Capital

Сутринта Америка, следобед Русия

-

Д„Днес съм ги разделил така - [сутринта] „Америка за България“, сега Русия, после НАТО. И шпионите са така“- шава красноречи­во с ръка Бойко Борисов през 2019 г., за да покаже колко са объркани шпионите. Това се случва, докато открива Пловдивски­я панаир заедно с руския посланик и руска министърка. Историята донякъде описва и политиката на Борисов в българскат­а енергетика, докато той управляваш­е държавата. „Донякъде“, защото „шпионите“всъщност не са объркани - руската доминация над българскат­а енергетика е била упорито налагана от неговото правителст­во цел.

И ако досега за това можеше да се съди само по действията на последния кабинет на ГЕРБ, от тази седмица има нови доказателс­тва какво се е случвало тогава. Група български и украински хакери разпростра­ниха документи от мейла на сътрудник на влиятелния руски политик Александър Бабаков. Той е член на руския парламент, близък до Путин и назначен от него на позицията „специален пратеник“на руския президент за връзка със сънародниц­ите им в чужбина. Заради активното му участие във войната на Русия срещу Украйна е санкционир­ан още през 2014 г. от ЕС и Великобрит­ания. Малко преди това при едно от посещеният­а си в България според разследван­е на New York Times той предлага подкуп на български зам.-министър на енергетика­та от служебното правителст­во на Марин Райков, за да ускори изграждане­то на проекта, тогава известен като „Южен поток“. Тогава не се получава - заместник министърът сигнализир­а българскит­е служби. Няколко години по-късно обаче българскот­о правителст­во вече обсъжда с него или негови представит­ели какво да се случва в българскат­а енергетика и по-специално движението на проекта „Турски поток“през България. Неговото (и съответно на Путин) внимание към този проект е много лесно обяснимо. От сегашна гледна точка е ясно, че Русия дълго време се е готвела за войната срещу Украйна. Фактът, че от там минава основният газопровод към най-големия клиент на Русия - Европа, е изключител­но неприятен за Москва и дава някакъв лост за влияние на Украйна. Заобикалян­ето й е ключов приоритет на Кремъл.

В крайна сметка това се случва при третото правителст­во на Борисов, когато „Турски поток“премина през България, като вероятно самите руснаци никога не са се надявали на такива условия. Kабинетът на ГЕРБ не само пусна газопровод­а през българска територия, но и се съгласи да го плати, без да може никога да го използва. И още - положи максимални усилия да го построи изключител­но бързо - на моменти в изграждане­то му участваха инженерни части от българскат­а армия.

От изтеклите сега документи се вижда, че всичко това е било добре координира­на държавна политика - руската страна е била съветвана какво да направи, така че да се избегнат европейски­те санкции. Да го кажем по друг начин - българскат­а страна съзнателно е нарушавала европейски­те санкции срещу Русия, като по този начин е подпомогна­ла началото на войната срещу Украйна.

За да не звучи всичко това прекалено драматично, по това време Германия има сходна политика, за да гарантира евтин газ за бумтящата си (тогава) икономика. Много европейски страни купуват руския газ и така финансират изграждане­то на военната машина, за която все пак имаше подозрения, че може да тръгне срещу Украйна. В крайна сметка се оказа, че и двете страни са се лъгали една за друга - Европа, че Русия няма да загуби най-големия си клиент, а Русия - че Европа няма да загуби най-големия си енергиен доставчик.

Ролята на България за началото на войната срещу Украйна може и да не е била ключова, но е със сигурност унизителна. Нещо повече - подчинение­то на руската политика и опитите сега това да се компенсира с включване на американск­и проекти промени структурат­а на българскат­а енергетика. И между едните и другите интереси не остана място за българскит­е. (Вижте всичко по темата за новите разкрития на стр. 11 - 18.)

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria