Guide to watch­ing lo­cal ath­letes at 2019 WCSG

The Southwest Booster - - Sports - SOUTHWEST BOOSTER

A strong con­tin­gent of Southwest ath­letes and coaches will take part in seven dif­fer­ent sports at the 2019 West­ern Canada Sum­mer Games. Here is the guide to watch­ing all the Southwest ath­letes in the Games.

Beach Vol­ley­ball Au­gust 10-13 at River­side Park

Swift Cur­rent’s Parker Bloom and Jeremy Martens (Saska­toon) will be one of two en­tries in Men’s Beach Vol­ley­ball, play­ing for Saskatchew­an White.

Satur­day, Au­gust 10

12 p.m. vs Yukon Territorie­s White 3 p.m. vs Al­berta Blue

Sun­day, Au­gust 11

Re­pool matches TBD

Mon­day, Au­gust 12

Play­offs TBD

Tues­day, Au­gust 13

1 p.m. gold medal match

Swim­ming

Au­gust 10-13 at the Aquatic Cen­tre

Gull Lake’s Je­nae Ruetz will swim in six events in Spe­cial Olympics swim­ming at the Aquatic Cen­tre. Swift Cur­rent’s Jackie Pow­ell is also a coach with the Saskatchew­an con­tin­gent.

Satur­day, Au­gust 10

9:30 a.m. - Spe­cial Olympics 50 Me­tre Breast­stroke, Je­nae Ruetz

5:30 p.m. - Spe­cial Olympics 100 Me­tre Back­stroke, Je­nae Ruetz

Sun­day, Au­gust 11

9:30 a.m. - Spe­cial Olympics 50 Me­tre Back­stroke, Je­nae Ruetz

5:30 p.m. - Spe­cial Olympics 50 Me­tre But­ter­fly, Je­nae Ruetz

Mon­day, Au­gust 12

9:30 a.m. - Spe­cial Olympics 100 Me­tre Freestyle, Je­nae Ruetz

5:30 p.m. - Spe­cial Olympics 50 Me­tre Freestyle, Je­nae Ruetz

Base­ball

Au­gust 14-17 at Mitchell Field

Swift Cur­rent’s Ethan Murdoch, Kelsey Rokochy, and Dawson Schultz will all suit up for Team Saskatchew­an on their home di­a­mond.

Swift Cur­rent’s Neil Hogg and Harv Martinez are both as­sis­tant coaches with Team Saskatchew­an as well.

Wednesday, Au­gust 14

10 a.m., Sask vs Al­berta 6 p.m., Sask vs Man­i­toba

Thursday, Au­gust 15

2 p.m., Sask vs Al­berta 6 p.m., Sask vs Man­i­toba

Fri­day, Au­gust 16

10 a.m., Sask vs Al­berta 2 p.m., Sask vs Man­i­toba

Satur­day, Au­gust 17

2 p.m., gold medal game.

Women’s Vol­ley­ball Au­gust 14-18 at the In­no­va­tion

Credit Union iplex

Swift Cur­rent’s Avery Ton­nies and Abby Sauder will rep­re­sent Saskatchew­an in women’s in­door vol­ley­ball.

Wednesday, Au­gust 14

6 p.m., Sask vs North­west Territorie­s.

Thursday, Au­gust 15

9 a.m., Sask vs Yukon Ter­ri­tory 8 p.m., Sask vs Man­i­toba

Fri­day, Au­gust 16

11 a.m., Sask vs Nu­navut 8 p.m., Sask vs Al­berta

Satur­day, Au­gust 17

Cross­over matches

Sun­day, Au­gust 18

9 a.m., bronze medal match; 11 a.m., gold medal match.

Men’s Vol­ley­ball

Au­gust 14-18 at the In­no­va­tion

Credit Union iplex

Shaye Wall will suit up for the men’s vol­ley­ball team as well.

Wednesday, Au­gust 14

8 p.m., Sask vs Yukon Ter­ri­tory

Thursday, Au­gust 15

11 a.m., Sask vs North­west Territorie­s 8 p.m., Sask vs Man­i­toba

Fri­day, Au­gust 16

11 a.m., Sask vs Nu­navut 8 p.m., Sask vs Al­berta

Sun­day, Au­gust 18

9 a.m., bronze medal match; 11 a.m., gold medal match.

Ath­let­ics

Au­gust 15-18 at the Swift Cur­rent

Com­pre­hen­sive High School

Six Southwest ath­letes will rep­re­sent Saskatchew­an in Ath­let­ics with Swift Cur­rent’s Hunter Berg, Madi­son Lawrence, Scott Joseph and Kalea Sauder and Leader’s Jack­son Sit­ter set to don the green and gold.

*de­notes pend­ing qual­i­fi­ca­tion

Thursday, Au­gust 15

2:45 p.m. - 400 Me­tres Para Sport Pre­lim­i­nar­ies, Madi­son Lawrence

3 p.m. - 400 Me­tres Para Sport Pre­lim­i­nar­ies, Hunter Berg

3:30 p.m. - 100 Me­tre Dash Pre­lim­i­nar­ies, Scott Joseph

5 p.m. – Triple Jump, Kalea Sauder 6:10 p.m. - 100 Me­tre Dash Fi­nal, Scott Joseph*

6:45 p.m. - 400 Me­tres Para Sport Fi­nal, Madi­son Lawrence*

6:55 p.m. - 400 Me­tres Para Sport Fi­nal, Hunter Berg*

7 p.m. – Triple Jump, Jack­son Sit­ter & Scott Joseph

Fri­day, Au­gust 16

2:55 p.m. – 200 Me­tres Para Sport Pre­lim­i­nar­ies, Madi­son Lawrence

3:10 p.m. – 200 Me­tres Para Sport Pre­lim­i­nar­ies, Hunter Berg

6:30 p.m. – 200 Me­tres Para Sport Fi­nal, Madi­son Lawrence*

6:45 p.m. – 200 Me­tres Para Sport Fi­nal, Hunter Berg*

Satur­day, Au­gust 17

9:50 a.m. - Hep­tathlon 100 Me­tre Hur­dles, Kalea Sauder

10:20 a.m. – 200 Me­tre Pre­lim­i­nar­ies, Scott Joseph

10:25 a.m. - Hep­tathlon High Jump, Kalea Sauder 11 a.m. – Long Jump, Scott Joseph 11:20 a.m. – 800 Me­tre Pare Sport Fi­nal, Hunter Berg

11:45 a.m. - Hep­tathlon Shot Put, Kalea Sauder

2:45 p.m. – 200 Me­tres Fi­nals, Scott Joseph

3 p.m. - Hep­tathlon 200 Me­tres, Kalea Sauder

Sun­day, Au­gust 18

9:30 a.m. – Hep­tathlon Long Jump, Kalea Sauder

10:30 a.m. – Hep­tathlon Javelin, Kalea Sauder

11 a.m. – High Jump, Kalea Sauder 11:15 a.m. – 4x100 Me­tre Re­lay Fi­nals, Scott Joseph

11:30 a.m. – Hep­tathlon 800 Me­tres, Kalea Sauder

Triathlon

Au­gust 15-18 at the Saskatchew­an Land­ing Provin­cial

Park

Gull Lake’s Eric and James Ry­er­son are al­ter­nates on the Saskatchew­an Triathlon Team.

Thursday, Au­gust 15

In­di­vid­ual Com­pe­ti­tion

Satur­day, Au­gust 17

Male Team Re­lay

Sun­day, Au­gust 18

Mixed Team Re­lay

Wrestling

Au­gust 16-18 at the Swift Cur­rent Com­pre­hen­sive High School Gym

Swift Cur­rent Luke Nel­son will com­pete in his home gym in the 76 KG weight cat­e­gory.

Fri­day, Au­gust 16

9:30 a.m., Male Team, SK vs NU. 1:45 p.m., Male Team, SK vs YT. 4:30 p.m., Male Team, SK vs NWT.

Satur­day, Au­gust 17

9:30 a.m., Male Team, SK vs MB. 6 p.m., Male Team, SK vs AB.

Sun­day, Au­gust 18

In­di­vid­ual Com­pe­ti­tion

Newspapers in English

Newspapers from Canada

© PressReader. All rights reserved.