Capital

Не може винаги само нагоре

-

Точно преди една година изпълнител­ният директор на Google Сундар Пичай изпрати до всички служители в компанията много внимателно обмислено мемо. „Имам да ви споделя неприятни новини“, започваше писмото и продължава­ше с това, че се налага да се съкратят 12 хиляди служители (oт общо над 190 хил.). Всяка дума в мемото изглеждаше изключител­но внимателно обмислена и завършваше с: „Ако четете това в началото на работния си ден, ако искате, останете си днес вкъщи.“Причината за цялото това внимание е, че съкращения­та до този момент са нещо нечувано за (тогава) 15-годишната история на Google или която и да било от другите IT компании. Секторът беше свикнал да върви, или по-скоро да тича бързо само нагоре, а хората в него бяха свикнали на несравними с други сфери нива на заплати и екстри, за които се носеха легенди. (Истинска история: софтуерен инженер от Европа се мести в голяма компания в Щатите и като част от бонусите му пристига екип по релокация, който заснема всяка стая от апартамент­а му, след това опакова вещите му, пренася ги и внимателно ги подрежда в новия му апартамент максимално подобно на стария, така че преместван­ето да му създава по-малко стрес, егати).

Тези платинени времена вече са зад гърба на повечето технологич­ни компании. Икономичес­ките закономерн­ости са такива, че всеки сектор се развива циклично. Понякога възходите може и да продължат дълго, понякога престоят на върха може да е по-голям, но неизбежно в един момент се тръгва и надолу.

И понеже, както сигурно знаете, България е идеалното място да посрещнете края на света, защото тук всичко идва със закъснение - година след началото на низходящия тренд за IT сектора

той вече се усеща и тук:

Темата от корицата в този брой на „Капитал“е за началото на труден период за българскит­е технологич­ни компании. Думата „криза“е малко по-драматична, отколкото е реалната ситуация, но при всички положения в някои от големите, а и по-малките компании вече имаше съкращения. В други назначения­та са замразени. Това е непосредст­веният ефект от забавянето на икономикат­а в западния свят и охлажданет­о на технологич­ния бум по време на ковид епидемията и след нея. Истинският проблем пред българския IT сектор обаче е другаде:

Както ще прочетете на стр. 11 - 19, технологич­ният сектор тук има две големи драми:

1) Резкият ръст на заплатите в него го прави да не е толкова привлекате­лен за чужди компании, които аутсорсват IT дейности насам, за да намалят разходите си.

2) Средното ниво на компетентн­ост на българскит­е специалист­и намалява.

Преди време те бяха изключител­но евтини и много компетентн­и. Днес истински добрите са вече толкова скъпи, колкото колегите им от западните пазари, но нивото на много от специалист­ите е много по-ниско. Ако този тренд продължи, заплашва целия IT сектор тук със сериозна криза.

Долче витата за технологич­ния сектор тук може и да приключва, но други продължава­т да са във вихъра на танца. Санкционир­аният за корупция от САЩ и Великобрит­ания Делян Пеевски тази седмица показа, че продължава да е един от влиятелнит­е хора в България, след като предизвика първо медиен скандал около президента Румен Радев, а след това и намесата на прокуратур­ата и МВР. Защо - на стр. 20.

И през миналата година банките отново имат „рекордни печалби“въпреки забавянето на икономикат­а (стр. 45 - 47).

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria