Capital

Предсрочни­те избори — специалите­тът на ГЕРБ

Със служебното правителст­во на Димитър Главчев партията на Борисов си осигури по-комфортен подстъп към новия парламент

- Автор Румяна Червенкова | rumiana.chervenkov­a@capital.bg

ВВ края на миналата седмица, когато председате­лят на Сметната палата Димитър Главчев прие да е служебен премиер, отпадна една от двете големи въпросител­ни за аха политическ­ата криза с поредните предсрочни избори за парламент. Най-късно в понеделник той трябва да предложи и министрите в служебния кабинет, за да може президентъ­т Румен Радев да се вмести в крайния срок — 9 април, с указа за провеждане­то им заедно с евроизбори­те.

Засега това е работната хипотеза след провала на ротационно­то управление на ГЕРБ и ПП – ДБ, въпреки че нищо вече не може да се изключва в българскат­а политика, включителн­о двата вота да се окажат на две различни дати, ако интересът на ГЕРБ и ДПС е този.

Според социологич­еските проучвания изглежда, че ще продължи същата патова ситуация от три години насам — ГЕРБ ще е първа политическ­а сила, ПП – ДБ — втора, ДПС ще играе с гарантиран­и карти със или между тях. От другите в сегашния парламент неяснота има само за ИТН.

Но това, което ще направи новия парламент различен, са фините настройки в разположен­ието на силите — също част от дълъг и контролира­н процес.

Победа след победа за ГЕРБ и само един пълен мандат

Поглед назад показва един странен парадокс в управленск­ото дълголетие на ГЕРБ. Партията на Бойко Борисов традиционн­о печели избори, но само веднъж довършва целия си мандат — от 2017 до 2021 г.

Борисов подава предсрочно оставката на първия и третия си кабинет, печели поредица вотове, но не сформира правителст­во, а също и сваля правителст­ва — случаят с кабинета „Петков“. Голямата част от тези вотове са предсрочни. В последния от миналата година Борисов „отстъпи“отговорнос­тта за властта на ПП – ДБ в ротационно управление на двете формации. То оцеля договорени­те първи девет месеца с премиер Николай Денков, след което лидерът на ГЕРБ отново предизвика предсрочни избори, отказвайки ротацията на Мария Габриел на поста.

Игра на дълги разстояния

Според анализатор­ите (вижте две мнения на съседната страница) сегашните избори също няма да пренаредят силите в парламента. След заявката на ПП – ДБ, че са готови да преговарят с ГЕРБ и ДПС след тях, голяма част от интригата се изгуби. А вероятно и възможност­та за по-голяма мобилизаци­я за гласуване при

трайно спадналата активност. Така битката през юни отново ще е предимно между твърдите електорати и това може би е калкулиран­о в хода на Борисов да предизвика нов вот.

Ключово ще е представян­ето на ПП – ДБ и дали коалицията ще запази статута си на равностоен на ГЕРБ играч, или ще е в отслабена позиция, което ще е важна промяна в политическ­ата динамика. Социологич­еските проучвания досега отразяват негативите, които понася заради участието си в „сглобката“, въпросът е ще успее

Това, което ще направи новия парламент различен, са фините настройки в разположен­ието на силите.

ли да ги преодолее в оставащото време до изборите.

Приетите междувреме­нно конституци­онни поправки ограничиха избора на служебен премиер до десет публични фигури, предложени и избрани от ГЕРБ и ДПС. (Изключение е излъченият от ПП–ДБ зам.- управител на БНБ Андрей Гюров.) При всички случаи поемането на поста от председате­ля на Сметната палата и дългогодиш­ен депутат от партията на Борисов осигурява предимства на ГЕРБ. Дори повечето министри, които той обеща да предложи като експерти, да са такива, две ведомства ще са ключови — МВР, което трябва да следи за изборните измами, и Министерст­вото на електронно­то управление — с „Информацио­нно обслужване“, което обработва резултатит­е от гласуванет­о.

Засега намерения за ново преправяне на Изборния кодекс не са заявени, но от акцията за местните избори с участието на ДАНС, ЦИК и досегашния министър на електронно­то управление срещу машините се видя, че за ГЕРБ и ДПС няма пречки да дадат какъвто пожелаят формат на изборния процес.

Двете партии продължава­т да държат лостове за влияние дори когато изглежда, че не са в добра форма. Тя може да е част от стратегия на временни отстъплени­я в името на запазванет­о на контрола върху ключови държавни структури като органите на съдебната власт и регулатори­те.

Да няма реформи, които биха довели до съществена промяна в тях, е залогът на изборния маратон, започнал преди три години, който може още да продължи. Рискът от провал на важни за страната цели като еврозоната и Шенген не изглежда особен проблем. Те останаха встрани от въжделения­та на голяма част от населениет­о, което ще гласува на изборите.

 ?? ?? Предстои Димитър Главчев да предложи служебните министри | снимка Велко Ангелов
Предстои Димитър Главчев да предложи служебните министри | снимка Велко Ангелов

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria