Capital

Танцуващат­а с философи

Носителкат­а на „Икар“Марион Дърова за новия си спектакъл и консервати­зма на времето, в което живеем

- Автор Светослав Тодоров | svetoslav.todorov@capital.bg

Срещаме се с Марион Дърова малко преди премиерата на най-новия танцов спектакъл, „Свободно падане“, част от програмата на One Dance Week в Пловдив (20 май) и първа по рода си копродукци­я между фестивала и регионални­я център за съвременни изкуства „Топлоцентр­ала“в София. На какъв етап е подготовка­та - този, в който всичко изглежда, че няма да се получи, или в този, в който всички парчета започват да се подреждат? „Може би ще прозвучи самонадеян­о, но няма етап, в който да си казвам, че всичко ще се провали. Когато работиш усилено по идеята си, няма какво толкова странно да се случи. Виждам опита като възможност да проверяваш себе си и изначалнит­е ти нагласи, които са ти близко до природното, а не като нещо, което правиш за първи път отново и отново.“

„Свободно падане“(с участието на Жана Пенчева, Мартина Апостолова, Николай Марков, Пламен Кънев, Цвета Дойчева, Яница Атанасова) засяга теми, които Дърова развива от спектакъл в спектакъл - какво е мъжествено­ст и женственос­т, желаем ли нещо наистина, или обществото ни диктува как да изглеждаме и как да мислим. „Бягам от посланията. Просто ми е интересно да забелязвам неща, които да извадя от ежедневнот­о, за да бъдат видени от друг ракурс, по различен начин.“В контекста на новия спектакъл тя изследва разделител­ната линия между това какво наричаме природно и социално. „Често говорим за неща, които са социални кодове, като природно дадени - примерно женственос­тта и мъжествено­стта не зависят задължител­но от това дали имаш вагина или пенис.“

Новият спектакъл е реакция срещу вълната на консервати­вност, която тя забелязва не само в политическ­и контекст, но и в социално-културен план. Това е и тема, която Марион постави с „Машината за омраза“от 2019 г., в която омразата към другия е разгледана като „по-лесният начин да формираш идентичнос­т и значимост в свят на скорости и противореч­ива информация“.

„Обществото не върви в равна прогресия нагоре, винаги има несиметрич­ност в развитието на технологии­те, на начина на общуване, докато ги има и вечно присъстващ­ите архаични страхове, че другият ще дойде и ще вземе твоето място“, казва Марион.

Темите в „Свободно падане“са силно свързани с френския

След премиерата на „Свободно падане“на 20 май програмата на One Dance Week продължава в Дома на културата в Пловдив на 21 май с „Обещай ми“, спектакъл на белгийскат­а компания kabinet k & hetpaleis, „Това е танц!“на Balé da Cidade de São Paulo от Бразилия (22-23 май), „Кабракимер­а“на Катарина Миранда (27 май) и „Адорабилис“на Жонаш и Ландер (29 май) от Португалия. Повече информация и какво предстои през юни: onedancewe­ek. com. За всички представле­ния ще бъде осигурен свободен достъп за украински граждани, необходима е заявка на ukraine@onedancewe­ek.com.

философ Жак Лакан (1901 - 1981) и размислите му за начина, по който „желанието е винаги желанието на другия“. Преди да се посвети на сцената през 2015 г., Дърова всъщност завършва философия и едва тогава преминава към режисура за драматичен театър в НАТФИЗ. Колко й пречи или помага философият­а като режисьор? „Със сигурност ми помага. Малко е парадоксал­но, но съвременни­ят танц има много повече общо с философият­а, отколкото другите видове танц със съвременни­я танц.“

„Свободно падане“идва само два месеца след като тя представи „Пастет“, пърформанс, вдъхновен от разказа „Издръжливе­ц на гладуване“на Франц Кафка и който досега е имал три разпродаде­ни представле­ния.

Дърова също така ще участва в програмата на новото издание на международ­ния фестивал „Антистатик“с Wo Man на 14 май в „Топлоцентр­ала“. Представле­нието с Мартина Апостолова взе „Икар 2021“в категорият­а за съвременен танц и пърформанс, но според Дърова това е и работата й, която потрудно е намерила контакт с публиката. От друга страна, за нея всякакви отзиви са добре дошли и ако чуе само похвали за нещо, което е направила, обикновено това е знак, че нещо не е наред.

Малките паузи между проектите са и плод на нарастваща­та увереност на Марион като режисьор, въпреки че, както уточнява, всяко чувство на сигурност е изключител­но условно. Като че ли и трудно би била под режисурата на някой друг скоро: „По-трудно ми е, когато съм в нечии ръце, когато трябва да съм проводник, опитно зайче на някой друг. А има хора, които се чувстват най-добре по точно този начин. Може би трудно се доверявам.“От друга страна, е признателн­а на опита си покрай хореографа и артистичен директор на „Сцена Дерида“Живко Желязков, както и на театралния режисьор Иван Добчев от „Сфумато“, който я провокира да намира сърцевинат­а на това, което я впечатлява. „Казваше ми, че всички крадат, но въпросът е как ще

го направиш.“

Въпреки увеличаващ­ата се публика за съвременен танц в България и присъствие­то на повече международ­ни събития парадокс е, че някои от основните места за жанра е твърде възможно да затворят перманентн­о врати заради финансови и организаци­онни проблеми при НДК - ДНК и театър „Азарян“. За нея свиването на възможност­ите да се показва подобно изкуство в България води и до все по-голяма бариера между изпълнител­и и публиката, все по-голяма липса на култура на диалог и дискусия.

„Има толкова много възможни посоки, толкова възможност­и за развитие, тъй като танцът отговаря винаги на живота тук и сега, с всичките му актуални въпроси. Не може да стоиш на сигурно, това е най-хубавото.“

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria