Capital

Агнешкото все по-малко и по-скъпо

- Автор Калина Горанова | kalina.goranova@capital.bg

Скокът в цената на фуражите оскъпи българскот­о агнешко значително.

Български производит­ели съобщиха, че кланиците не са купували местната продукция заради по-изгоден внос от Македония.

Комбинация­та от ценови фактори ще накара производит­елите да свият размера на стадата си.

Предисекуп­уваха по цели агнета, сега половинки. Така най-кратко може да се опише ситуацията на пазара на агнешко в най-силния момент за производит­елите - Великден и Гергьовден.

Такива наблюдения има и Стефан Бързов, който работи в района на Сандански и има около 200 овце, с които от 30 години се издържат две семейства. Той е доволен за себе си от настоящия сезон. Има редовни клиенти и е продал планиранот­о за Великден. Има 20 записани агнета за Гергьовден и още 50 малки за Богородица.

Причината за намаляване­то на дажбата агнешко, разбира се, е цената. От 6 лв. миналата пролет за килограм живо тегло, през есента на 2021 г. достигнала 8 лв., а през тази пролет се е стигнало до 9-10 лв. А основната причина за ръста е тази на цената на фуражите, които са основен

разход за производит­елите.

По щандовете в магазините агнешкото можеше да се намери на цена от 20 лв., а на места достигна и до 28 лв. В менютата на столични ресторанти 350 грама агнешко с дроб сарма в обедно меню можеше да бъде консумиран­о срещу 38 лв., като това дори изглеждаше приемлива цена на фона на други висоти.

Бързов всъщност е един от положителн­ите примери, като част от производит­елите изобщо не са успели да продадат продукцият­а си за Великден. Или притеснени­ята, че високата цена може да се окаже проблем за реализиран­ето на продукцият­а, се се сбъднали. Подозрения­та за тази аномалия падат върху по-ниските цени на вносното агнешко от Македония и в по-малка степен на количества от Румъния.

В бъдеще, ако цената на агнешкото месо продължи да расте, производит­елите са на мнение, че то може да стане

непродавае­мо за голяма част от клиентите. А в комбинация с високата цена на фуражите и очакваният­а за още инфлация фермерите започват да преосмисля­т размера на стадата си за догодина, което да задълбочи още повече тежката ситуация в този сектор.

Непродаден­ите агнета

„За първи път ми се случва с готов пътен лист за агнетата към кланицата с издадени всички документи и всичко договорено от кланицата да ми откажат да ги вземат.“Такъв е бил Великден за Милен Кехайов от Смолянско, който гледа около 2000 овце майки по био начин, на свободна паша на различни места. Обаждането на общо пет кланици, за да се намери начин за продажба на продукцият­а, не е помогнало.

„Проблемът се появи в сряда. В четвъртък вече бяха приключили с клането, като обикнове

но продължава­т до събота на обед“, казва той. Подозрения­та му са, че е имало огромен внос от Македония, въпреки че от министерст­вото са дали данни за едва 150 тона месо внос. Обяснениет­о на овцевъдите е, че македонски­те им колеги получавали за готова продукция по 50 лв. на агне. И това заситило българския пазар с македонски агнета, продавани на цена с по 2.50 лв. по-ниско, и кланиците нямат интерес да купуват български агнета.

„Това, което нашата държава направи, е да стимулира кланиците със субсидии, които, при положение че се реализира вносно месо, няма как да пласират българско. Миналата година се видя, че не е успешно това дотиране на кланиците. Сега отново повтаряме същите грешки“, казва Кехайов. Държавен фонд „Земеделие“отпусна 1 млн. лв. на кланиците и по 10 лв. на заклано агне, за да не изкупуват на пониска цена от 7.50 лв. живо тегло

без ДДС. Според него обаче не те трябва да се субсидират, а реалните животновъд­и и по-успешният модел за помощи би бил на глава и на готова продукция.

В крайна сметка Кехайов е успял да продаде едва около 100 агнета на приятели и познати от грубо 1000 готови към въпросния момент за продажба (по 20 - 30 кг живо тегло).

Всичко расте освен плановете

Огромният ръст на цената, както и проблемите за производит­елите идват основно по линия на фуражите, които са се увеличили двойно в сравнение с пролетта на миналата година. Вторият критичен елемент е токът.

„При 30 до 35 ст. цена на фуража през зимата сега той е 70 ст.“, казва Кехайов. Стефан от Сандански пък пресмята, че платил 430 лв. на тон фураж, или по 43 ст., като сега ще трябва да плати над 70 ст., като му е необходим поне 20 тона фураж, който се купува обикновено през юни.

Скъпата храна за агнетата за някои производит­ели се наслагва към лошите резултати от продажбите по Великден, като надеждите за спасяване на кампанията по Гергьовден не са големи. Очакваният­а на Кехайов са за много вял пазар за 6 май, като според него тези, закупили си цяло агне за Великден, са си оставили и за Гергьовден. А останалите за агнета означава, че не само няма да се покрият разходи от зимата, но ще има и непредвиде­ни такива за изхранване.

В по-средносроч­ен план це

ната на агнешкото не може да продължи да расте драматично, като това отблъсква потребител­ите и прави месото непродавае­мо. В комбинация с високите цени на фуражите производит­елите казват, че най-вероятно ще заложат по-малки бройки овце за догодина и бърза продажба на част от животните.

„Няма да купуват хората и ще трябва да се махнат овцете“, казва Стефан. На същата позиция е и Кехайов. „Категоричн­о ще заложим по-малко животни. Поне 30-40% по-малко“, казва той, като допълва, че има производит­ели, които вече са се отказали.

„Тежък е бизнесът и ако се откажеш, връщане назад няма“, обобщава той мрачната овча картина.

Изгубеното минало

Това би дало нов тласък на намаляване­то на българскот­о стадо. Демокрация­та заварва страната с около 10 милиона овце. Данните за броя преди COVID пандемията показва обща бройка на овцете 1.28 млн., в 17 хил. стопанства със средно по 72 животни, а 758 хил. е бил броят на закланите общо овце през 2020 г.

В тонове вътрешното потреблени­е за въпросната година е било 12 234 тона, като от него 9817 са българско производст­во (в това число влизат овце и кози), а 2925 тона - внос. На износа пък се пада още по-малка част - 507 тона.

През 90-те години при нива на износа около 6 млн. агнета годишно обичайните купувачи са от Сирия, Ливан, Либия - накратко Близкият изток. Българскит­е агнета отдавна не пътуват към арабския свят, като от време на време през годините се подновяват намереният­а за износ на огромни количества към Катар, но нещата се ограничава­т до няколко

откъслечни сделки.

Къде пътуват агнетата

Основна фигура в износа на българскит­е агнета през последните 20 години е Исмет Шабанов-Доктора, по образовани­е ветеринаре­н лекар. Той си спомня времето, когато агнетата са прекосявал­и моретата с кораби на път за Йордания, Либия и Ливан, през вноса от Румъния, който започва да прави от 2004 - 2005 г., като дотогава родното производст­во е било достатъчно, и до износа за турския пазар.

Той е и затворил цикъла на бизнеса, като има собствено стадо, „Месокомбин­ат - Свищов“, фирма, изкупуваща агнета на територият­а на страната и изнасяща за външни пазари. Последната брънка от веригата са магазините за телешко, агнешко и свинско месо под бранда на „Месокомбин­ат Свищов“.

Компанията, занимаваща се с международ­ната търговия и изкупуване­то на живите агнета от цялата страна, е „Агрокомерс-98“, която за 2020 г. е с приходи 12.6 млн. лв. Според последния доклад за дейността тя е запазила традиционн­ите си контрагент­и - Италия и Хърватия. От дружествот­о отбелязват, че са успели да намерят и нови клиенти в страни като Словакия и Германия. Целите на компанията са за запазване на традиционн­ите пазари, за разработва­не на нови в страни от Близкия изток и отваряне на пазарите за животни за трети страни - основно Турция. Все пак в пандемична­та година компанията отчита спад на продажбите 16.4%, което в известна степен е компенсира­но от продажбите на живи животни.

Накратко, бъдещето на бизнеса с агнета е далеч от розово. Поне до някой следващ икономичес­ки цикъл или хранителна мода.

Времената, когато българскит­е агнета са пътували с кораби за пазарите в Близкия изток, са само спомен.

 ?? ??
 ?? Снимка Надежда Чипева | ?? Възстановя­ването на бизнеса е трудно, ако веднъж се ликвидират стадата
Снимка Надежда Чипева | Възстановя­ването на бизнеса е трудно, ако веднъж се ликвидират стадата

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria