36TH ANNUAL JESSIE AWARD WINNERS
SMALL THEATRE
Outstanding Performance by an Actor
Omari Newton, The Shipment (SpeakEasy Theatre)
Outstanding Performance by an Actress
Shayna Jones, Ruined (Dark Glass Theatre)
Outstanding Performance by an Ensemble
Sarah Afful, Peter Anderson, Craig Erickson, Pippa Mackie, Naomi Wright, The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius (Rumble Theatre)
Outstanding Lighting Design Sophie Tang, The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius (Rumble Theatre)
Outstanding Set Design
Drew Facey, The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius (Rumble Theatre)
Outstanding Costume Design Drew Facey, The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius (Rumble Theatre)
Outstanding Sound Design or Original Composition
Daniel Deorksen & Kurt Schindelka, A Steady Rain (Seven Tyrants Theatre) Outstanding Direction
Stephen Drover, The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius (Rumble Theatre)
Outstanding Production
The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius (Rumble Theatre)
Significant Artistic Achievement Outstanding technical design and execution for the purpose of historical storytelling
Tetsuro Shigematsu, Jamie Nesbitt & Susan Miyagishima, 1 Hour Photo (Vancouver Asian Canadian Theatre)
LARGE THEATRE
Outstanding Performance by an Actor
Andrew McNee, Misery (Arts Club Theatre Company) Outstanding Performance by an Actress
Lucia Frangione, Misery (Arts Club Theatre Company) Amber Funk Barton, Andrew Gordon, Nathan Kay, Tiffany King, Billy Marchenski, Niall McNeill, Lucy McNulty, Kerry Sandomirsky, Matthew Tom-Wing, Marcus Youssef and Lucy Cairns, King Arthur’s Night (Neworld Theatre)
Outstanding Lighting Design
Jeff Harrison, Hand to God (Arts Club Theatre Company)
Outstanding Set Design
Lauchlin Johnston, Misery (Arts Club Theatre Company)
Outstanding Costume Design Christine Reimer, Much Ado About Nothing (Bard on the Beach) Outstanding Sound Design or Original Composition
Torquil Campbell and Alessandro Juliani, Angels in America, Part Two: Perestroika (Arts Club Theatre Company)
Georgia Straight Outstanding Direction
Stephen Drover, Hand to God (Arts Club Theatre Company) Outstanding Production
Outside Mullingar (Pacific Theatre) Significant Artistic Achievement Outstanding Puppet Design and Coaching
Jeny Cassady, Hand to God (Arts Club Theatre Company)
THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
Outstanding Performance
Parmiss Sehat, Jabber (Green Thumb Theatre and Neworld Theatre) Outstanding Design Set/Projection/Sound Shizuka Kai, Joel Grinke, and Mishelle Cuttler, Jabber (Green Thumb Theatre and Neworld Theatre)
OUTSTANDING ARTISTIC CREATION
Directing
Chelsea Haberlin, Jabber (Green Thumb Theatre and Neworld Theatre) Outstanding Production
The Code (Green Thumb Theatre) Significant Artistic Achievement Outstanding Artistic Achievement for exceptional presentation of contemporary, far reaching teen issues
Green Thumb Theatre, The Code
ADDITIONAL AWARDS
Outstanding Original Script Jovanni Sy, Nine Dragons (Vertigo Theatre, Royal Manitoba Theatre Centre, & Gateway Theatre) Critic’s Choice Innovation Award Japanese Problem — Universal Limited and Multiple Organism, Mind of a Snail
Vancouver Now Representation and Inclusion Award
Rohit Chokhani
Patron of the Arts Award Bonnie Mah
Mary Phillips Prize for Behind the Scenes Achievement
Ruth McIntosh
Sam Payne Award for the Most Promising Newcomer
Tai Amy Grauman
John Moffat & Larry Lilo Prize John Patterson
GVPTA Career Achievement Award John Wright
Sydney Risk Prize
Rachel Aberle
Colin Campbell Award for Excellence in Technical Theatre
Bruce Kennedy
Ray Michal Prize for Most Promising New Director
Genevieve Fleming
Gordon Armstrong Playwright’s Rent Award
Devon More