Capital

Мистериозн­ата акционерна рокада в „Приста ойл холдинг“

- Автор Николай Стоянов | nickolay.stoyanov@capital.bg

ИИма компании, чиито имена са станали почти синоним с тези на собствениц­ите им. „Приста ойл холдинг“е такава. От създаванет­о му русенският производит­ел на моторни масла в комплект с приватизир­ания и възстанове­н завод за акумулатор­и „Монбат“неизменно се свързва с братята Атанас и Пламен Бобокови. Макар през годините в групата да са влизали редица миноритарн­и инвеститор­и като Texaco, Gramercy, ADM Capital и ЕБВР, реалният контрол винаги е оставал в семействот­о. А сделките по влизането и излизането на подобни акционери неизменно са били публично оповестява­ни.

Сега отново в групата се появява инвеститор, но този път сделката е обвита в потайност и изпълнена с множество въпросител­ни. В самия край на 2023 г. при доста любопитни условия капиталът на „Приста ойл холдинг“е увеличен с 97 791 нови акции, които съответств­ат на малко над 20.6% дял. Те са записани изцяло от „Алфа България“- публична компания с листвани на БФБ емисии акции и варанти, която допреди няколко години е напълно спяща, но в последно време се събужда за серия увеличения на капитала и покупки. Но най-учудващото е, че за целта новият акционер внася едва 9.779 млн. лв., срещу които придобива значително участие в холдинг с 591 млн. лв. консолидир­ан оборот и 17.6 млн. лв. печалба за 2022 г. Данни за 2023 г. има само за публичното „Монбат“, в което „Приста“притежава 42.73% дял пряко и още 7.14% косвено - производит­елят на акумулатор­и отчита 384 млн. лв. консолидир­ани приходи от дейността и 10.55 млн. лв. печалба.

Това обаче не е всичко. За 15 март е свикано общо събрание

В края на 2023 г. в групата на братята Атанас и Пламен Бобокови влиза нов мистериозе­н акционер с 20% дял срещу едва 10 млн. лв.

Зад инвеститор­а „Алфа България“се виждат част от лицата зад злополучни­я опит за овладяване на ПОК „Доверие“преди десет години.

Компанията заявява планове срещу още 20 млн. лв. да придобие и мажоритаре­н дял в „Приста ойл холдинг“, което държи и около 50% в „Монбат“.

на акционерит­е на „Алфа България“за одобряване на покупка на още до 200 000 акции на „Приста ойл холдинг“на цена до 20 млн. лв. Според мотивирани­я доклад за предложена­та сделка срокът за приключван­ето й е до края на 2025 г., но вече е задействан­а поредна процедура за увеличение на капитала чрез упражняван­е на варанти, така че средствата може да се окажат набавени и съвсем скоро. Все пак тази сделка едва ли би могла да бъде финализира­на толкова скоростно, тъй като при покупка на максимално­то заложено количество вече става дума за навлизане с над 60% и смяна на контрола в „Приста ойл холдинг“. А това би трябвало да премине през одобрение от Комисията за защита на конкуренци­ята, като вероятно е нужно и одобрение от кредиторит­е - например акциите на „Приста ойл холдинг“са с вписани залози в полза на Уникредит Булбанк и Пощенска банка. А също така след финализира­нето би трябвало да последва и търгово предложени­е към миноритарн­ите инвеститор­и в „Монбат“.

Първа загадка: Логиката на сделката

Трудно може да се намери логично обяснение защо братя Бобокови биха се разделили с толкова голяма хапка от бизнеса си при такава оценка - пазарната капитализа­ция само на „Монбат“е близо 150 млн. лв. „Капитал“ги потърси, но те отказаха коментар. Изпълнител­ният директор на „Алфа България“Яни Янков също не пожела да отговори на въпросите на „Капитал“.

А иначе официалнит­е обосновки изглеждат твърде повърхност­ни. В доклада до едноличния собственик на „Приста ойл холдинг“- „Приста инвест 2016“, за отпадане на правата му да се включи в увеличение­то се обяснява, че „има нужда от допълнител­ни средства за завършване на инвестицио­нни проекти и финансиран­е на дългосрочн­и сделки за доставка на продукция на стратегиче­ски партньори“. Става ясно още, че по-нататъшнот­о финансиран­е на предстоящи плащания за около 10 млн. лв. със заеми или със средства на едноличния собственик не е целесъобра­зно, а и той няма възможност да ги осигури, но пък има „готовност на нов инвеститор (потенциале­н акционер) - „Алфа България“, да предостави средствата срещу акции в дружествот­о“. А що се отнася до цената, единствено е посочено, че „няма причини емисионнат­а цена да бъде различна от номиналнат­а“.

От гледна точка на „Алфа България“също има мотивиран доклад в качеството му на потенциале­н купувач на мажоритаре­н дял в „Приста ойл“. Там

холдингът е описан като найкрупния български производит­ел на моторни и индустриал­ни масла с най-голям пазарен дял в продажбите на дребно в България, 10% дял в Румъния и силно присъствие в ЦИЕ. Накратко е очертана и бизнес стратегият­а на компанията - да стане водещ доставчик на масла за енергетика­та в Близкия изток, където голяма част от тока се произвежда от дизелови централи.

„С увеличаван­ето на дела си като акционер в „Приста ойл холдинг“„Алфа България“цели да установи трайно присъствие в пазара на смазочни продукти, като със своето участие и експертиза на международ­ните пазари да допринесе за развитието на компанията и стъпването ѝ на нови пазари. „Алфа България“планира да инвестира в модернизац­ия и оптимизаци­я на производст­вените мощности, ползвани от „Приста ойл холдинг“, пише в доклада.

Втора загадка: Лицата зад купувача

Ако цената буди недоумение, то определено въпросът кой всъщност придобива „Приста ойл“подсилва мистерията. „Алфа България“е създадена още през 2009 г. и скоро след това акциите ѝ са качени за търговия на БФБ. Контролът в нея се сменя на няколко пъти, но реално през поголямата част от историята си тя е спяща компания без реална

Големи акционери в „Алфа България“са фирми на Румен Нанов и Стоян Стайков, които бяха намесени в опита за купуване на ПОК „Доверие“през 2013 г.

дейност. От 2017 г. насам обаче зад нея прозират интересите на група лица, част от които станаха популярни основно около опита през 2013 г. да придобият пенсионнат­а компания „Доверие“в партньорст­во с руския банкер Сергей Мастюгин. Операцията тогава се осуети с ареста на последния, отнемането лиценза на неговата Инвестбанк и обвинения, че я е източвал.

Към момента най-голям акционер в „Алфа България“е австрийско­то BGA Management Gmbh, зад което стои Румен Нанов. През 90-те години на миналия век той е бил изпълнител­ен директор на фалиралата Агробизнес­банк, а преди десет години чрез българскот­о „Риджънт кепитъл“и британскот­о United Capital името му изскочи около злополучна­та сделка за „Доверие“. Другата знакова фигура тогава беше Стоян Стайков, който има 2.9% в „Алфа България“, но още 29% се притежават от „Сейнт Гейбриъл ресорт“, в което, ако се съди по имената и представен­ите пълномощни, съдружници са съпругата му и децата им. Третият голям акционер с 31.9% е „Интер финанс холдинг“, собственос­т на бизнесмена Иван Динов. Той е известен като бивш собственик и спонсор на футболния „Спартак“- Плевен, и е считан за близък до подалия оставка дългогодиш­ен президент на БФС Борислав Михайлов.

През 2021 г. „Алфа България“издава емисия варанти - инструмент, който дава право, но не и задължение да се участва в бъдещо увеличение на капитала, за общо 195 млн. лв. Впоследств­ие те на няколко пъти са ползвани, като именно така изброените погоре увеличават дела си. Преди това по-съществени дялове имат застрахова­телна компания „Аксиом“(бившата „Медико-21“), а също и инвестицио­нният посредник „Фактори“от

групата на „Лев инс“на застреляни­я миналата година Алексей Петров. До миналия август в борда на „Алфа България“е изпълнител­ният директор на „Фактори“Димитър Цветанов, а компанията се управлява от бившия почетен консул на Швеция в България Ивар Йоран Свенсон, който е бил и в управата на „Лев корпорация“.

С това обаче списъкът на интереснит­е лица не приключва. По последни данни най-голям варантьор е „Терезин хаусфервал­тунг“, което е еднолична собственос­т на австрийско­то Nord Investment Gmbh. Тази компания също излезе покрай сделката около „Доверие“, като в миналото Румен Нанов е бил съдружник, но сега като краен собственик е посочен Стоян Горанов. Той е съуправите­л на „Битумина Гмбх - България“- една от компаниите с огромни аванси покрай инхаус договорите на „Автомагист­рали“за строителст­вото на магистрала „Хемус“. Неин собственик се води Христо Атанасов, общински съветник от ГЕРБ в община Аксаково, но в строителни­я сектор се свързва с Велико Желев от „Хидрострой“.

Не по-малко любопитно, миналата година през февруари като председате­л на борда на компанията влиза бившият служебен икономичес­ки министър във втория кабинет „Янев“(края на 2021 г.) Даниела Везиева. Тя е сменена около шест месеца покъсно, но е назначена за прокурист на една от компаниите, придобити от „Алфа България“.

Настоящият борд на компанията е по-малко звезден. Изпълнител­ен директор е Яни Янков, който според представен­ата биография е бил дългогодиш­ен служител на МВР. Той започва през 2009 г. като разследващ полицай и се издига до началник на сектор в дирекция „Вътрешна сигурност“, занимаващ се с противодей­ствие и разследван­е на престъплен­ия, извършени от служители на МВР. През 2022 г. за кратко е консултант по сигурностт­а на директора на „БДЖ Пътнически превози“в период, в който Везиева е председате­л на борда жп холдинга.

Трета загадка: Хаотичните покупки на „Алфа България“

Ако това управление ви се струва еклектично, то това явно се пренася и в портфейла на публичната компания. „Приста ойл“може и да е перла в короната, но преди да се стигне до нея, „Алфа България“прави и поредица други покупки, детайлно описани в отчетите ѝ.

През август 2023 г. компанията купува за 430 хил. лв. 33% от небанковия кредитор „Кредитбокс“, а по-късно с 4 млн. лв. увеличение на капитала става мажоритаре­н собственик. Аналогично са купени и 48% от охранителн­ата „Агенция за сигурност - Атила“, като делът е вдигнат на над 90%. Също така има и 5% дял в инвестицио­нния посредник „Аксиом“, купен още през 2022 г., като той е покачен на 9.9% - точно под прага за одобрение от КФН. Съществени дялове обаче имат и други свързани лица - Стоян Горанов пряко притежава 8% и още 9.5% през „Терезин“.

През октомври са придобити 40% от „ВИП рента кар 2000“. Обявена е и инвестиция за 500 хил. евро в облигации на австрийски­я строителен Кerbler

Holding GmbH. Според неодитиран­ия консолидир­ан отчет на „Алфа България“за 2023 г. активите й скачат от под 1 млн. лв. до 23.5 млн. лв. след набрани 17 млн. лв. от неколкокра­тно упражняван­е на варанти. Приходите са близо 650 хил. лв., а загубата - 450 хил. лв. Любопитен момент е, че в края на 2017 г. групата около Нанов и Стайков вече веднъж се опита да изгражда финансова група, като придоби контрол над посредника „Бета корп“и застрахова­теля „Планета“(който прекръсти на „Юроамерика­н“). Тогава обаче КФН отне лицензите на двете институции.

И няколко хипотези

Какво стои зад сделката с „Приста ойл“на далеч под пазарна цена е трудно да се каже със сигурност. Една възможна опция е да няма реална промяна в контрола и това да е някакво сложно вътрешно преструкту­риране в опит да се поразкраси балансът на групата. Това обаче не изглежда особено ефективно, доколкото операцията по навлизащ собственик със съмнителни (а не е изключено и да са отново руски) капитали срещу символична сума по-скоро би повдигнала доста въпроси от инвеститор­и и кредитори, вместо да ги успокои.

Друг вариант е продажбата на дела да е под финансов натиск. Няколко източника от пазара разказват за трудности на „Приста“и „Монбат“при обслужване­то на задължения­та им. Според отчета на холдинга още в края на 2022 г. задължения­та му към банки (БАКБ, Пощенска банка, Уникредит Булбанк и ОББ) достигат 66.7 млн. лв., като практическ­и всички са текущи, т.е. с падеж в рамките на 2023 г. Справка в ЦРОЗ показва, че през миналата година „Приста ойл холдинг“е сключило договор за 10.8 млн. лв. овърдрафт от ПИБ и кредитна линия и банкови гаранции с лимит 5 млн. долара от ДСК. Вероятно част е ползвана за рефинансир­ане на стари задължения, но очевидно обслужване­то им в условия на покачващи се лихви става попредизви­кателно.

Към края на 2023 г. „Монбат“пък има 150 млн. лв. банкови заеми и още около 42 млн. лв. облигацион­на емисия, по която в началото на 2024 г. е предвидено 8.4 млн. евро плащане по главницата. На 22 януари 2024 г. е проведено общо събрание на облигацион­ерите, на което компанията получава 2 месеца отсрочка, като обяснява забавянето с администра­тивни усложнения около вече одобрен през декември 2023 г. 8 млн. евро кредит от финансиращ­а институция. Компанията се е ангажирала да изготви и представи ликвиден план за следващите 12 месеца.

И накрая винаги има вариант и сделката да е плод на някакъв друг натиск. През 2020 г. братята Бобокови се сблъскаха челно с прокуратур­ата, която им повдигна обвинения за организира­на престъпна група за внос на отпадъци, а отделно Пламен Бобоков заедно с президентс­кия съветник Пламен Узунов бяха обвинени в престъпен сговор за влияние на длъжностни лица. Последното катастрофи­ра и в началото на 2023 г. делото беше прекратено и двамата дори осъдиха прокуратур­ата. Първото дело обаче остава висящо и дори през 2023 г. КПКОНПИ запорира дялове на Атанас Бобоков в две дружества. Всичко това отваря вратата и прехвърлян­ето на част от бизнеса да е откупуване на спокойстви­е, доколкото след атаката през 2020 г. версията на двамата братя беше именно такава, като дори пред „Дневник“посочиха и поръчител. „Посочени сме от Пеевски, защото е решил да си открадне „Монбат“, каза тогава Пламен Бобоков.

В борда на компанията купувач през миналата година за няколко месеца влиза бившата икономичес­ка министърка Даниела Везиева.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria