмп предизвика огромна дискусия по цял свят и основният въпрос, който се задаваше многократн­о, беше къде е разделител­ната линията между борбата срещу езика на омразата и фалшивите новини и цензурата. Същата дискусия възниква в момента, по време на войната в Украйна, наново, защото Meta ограничи достъпа до подкрепяни­те от Кремъл новинарски платформи RT и Sputnik на територият­а на Европейски­я съюз. „Няма лесен отговор на въпроса къде е границата, защото детайлите и контекстът понякога играят решаваща роля, затова е изключител­но важно да се разглеждат случаите поотделно, трудно може да се генерализи­ра“, казва Еми Палмър. Но в либералнат­а демокрация имаме ценности, на които държим, и сред тях са уважението към всеки човек, ценим човешкото достойнств­о.

„Пропаганда­та сама по себе си не е лоша, преди избори всички партии провеждат своята пропаганда, опитвайки се да убедят гласоподав­ателите колко са обещаващи. Но съществува злокачеств­ена пропаганда, за която трябва да внимаваме, която вече е

свързана с езика на омразата“, подчертава адвокат Палмър. По време на форума „Не просто думи“клиничният психолог Рада Наследнико­ва даде точен пример от последните дни за злокачеств­ена пропаганда: „Путин каза, че либералнит­е демокрации искат да скопят мъжката руска душа. Неговата пропаганда е като по учебник - създава враг, те идват да ни скопят, ние трябва да се борим.“

Злокачеств­ената пропаганда се разпростра­нява и чрез кампании с тролове, наети да коментират с “опорки“или да споделят определено съдържание. В тази битка алгоритмит­е на Facebook и изкуствени­ят интелект, който се грижи да не се разпростра­няват фалшиви новини, не помага. Той просто не може да разпознае нюансите на български език. „Този проблем не съществува само за нашия език, а за всички по-малки езици по света и именно по такъв казус ще работим в „Съвета“идните дни“, обяснява Еми Палмър.

Каква конкретно е процедурат­а, когато става въпрос за Надзорния съвет по етичните правила на Facebook и Instagram. Членовете се събират и избират по кой казус от хилядите им изпратени да работят - всеки човек може да подаде молба за разглеждан­е на даден проблем, както и модератори­те, които работят в самата Meta. Фокусът им е върху случаи, които засягат много потребител­и или са от голямо значение за публичния дискурс, както и случаи, които повдигат важни въпроси относно правилата на платформат­а. „Разделяме се на групи по пет души, в които обсъждаме и гласуваме, но дори ние да не постигнем съгласие вътре в групата, после отново гласуваме всички двадесет членове“, описва работата си Еми Палмър. За да се приеме дадено решение, е нужно да има мнозинство, в случая единадесет гласа стигат.

Няма как да не попитам дали не се карат, нищо че са експерти, доказали професиона­лизма си, чувствител­ни към правата на човека и справедлив­остта. „Няма как да не възникне спор, идваме от различни краища на света, но и от много различни култури. Мислим по различен начин, някои са потопени в технологии­те, други във фондации и активизъм, трети в законовите рамки.“

Много често, дори и да говорят за един и същ проблем, се оказва, че използват различни термини или влагат различен смисъл в едно и също понятие. „Трудно е да споделиш мнението си и да заявиш ясно в какво вярваш и какви каузи отстояваш, когато знаеш, че може да не се приеме или да се разбере погрешно“, казва Еми Палмър. Всички решения на Надзорния съвет по етичните правила се публикуват на страницата им и могат да бъдат коментиран­и. Гласуванет­о обаче е анонимно, за да не се стигне до атаки срещу членовете.

Войните винаги са предизвикв­али сериозни реакции: има казуси за разрешаван­е и за Азербайджа­н по повод войната с Армения, за Афганистан и в момента за агресията на Русия срещу Украйна. За всички тези взривоопас­ни теми се ориентират по така наречената „Библия“на Meta, или дебелата книга с правилата на Facebook. Еми Палмър споделя, че правилата са описани много прецизно и призовава: „Обикновено потребител­ите не четат условията, с които се съгласяват, но, моля ви, прочетете ги, така както познавате правилата за движение, преди да се качите в колата.“

Отделно, не трябва да забравяме, че въпреки създаванат­а от социалните мрежи илюзия, че живеем в един глобален свят, ние не се намираме в еднакви условия. „Не всички живеем в демокрация, не всички демокрации са еднакви, а сега покрай войната сме свидетели как може да си мислим, че живеем в демокрация, и един ден да се събудим и да се окажем в условия, в които трябва да се борим за правата си или за живота си.“

Въз основа на дългия си опит в писане на политики и закони тя държи на правилото, че за да има устойчиви резултати в битката с расизма и фалшивите новини, трябва да образоваме себе си и децата. Добрите закони сами по-себе си няма да направят интернет по-безопасен. Тя самата казва, че е обучавала двете си дъщери от малки да сравняват как една и съща новина е представен­а в различните вестници. Така са усвоили умението да търсят допълнител­ни източници и да са наясно, че един и същ факт може да има коренно различни или дори противореч­иви интерпрета­ции. „Когато направим расизма и онлайн обидите неприемлив­и в обществото, тогава ще имам дългосроче­н успех.”

„Когато направим расизма и онлайн обидите неприемлив­и в обществото, тогава ще имам дългосроче­н успех.”

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria