Capital

„Булсатком“: Мачът е свирен

Операторът вече окончателн­о е под контрола на собственик­а на „Виваком“и „Нова телевизия“United Group

- Автор Константин Николов | konstantin.nikolov@capital.bg

ДДрамата около най-голямата телеком сделка през последните три (а и повече) години е в последното си действие. „Булсатком“вече окончателн­о е под контрола на собственик­а на „Виваком“и „Нова телевизия“United Group, като в края на февруари за управител на най-големия доскоро телевизион­ен доставчик е назначен и главният изпълнител­ен директор на „Виваком“Николай Андреев. Въпреки протестите на другите два големи телекома United Group получава оператор с над 500 хил. абонати на телевизия, над 100 хил. на интернет, 150 млн. лв. приходи и 1100 служители. Така конкуренци­ята на пазара на фиксирани услуги

намалява, тъй като остават само два големи играча. Но по-интересен е начинът, по който се стигна до концентрац­ията след регулаторн­ото решение, което я разреши.

Решението на решението

На 1 февруари стана ясно неофициалн­о, че Комисията за защита на конкуренци­ята (КЗК) е одобрила искането за придобиван­е на „Булсатком“от United Group от компанията на Спас Русев Viva Corporate. Самият Русев купи „Булсатком“през 2022 г. със заем 127 млн. евро именно от United Group.

В подкрепа на придобиван­ето от седемте членове на КЗК петима гласуваха „за“, един отсъства, а друг излиза с особено мнение. В доводите си комисията де факто опроверга друг регулатор — Комисията за регулиране на съобщеният­а, като заяви, че обединение­то на „Виваком“и „Булсатком“няма да създаде проблеми на пазара за доставка на телевизия, тъй като общо ще държи 40% от него, а не 60%, каквито са данните на КРС. КЗК, която отдавна е с изтекъл мандат, всъщност прие без възражения доводите на United Group, че в доставката на телевизия трябва да бъдат включени и стрийминг платформи като Netflix, HBO MAX и др.

По закон КЗК трябва да приеме решение, с което постановяв­а, че е допустима концентрац­ия и е възможно предварите­лно изпълнение на придобиван­ето. В доводите си за „Булсатком“регулаторъ­т признава искането

на UG, че „незабавнот­о изпълнение е наложителн­о, тъй като съществува опасност да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнение­то на разрешение­то за концентрац­ия“. Другият довод на купувача е, че евентуално закъснение на изпълнение­то „може да последва значителна или трудно поправима вреда“— прекратява­не на търговскат­а дейност на „Булсатком“, „което би представля­вало ако не необратима, то най-малкото трудно поправима вреда“.

След като стана ясно, че решението е взето, документът не беше публикуван през следващите две седмици, колкото всъщност е срокът за плащане на таксата от страна на придобиващ­ото дружество — в случая United Group. По-интереснот­о е какво се случи през този период. Публикуван­ето е важно, за да може решението да влезе в сила, а и компаниите, които имат възражения срещу концентрац­ията, да могат да го обжалват. Документът е пуснат на страницата на КЗК на 15 февруари, когато според информация на „Капитал“United Group вече е получил контрола над дружестват­а по веригата на собственос­т на „Булсатком“.

По информация на „Капитал“UG не заплаща веднага таксата, но веднага след взимането на

решението от КЗК на 1 февруари прави друго — иска да влезе в компанията, собственик на „Булсатком“— люксембург­ското дружество на Спас Русев Viva Corporate. Директорит­е му обаче искат от купувача да представи публикуван­ото решение на КЗК (което тогава още не e пуснато официално). Вместо това United Group прави предсрочно изискуем заема, който са предостави­ли на компанията на Спас Русев през есента на 2022 г., за да придобие „Булсатком“. Така чрез принудител­но изпълнение върху акциите на Viva Corporate UG заради неплатения дълг получава контрола и над „Булсатком“.

Мога да те глобя, мога и да не те глобя

На пръв поглед е изпълнена концентрац­ията — КЗК разрешава придобиван­ето на „Булсатком“от UG и съответно купувачът влиза във владението си. Но регулаторъ­т всъщност дава зелена светлина на придобиван­ето на едноличен контрол от страна на United Group при изпълнение условията на договора, сключен с Viva Corporate. Но тъй като придобиван­ето се извършва не чрез изпълнение на договора, а чрез принудител­но изпълнение върху акциите на Viva Corporate и оттам поетапна промяна в корпоратив­ния статут на дъщерните дружества в българския Търговски регистър, UG са осъществил­и концентрац­ия по начин, различен от разрешения от КЗК.

Според адвокати, с които „Капитал“разговаря, при установява­не на нарушение КЗК следва да образува производст­во по собствена инициатива, а може да бъде уведомена за такова нарушение и от други компании. Но в крайна сметка решението за образуване на производст­во зависи от КЗК. Подобна

възможност е изключител­но малко вероятна, ако се съди по бързината, с която комисията одобри сделката — преди коледните празници обяви, че започва детайлно проучване на пазара, което завърши само за месец. За подобни проучвания традиционн­ият срок е три месеца, но има опция за удължаване, която най-често се ползва.

По информация на „Капитал“основните конкуренти „А1 България“и „Йеттел България“, както и „БТВ медиа груп“(която има един и същ собственик с „Йеттел“) обжалват в Администра­тивен съд — София-област, както решението за допускане на концентрац­ията, така и предварите­лното изпълнение. Но според запознати с практиката е много трудно една подобна сделка да бъде анулирана след „консумиран­ето“ѝ, т.е., след като UG са поели контрола над придобитот­о дружество. Възможно е налагането на някаква санкция или глоба, но не и спирането на концентрац­ията.

На въпрос на „Капитал“защо са решили да влязат във Viva Corporate чрез предсрочно изискуем заем към компанията говорител на United Group отговори така: „Придобиван­ето на „Булсатком“беше одобрено от КЗК. В момента решението е влязло в сила. Нашите конкуренти обжалваха това решение и тези обжалвания са висящи. Те поискаха и спиране на решението на КЗК, но българския­т съд отхвърли тези искания. В резултат на това приключихм­е придобиван­ето на „Булсатком“и свързаните с него холдингови дружества в пълно съответств­ие с решението на КЗК и съдебните решения.“

Все още не е ясно какви са плановете за United Group за оператора. Вариантите не са много: или „Булсатком“да бъде запазен като отделен бранд, или клиентите му да бъдат прехвърлен­и към услугите на „Виваком“. Ако се съди по други подобни (дори далеч по-малки) сделки, мигриранет­о на абонати, още повече стотици хиляди, изисква сериозни усилия, пренастрой­ки

Въпреки протестите на другите два големи телекома United Group получава оператор с над 500 хил. абонати на телевизия, над 100 хил. на интернет,

150 млн. лв. приходи и 1100 служители.

на приемници и др. „Фокусирани сме върху предлагане­то на най-добрите услуги и продукти на клиентите ни и ще решим покъсно каква да е бранд стратегият­а ни“, допълни говорителя­т на United Group пред „Капитал“.

Възможно е бързането на UG да е свързано и с евентуална подготовка на продажба на цялата група или отделни нейни активи. Според гръцки медии основният акционер в United Group — лондонския­т фонд BC Partners, обмисля излизане след време. Една идея е продажбата на гръцкия телеком Nova, друга — на цялата група. На въпрос от „Капитал“преди седмица за евентуални планове за раздяла с активи от United Group отговориха, че не коментират пазарни спекулации.

 ?? ?? Преди решението на КЗК в началото на февруари служители на „Булсатком“протестира­ха пред сградата на комисията срещу придобиван­ето от United Group, което според тях ще има „пагубни последстви­я“върху над 1000 работещи в оператора, както и върху потребител­ите и целия телекомуни­кационен пазар в страната
| снимка Цветелина Белутова
Преди решението на КЗК в началото на февруари служители на „Булсатком“протестира­ха пред сградата на комисията срещу придобиван­ето от United Group, което според тях ще има „пагубни последстви­я“върху над 1000 работещи в оператора, както и върху потребител­ите и целия телекомуни­кационен пазар в страната | снимка Цветелина Белутова

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria