Lethbridge and District Music and Speech Arts Festival results
The Herald will be publishing results throughout the Lethbridge and District Music and Speech Arts Festival. The following are results from Monday:
Class 01080 - Organ - Organ Solo Own Choice
1ST Place – Caleb Bissett
Class 01085 - Organ - Organ Solo Concert
1ST Place – Caleb Bissett
Class 97108 - Musical Theatre Solo Up-Tempo – 8 and Under
1st Place – Tatum Cornish 2nd Place – Scarlet Gourlie Class 97109 - Musical Theatre Solo Up-Tempo - 9 and Under
1st Place – Lyla Steed
2nd Place – Matlin Walburger Class 97110 - Musical Theatre Solo Up-Tempo - 10 and Under
1ST Place - Jocelynne Mitten 2nd Place – Norah Steed Class 97111 - Musical Theatre Solo Up-Tempo - 11 and Under
1st Place – Autumn King
2nd Place – Haddlie Tanner Class 97112 - Musical Theatre Solo Up-Tempo - 12 and Under
1st Place – Birkley Cornish
2nd Place – Mikyla Francis & June Steed
Class 98213 - Musical Theatre - Duet 13 and Under
1ST Place - June Steed & Mikyla
Francis
Class 98215 - Musical Theatre - Duet 15 and Under
1ST Place – Eden Steed & Brinley Steed
Class 98217 - Musical Theatre - Duet 17 and Under
1st Place - Isaac Morphis & Charlotte Goldthorp
Class 97610 - Musical Theatre Solo Cabaret - 10 and Under
1ST Place - Renne Whidden Class 97611 - Musical Theatre Solo Cabaret - 11 and Under
1st Place - Hannah Boehme Class 97615 - Musical Theatre Solo - Cabaret - 15 and Under
1st Place – Everett Cornish
2nd Place – TJ Dunlop
Class 97410 - Musical Theatre Solo Modern Era - 10 and Under
1st Place - Trudy Hughes
Class 97413 - Musical Theatre Solo Modern Era - 13 and under
1st Place - Taisia Ceban
Class 97415 - Musical Theatre Solo Modern Era - 15 and Under
1st Place - Charlie Navratil Class 97917 - Musical Theatre Solo - Recital - 17 and Under
1st Place - Kylie Bullock
Class 97509 - Musical Theatre Solo Contemporary - 9 and Under
1st Place – Lily McDougall Class 97510 - Musical Theatre Solo Contemporary - 10 and Under
1st Place - Avery Steciw
Class 97018 - Musical Theatre Solo Ballad - 18 and Over
1st Place – Talli Chamberlain 2nd Place – Sarah Barker
Class 97618 - Vocal - Musical Theatre Solo - Cabaret - 18 and Over
1st Place - Sarah Barker Congratulations to the following ensembles on their exceptional performances:
Wilson Middle School
Gilbert Paterson Grade 6 Band
G.S. Lakie Band
Raymond Grade 8 Band
LCS Band 6
Gilbert Paterson Grade 7 Band
LCS Band 7-8
LCS Band 7-8
Windy City Accordions
Rising Star Musical Theatre Academy