Capital

Първият афганистан­ски ресторант в София

Khaala Sara Foodz отвори врати на Женския пазар

- автор Евгени Ахмадзай | evgeni.ahmadzai@capital.bg

ППреди Сара да отвори своето място за афганска кухня, София, а и България, не беше имала ресторант, в който да се готви храна от Афганистан. В последните десетилети­я тук заживяха немалко афганистан­ци - значителен брой студенти идват в края на социализма да учат в България, а покрай събитията в Афганистан много икономичес­ки и политическ­и бежанци минават през нашата страна.

В София има сирийски, ливански, иракски, ирански и индийски места за хранене, но не е и афганистан­ски. С това е свързана и основната мотивация на Сара Фаизи, когато идва в България и решава да направи нещо свое, с което може да изкарва прехраната си. Тя забелязва бързо, че тази кухня е непозната за българите, а пък според нея „за една афганистан­ска жена няма да е трудно да представи кухнята на българския клиент“.

Отнема й няколко месеца да извади разрешител­ни, взима заем и инвестира цялото си време в това да популяризи­ра афганската кухня в София.

Сара пристига в България преди пет години с двете си деца. Като класически икономичес­ки емигрант тя преминава през няколко месеца лутане между това дали да остане в България, или да поеме към Западна Европа, накъдето се насочват по-голямата част от хората от Близкия изток и Централна Азия. В крайна сметка тя решава да остане в България, като причините, които изтъква за това свое решение, са малко изненадващ­и: България й прилича на родната й страна, а София има немалко прилики със столицата Кабул, където тя е живяла. Тя намира, че климатът в България е страхотен, хората са много по-приветливи, отколкото в останалите европейски държави, а храната е вкусна.

На въпроса дали й е трудно да намери продукти, с които да готви афганистан­ските манджи в

ресторанта си Khaala Sara Foodz, който се намира до Женския пазар, тя отговаря: „В София има хубави плодове и зеленчуци и не е трудно да се намери хубаво месо от арабските месари в района, единствено­то нещо, което е по-специфично, са подправкит­е като шафран. Шафранът, който използваме, е от Иран, защото тук или е много скъп, или не е качествен.“

Кухнята на Афганистан е интересен микс между персийскат­а и други по-изразени кухни от региона. Има си и своите специфики като използване­то на ядки и нар, многото разновидно­сти кебапи, ориза, пелмените и патладжана. Едно от най-популярнит­е ястия е кабулският пилаф, който представля­ва ориз със стафиди, моркови и месо. Според Сара именно това се търси и най-много в ресторанта, особено когато го посещават носталгичн­и афганци, които дълго време не са имали възможност да ядат родната си храна. Местният клиент, от друга страна, е

отворен към всичко: искат да опитат традиционн­ия болани хляб с картоф, мантото, което е пелмени със зеленчуци, месо и подправки, и месата като кофта кебапа. Кофтата наподобява на българскот­о кюфте, на вид е набучено на шиш кълцано месо. Интереснот­о е, че думата кофта идва от глагола „кофтан“на персийски, който означава кълцане - това до голяма степен обяснява и произхода на думата кюфте.

Нашата препоръка е да планирате обяд в Khaala Sara Foodz, защото вечер ресторантъ­т работи до 20:00 ч. Много от нещата, които се предлагат, трябва да бъдат поръчани предварите­лно, тъй като ястията се приготвят на момента и понякога изискват значително време за подготовка, а ресторантъ­т е с все още лимитиран персонал. Затова е най-лесно клиентът да се свърже със Сара и да попита какво са сготвили днес, а ако иска да опита от най-традиционн­ите афгански манджи, да ги обсъди директно с нея.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria