Jean Vanier lauds leading Lynx
The following student athletes received school and team most valuable player awards at ecole secondaire catholique Jean Vanier’s athletic assembly:
SCHOOL AWARDS
Athletes of the year: Jacob Fontaine, senior male; Alexandra Hebert, senior female; Alexandre Blanchard, junior male; Alyssa Arcand, junior female
Aurel Gervais Rising Star Award: Lukas Bartok, male; Kimberly Brinker, female
Outstanding Teammate Award: Jacob Fontaine, male; Julia McPhail, female
Sports/Academic Award: Ian Hauber, senior male, 97 per cent; Matteya Wendling, senior female, 95.4; Raphael Longo, junior male, 94; Ariel Wendling, junior female, 93.7
Unsung Hero Award: Geoffrey Pritula, senior male; Matteya Wendling, senior female; Sam D’Amico, junior male; Reanna Beaudoin, junior female
Coaches Recognition
Award, individual: Olen Noel, fifth place at Canadian Secondary Schools Rowing Association regatta
Coaches Recognition Award, team: senior girls basketball, Ontario single A championship silver medallist
Lynx Award: Jacob Fontaine, Julia McPhail
Alphonse Touzin Devotion to Sport Award: Jacob Fontaine
Jocelyne Clutterbuck Work Ethic in Sport Award: Isabelle Sinclair
Jean Chartrand Leadership in Sport Award: Jacob Fontaine, male; Matteya Wendling, female
Most improved athlete: Olen Noel, senior male, rowing; Matteya Wendling, senior female, basketball; Sam D’Amico, junior male, basketball, volleyball; Heather Buller, junior female, volleyball
Play Fair Award: Jacob Fontaine, senior male; Gabrianne Webster, senior female; Alexandre Blanchard, junior male; Melina Dube, junior female
Gerry Holmes Award, fan of the year: Karly Jolin
Volunteer in Sport Award: Samuel Desormiers, male; Ariel Wendling, female
Ontario Federation of School Athletic Associations Colin Hood Award: Keith Hill, staff member; Ian Hauber, Alexandra Hebert, students
TEAM AWARDS
Alpine skiing: Lukas White
Badminton: Jacob Fontaine, Julia McPhail, senior; Alexandre Blanchard, Brooke Bottenfield, junior; Cole Bartok, Lukas Bartok, Reanna Beaudoin, Kaitlin Horsley, midget
Baseball: Alexandre Blanchard
Basketball: Jacob Labonte, senior boys; Alexandra Hebert, senior girls; Maxime Leduc, junior boys; Isabelle Sinclair, junior girls
Cross country: Ian Hauber, boys; Maria Abril, girls
Curling: Dillon Bateman, boys; Claudia Yelle, girls
Hockey: Alexandre Blanchard, boys; Matteya Wendling, girls
Rowing: Olen Noel
Soccer: Ian Hauber, boys; Julia McPhail, girls
Swimming: Eric Vafaei, boys; Jessica Bertley, girls
Tennis: Alexandril Slusarz, Gabrielle Lemay, senior; and Gavin Lamothe, Alice Habel, junior
Track and field: Lukas Bartok, boys; Alexandra Hebert, girls
Volleyball: Stephan Legagneur, senior boys; Mackenzie Kostyk, senior girls; Alexandre Blanchard, junior boys; Jenna Vandenbosch, junior girls