CEC honours its best
Mccavour, Gabriel named top student-athletes
Cobequid Educational Centre held its 46th annual athletic awards banquet on Wednesday to honour its top student-athletes for their accomplishments during the 2017-18 school year.
Following is a list of award winners:
Female Athlete of the Year: Erin Mccavour Male Athlete of the Year: Riley Gabriel Celebration of Sport school representatives: Hannah Crouse (female); Connor Grant (male); Shawn Davison (coach)
David Higgins Rising Star Award: Leah Adams, Matthew Jones Blaikie–mackinnon Award: Luke Smith Peter Harris Award: Noah Tremblay Omnia Award: Hannah Crouse
Omnia Award: Kathryn Macquarrie
Bob Piers Bowl: Ryan Mceachren Unsung Hero Award: Taryn Gould
Golf
Most Valuable: Isaac Macnaughton Coach’s Award: Carter Mcnutt
Baseball
Rookie: Quinn Cashen
Coach’s Award: Luke Smith
Top Pitcher: Lucas Watson
Most Valuable Player: Dawson Briggs
Cross Country
Spirit Award: Abbie Langille
Rookie: Cole Armstrong
Most Valuable Runner: Kathryn Macquarrie
JV Girls Soccer
Most Improved: Holly Macneil Most Valuable Player: Tessa Volbeda Rookie: April Sharpe
Coach’s Award: Erin Mccavour
Girls Soccer
Rookie: Leah Adams
Most Dedicated Player: Sarah Maccallum Most Valuable Player: Baillie Lynds Grit and Determination: Morgan Walsh
Boys Soccer
Rookie: Gabriel Tremblay
Most Valuable Player: Noah Tremblay The Players’ Award: Connor Grant
Football
Rookie: Ivan Gault
Most Improvedplayer: Izaiah Clyke Lineman of the Year: Sage Macqueen Most Valuable Offensive Player: Riley Gabriel Most Valuable Defensive Player: Dylan Benoit
Jamie Muir Bowl Award: Tyson Ferguson Brick Cameron Award: Michael Adams
Girls Volleyball
3D Award: Nicole Rector
Rookie: Emma Shive
Most Improved Player: Robbi Gordon Most Valuable Player: Rebecca Worden Coach’s Award; Hannah Crouse
JV Team Award: Emma Fortunato
Boys Volleyball
Rookie of the Year: Eren Ayen Most Dedicated Player: Thomas Vickers Most Valuable Player: Ryan Mceachren Most Improved Player: Austin Atkinson
JV Girls Basketball
Most Valuable Player: Emma Jones 3D Award: Holly Macneil Coaches’ Award: Hailey Anderson Rookie: Olivia Searle
JV Boys Basketball
Hustle Award: Liston Vogel
Most Improved Player: Jarrin Maclean Most Valuable Player: Seth Faulkner 3D Award: Ivan Agcon
Girls Basketball
Rookie: Leah Adams Most Improvedplayer: Grace Ramsay Most Valuable Player: Maddie Greatorex Most Valuable Player: Jillian Higgins
Boys Basketball
Most Improved: Newt Glasgow 3D Award: Parker Steeves Most Valuable Player: Tesean Clyke Top Defensive Player: Ethan Dahr
Wrestling
Top Novice Wrestler: Deniz Sahin Most Improved: Jacob Smilde-cope Most Valuable: Ian Millican Coach’s Award: Sarah Stewart-totten
Downhill Skiing
Bagnell Award, Most Outstanding: Olivia Stevenson
Fitzpatrick – Rookie: Payne Thompson Wilson – Most Improved Racer: Alex Holmes
Curling
Most Improved: Emma Patriquin Sportsmanship: Emma Toole
Avard Mann, Most Valuable: Alex Mcdonah
Boys Hockey
Most Valuable: Connor Miller Most Improved: Weston Porter Most Valuable Player: Luke Smith Rookie: Jeremy O’connell
Badminton
3D Award: Kathryn Macquarrie
The Players’ Award: Michael Adams Team’s Choice Award, Outstanding Performance: Thomas Vickers
MVP Intermediate Team: Matthew Jones
Table Tennis
Most Improved: April Chen Coach’s Award: Nick He
Girls Slo-pitch
Rookie: Shawndelle Fancy Most Improved: Jenna Betts Most Valuable: Lily Currie Coach’s Award : Emma Toole
Girls Rugby
Rookie: Trey-lee Glasgow Coach’s Award: Tessa Pearce Most Improved: Olivia Meech Most Valuable: Francesca Aggabao
Track & Field
Outstanding performance awards Intermediate Girl: Sydney Davidson Intermediate Boy: Tobi Oshikoya Senior Girl: Erin Mccavour
Senior Boy: Michael Adams
Dr. James Vibert Award: Sidney Kharma, Lorne Maclean