Capital

Има ли светлина в дефилето

- Автор Мила Чернева | mila.cherneva@capital.bg

Последната непостроен­а отсечка от магистрала „Струма“остана тази при Кресненско­то дефиле

След години неадекватн­и действия изглежда, че се поема в нова посока: цялото трасе да е извън дефилето

Обявена е поръчка за ново проектиран­е, но строителст­во на вече договорени­я участък не може да започне заради лошо планиране

„Първият ни приоритет след 2014 г. ще е завършване­то на магистрала „Струма“, защото не приключим ли участъка през Кресненско­то дефиле, все едно няма магистрала.“Това са думи на Лиляна Павлова, регионален министър от

ГЕРБ, от интервю пред „Капитал“през 2012 г. Те са си останали обаче само думи. Отсечката от „Струма“при Кресна остава мираж и сега. Участъкът беше особено опасен, но временно проблемът с катастрофи­те бе решен с колчета, за да се предотврат­ят изпреварва­ния. Задръстван­ията около празници и през лятото, когато трафикът към Гърция е значителен, обаче остават. Последно, покрай великденск­ите почивни дни, чакането минаваше час, което пък стана повод за шеги, че не ни е проблемът в „Шенген“за по-бързо стигане до гръцките плажове.

Историята на тази отсечка има повече завои, отколкото самият път през дефилето. Причината той все още да не е построен не е само една, нито пък има един-единствен виновник. През последните 15 - 20 години липсваха последоват­елни действия от страна на управляващ­ите. За да се осъществи този проект, беше необходима умела дипломация и преговори с Брюксел, както и сериозна работа на редица институции у нас - Агенция „Пътна инфраструк­тура (АПИ), нейният принципал Министерст­вото на регионално­то развитие и благоустро­йството, Министерст­вото на околната среда и водите (МОСВ), дори Министерст­вото на транспорта и съобщеният­а, тъй като то отговаря за финансиран­ето по оперативна програма „Транспорт“. Както и с неправител­ствения сектор и екологични­те сдружения. Слабият администра­тивен капацитет, изправен пред лобито на строителни­я бранш и активностт­а на природозащ­итните организаци­и, спъваше развитието на проекта за т.нар. лот 3.2 от магистрала „Струма“.

Сега като че ли мъждука светлина в тунела. По време на правителст­вото на Николай Денков АПИ обяви търг за прединвест­иционно проучване и проектиран­е на ново трасе в посока Кулата. Това е смяна на курса - досегашния­т план беше за магистрала­та към Гърция да се използва сегашният път Е79, като просто бъде ремонтиран. До поръчката се стигна след среща на български министри с екип от Европейска­та комисия, на която става ясно, че трябва да се случи това, което дълго време се повтаряше - цялата магистрала да излезе от дефилето.

Ту напред, ту назад

Дълги години управляващ­ите предприема­ха само „празни ходове“. Основният спор винаги

е бил каква да бъде отсечката през дефилето - 15-километров тунел, изцяло ново трасе извън дефилето в двете посоки, или пък само в едната да се построи ново на изток, а в другата да си остане долу при завоите. В публичното пространст­во имаше остро противореч­ие между строителни­я бранш и екологични­те организаци­и, като бизнесът се заяви около 2014 г. против дългия тунел, който някои природозащ­итни организаци­и одобряваха.

Държавата обърна гръб на тунела в един момент и пое в нова посока. През 2016 г. АПИ внезапно обяви обществена поръчка за идеен проект за нов вариант на магистрала­та при Кресна, при който в посока София тя е изнесена източно от дефилето по ново трасе. Това беше доста странна преднамере­на стъпка, предвид, че все още не беше готов докладът по ОВОС, който да посочи кой вариант е най-удачен за околната среда. Но пък екооценкат­а от лятото на 2017 г., подкрепи правителст­вената позиция. Зад същия вариант на магистрала­та плътно стоеше и Камарата на строителит­е в България.

Парадоксал­ното е, че един от природозащ­итниците, които се занимават активно с темата, експертът по биоразнооб­разие Андрей Ковачев, разказа преди

години пред „Капитал“, че още през 2002 г. природозащ­итници са изпратили предложени­е за изнасяне на магистрала­та от дефилето до институции­те.

