24sata

NIJE GOTOV SE KOPRA,

DINAMOVCI, OPREZ Zagrepčani su znali imati 4-1 i 5-1 iz prvih utakmica, pa su drhtali do posljednje sekunde utakmice

-

Uoči puta u Gruziju navijači Dinama već gledaju ždrijeb posljednje­g pretkola, no ne tako daleka povijest uči da su “modri” i s većim pobjedama drhtali kao prut na vjetru. U ljeto 2010. Dinamo je pobijedio Koper 5-1. Bila je to toliko uvjerljiva pobjeda da trener Velimir Zajec nije ni putovao na uzvrat, nego je išao uživo gledati sljedećeg protivnika. No u Športnom parku Nova Gorica “modre” su dijelili milimetri od ispadanja. Tomo Butina u posljednjo­j sekundi izvadio je loptu koju su svi vidjeli u golu. - Kaj i da smo ispali? Pa, to je nogomet - rekao je tada Sreten Ćuk, koji je mijenjao Zajeca. Marko Mlinarić, tadašnji pomoćnik, bio je blijed kao krpa, toliko šokiran da nije mogao progovorit­i ni riječ. Lagodan put u Novu Goricu pretvorio se u noćnu moru kad je izvjesni Mitja Brulc u 78. minuti zabio za 3-0 za Koper. Bilo je to 12 minuta straha. Već dvije godine poslije, jednako lagodan put, tako se barem činilo, trebalo je odraditi u Malmöu. Gdje ćete bolje prednosti od 4-1? I sve je bilo u redu do 69. minute, na semaforu 0-0. Je li moguće u posljednji­h 20 minuta sve prokockati? Ha, čini se da jest. Figueredo i Jansson zabili su za 2-0 i “modri” su opet bili na konopcima. Butininu ulogu iz Nove Gorice preuzeo je Ivan Kelava, a posljednji­h pet minuta, uključujuć­i sudačku nadoknadu, mogli su gledati samo oni čeličnih živaca. - Prvu utakmicu protiv Malmöa bio sam na stadionu, sjećam se da je Sammir odigrao utakmicu života - kaže Matija Špičić, igrač Dinama iz Tbilisija. I kako to već ide, svake dvije godine Dinamo umalo prokocka nemoguće. Koper 2010., Malmö 2012., pa je na red došla i 2014. i Aalborg. Nakon pobjede u gostima, Dinamo je u Zagrebu izgubio 2-0 i ispao. Ne bismo htjeli prizivati vraga, ali Tbilisi dolazi dvije godine nakon Aalborga... - Ha, neka se ta tradicija nastavi - rekao je kroz smijeh Matija Špičić te nastavio: - Nemamo što izgubiti. Okrenemo li rezultat, bit ćemo heroji. Neće biti lako, ali mislim da imamo šanse, pogotovo ako povedemo... Stoga, “modri”, pamet u glavu. Čak ni vodstvo od 3-0, pokazalo se u Moldeu, ne jamči opuštanje. Imate dobru prednost, nemojte je ispustiti...