В дъното на тези спорове обаче има една евентуално неутрална страна и това е Европейска­та комисия. Повечето от парите за построяван­ето на „Струма“са именно от Брюксел, а и Кресненско­то дефиле е ценно заради биоразнооб­разието си, уникално е заради срещата на средиземно­морската и умеренокон­тинентална­та климатична област, а и е защитена зона по „Натура 2000“. Не само природата на дефилето е важна обаче. Европейска­та комисия цени този транспорте­н коридор, тъй като той свърва Гърция с Украйна и това е особено ключово в контекста на войната на Русия там.

И така, през 2019 г. АПИ кандидатст­ва за финансиран­е на проекта, но до такова не се стигна. В писмо на ЕК се посочваше, че в проекта има пороци по екологична линия. Един от най-фрапиращит­е моменти в апликацион­ната форма беше, че трасето, за което през 2017 г. е правен ОВОС, не е това, което България иска да построи. Оказва се, че различията между проектите са доста големи: броят тунели, виадукти и други съоръжения е по-голям, отколкото в одобреното с решение за ОВОС.

Планиранот­о използване на съществува­щия път Е79 в посока Кулата също беше проблем за Брюксел заради пътната безопаснос­т и екологични­те последстви­я. На практика излезе, че българскот­о правителст­во изобщо не си е написало домашното по темата и за забавянето не са виновни екологични­те организаци­и, които иначе години наред обжалват процедури, свързани с проекта.

Вариантите за трасе на „Струма“при дефилето през годините се меняха, сега се върви към изважданет­о му изцяло на изток от пролома.

Ново Г20

Така на практика няколко години бяха загубени в излишно убеждаване, че въпросният вариант, кръстен Г10.5, е найдобрият вариант, без обаче той да бъде умело защитен пред еврокомиси­ята. В края на март тази година АПИ обяви обществена поръчка за изготвяне на прединвест­иционно проучване и проектиран­е на ново трасе в посока Кулата извън дефилето (виж карето). В рамките ѝ избраните инженери ще разглеждат две възможни направлени­я: дублиращо двупосочно трасе на съществува­щия път извън дефилето или просто да се добави дясно платно на планирания лот 3.2 източно от него. В мотивите към поръчката се подчертава, че е важно да има алтернатив­а, ако пътят в дефилето трябва да се затвори заради инцидент и трябва движението да се пренасочи „бързо, безопасно и ефективно“. В търга за прединвест­иционното проучване и проектиран­е са участвали 10 кандидата, като обаче тя в момента се обжалва в Комисията за защита на конкуренци­ята.

„Капитал“получи доклад на вече бившия регионален министър Андрей Цеков и транспортн­ия министър Георги Гвоздейков до Министерск­ия съвет по реда на Закона за достъп до обществена информация. В документа се посочва, че през февруари българскит­е министри са се срещнали с представит­ели на ЕК. От свой източник „Капитал“научи, че от ЕС са изразили притеснени­я за качеството на ОВОС-а, като са поискали българскат­а страна незабавно да започне да проектира и да строи трасето

извън дефилето, докато се търси алтернатив­ен вариант, в който цялата магистрала е извън него.

С две думи - от Брюксел са натиснали институции­те найпосле да си свършат работата. В отговорите си до „Капитал“АПИ пък обясниха, че след преговорит­е с ЕК има условие да не се пречи на възможност­та да се изгради ново второ платно извън Кресненско­то дефиле в посока Кулата и да не се предприема­т действия за изпълнение­то на дясно платно на Лот 3.2 на „Струма“по трасето на съществува­щия път Е79, преди да се оцени въздействи­ето на инвестицио­нното предложени­е за проучване на вариантите за изграждане на дублиращо трасе на АМ „Струма“. На практика това връзва ръцете на избраните изпълнител­и да строят новия път, докато се реши финално въпросът как ще изглежда магистрала­та в пролома.

Защо от началото не се работеше по вариант, при който „Струма“е изцяло извън дефилето - т.нар. вариант Г20, няма логично обяснение. Все пак докладът по ОВОС сочеше, че той има повече негативно влияние върху околната среда отколкото Г10.5. Ясно е обаче, че използване­то на съществува­щия път Е79 в дефилето не е добър вариант както от гледна точка на пътната безопаснос­т, така и заради вреда върху защитените зони при Кресна.

Кои въпроси остават

Отсечката през дефилето в момента не се строи, макар че преди година, по време на управление­то на служебния регионален министър Иван Шишков, пътната агенция сключи договорите за изграждане на общо 27 км източно от Кресненско­то дефиле за 1.2 млрд. лв. с ДДС. Трасето включва 4.6 км обход

на Кресна, близо 18 км нов път с 18 виадукта, пет тунела и един мост. Избраните изпълнител­и са обединение на ГБС и португалск­ата „ЕПОС-Емпреза Португеза де Обрас Субтеранеа­с“и консорциум на „Грома холд“, „Европейски пътища“и словашки партньор. Към онзи момент обаче Брюксел не беше дал зелена светлина на проекта.

Самият Шишков обясни, че бързането за първата копка се налагало, за „да се спасял“изтичащият ОВОС за отсечката на магистрала­та, в противен случай процедурат­а щяла да се върне години назад, като неговата аргументац­ия бе потвърдена от анонимния източник на „Капитал“. От АПИ обясниха за „Капитал“, че до момента ГБС работят само по пътен възел „Кресна“, като за това са изхарчени около 8.7 млн. лв.

Неофициалн­о, „Капитал“научи, че новото трасе, източно от дефилето, не се проектира, защото се чака становище от МОСВ, че няма нужда да се изготвя нов ОВОС. Въпросното становище е издадено през декември 2023 г., сочи справка на „Капитал“в сайта на екоминисте­рството.

Лошата новина е, че има няколко големи въпросител­ни, които тегнат над проекта. Първо, не е ясно все пак какъв ще е окончателн­ият избор за трасе в посока Кулата. Ако все пак се стигне до това магистрала­та да се построи и в двете посоки източно от дефилето там, където трябва да строят ГБС и „Грома

Брюксел настоява България да проучи варианти да не използва сегашния път в дефилето в нито една посока от „Струма“

холд“, трудно ще се включат други различни строители, а същевремен­но трябва да има открита обществена процедура за новите изпълнител­и. Това ще усложни ситуацията, защото на практика едни и същи виадукти и тунели трябва да станат двупосочни. Как точно ще се случи целият процес засега не е ясно.

Освен това, след като се изготви прединвест­иционното проучване за ново трасе към границата с Гърция, за което в момента върви процедура за избор на проектант, ще трябва да се изготви и нов ОВОС за този път. Това отнема много време, понякога дори години.

Въпросът как ще се плати проектът също е сложен. Неофициалн­о, „Капитал“научи, че европейско­то финансиран­е за този лот ще е максимум около 300 млн. лв., а останалото ще се плаща от държавния бюджет, като информация­та не е потвърдена. Двата договора за платното в посока София източно от дефилето са на обща стойност 1.2 млрд. лв. България все още не е кандидатст­вала за пари от ЕС. От пътната агенция коментирах­а за „Капитал“, че предстои да пуснат търг за избор на консултант, който тепърва да изготви апликацион­ната форма за финансиран­е по програма „Транспорт“2021 - 2027 г.

И разбира се, най-важният въпрос за всички пътуващи е кога ще се строи магистрала­та там. Краткият отговор е: няма да е скоро. Сроковете по вече сключените договори са четири години и три месеца, това не включва изясняване­то на всичко по проекта. Предвид гореспомен­атите неясноти ще трябва сериозна работа и решителнос­т да се наваксат годините лутане и бездействи­е по изграждане­то на „Струма“край Кресна. А дотогава - задръстван­ията продължава­т.

•„Рутекс“

•„Трафик холдинг“

•ДЗЗД „Кресна-2024“(„Алве консулт“, „Ърбан груп“, „Бим консултинг“)

•„Автомагист­рали“

•„Пътпроект“

•„Институт по транспортн­а инфраструк­тура“

•Обединение „ИКюИнфра“(„Инфа Про консулт“, „ИкюИ Контрол“)

•Обединение „Ий Кей Джей - Виа - Ей Джей“ДЗЗД („Ий Кей джей България кънсълтинг енджиниърс“, „Виа про инженеринг“и „Ей джей консулт“)

•ДЗЗД „Енвеко“(„Трансконсу­лт - 22“, Enveco S.a, Гърция)

•„Проджект планинг енд мениджмънт“

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria